تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

ابعاد سنگ ساختمانی

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

بهترین سایز سنگ ساختمانی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سنگ‌های ساختمانی دارای ابعاد و سایزهای مختلفی هستند. هرکدام از این سایز و ابعاد جهت به کارگیری در بخشی از ساختمان مناسب می‌باشند.برای اینکه بدانیم بهترین سایز سنگ ساختمانی کدام است، باید ابتدا با تمامی انواع ابعاد سنگ ساختمانی و ویژگی‌های آنها آشنا شویم. انواع سایزهای سنگ، اسامی خاصی دارند.  نکته مهم اینجاست که تفاوت در ابعاد سنگ بر قیمت آن نیز تاثیرگذار خواهد بود.

استخراج سنگ از معدن

اولین مرحله از فرآوری سنگ تا زمان رسیدن به سایز کردن سنگ، استخراج آن می‌باشد. سنگ‌های ساختمانی را به صورت کلی به دو شکل لاشه و کوپ استخراج می‌کنند. کوپ را به وسیله دستگاه‌های برش به شکل مکعبی از معدن جدا می‌کنند و به سنگبری‌ها ارسال می‌گردد. سنگ لاشه سنگ نسبتا سختی است که دارای اشکال نامنظم می‌باشد. سنگ لاشه بر اثر انفجار حاصل می‌شود. اغلب سنگ‌های ساختمانی که در بازار مشاهده می‌کنید، از برش کوپ‌ها حاصل شده است.  ابتدا به بررسی سنگ لاشه می‌پردازیم.

ابعاد سنگ لاشه را بشناسید

این سنگ در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی تولید می‌گردد به این نحو که در یک قطعه امکان دارد ضخامت‌های مختلفی را مشاهده کنید. اگر لاشه به طور مستقیم از کوه، رودخانه به دست آید یا حاصل انفجار باشد، به آن لاشه سنگ طبیعی گفته می‌شود. انواع سنگ‌های لاشه اندازه مشخصی ندارند و با توجه به نیاز مشتری به سایزهای مختلف برش داده می‌شوند. اگر همین سنگ لاشه به شکل منظم‌تری در بیاید به سنگ مالون تبدیل می‌گردد. سنگ‌های لاشه به دلیل نوع و جنسی که دارند به عنوان بهترین ابعاد سنگ ساختمانی شناخته می‌شوند.

سنگ کوپ

انواع سنگ‌های ساختمانی را از برش کوپ به دست می‌آورند سنگ‌هایی که از برش کوپ ها ایجاد می‌شوند به عنوان سنگ پلاک شناسایی می‌کنند در ادامه به شکل دقیق‌تری در مورد انواع سنگ‌های پلاک که حاصلی از برش کوپ هستند اشاره خواهیم کرد. با بررسی این موارد می‌توان گفت که دیگر با تمامی سایزهای سنگ ساختمانی آشنا شده‌اید. می‌توانید در هنگام خرید دقت کافی را داشته باشید.

انواع ابعاد سنگ ساختمانی

سنگ اسلب

یکی از انواع ابعاد سنگ ساختمانی ، سنگ اسلب است.  زمانی که سنگ کوپ را به سنگ‌بری ارسال می‌کنند. برای اینکه بتوانند از آن سنگ اسلب برش بدهند، آن را با همان ابعاد با ضخامت ۲ سانتی متر برش می‌دهند. با توجه به ابعاد که کوپ دارد سنگ‌های اسلب دارای سایزهای مختلفی هستند. طول و عرض اسلب‌ها معمولاً از ۸۰ سانتی متر به بالا است. ویژگی مهمی که سنگ‌های اسلب دارند، ایجاد طرح‌های بوک مچ و فورمچ می‌باشد که زیبایی آنها را دو چندان می‌کند. قیمت سنگ اسلب از دیگر سنگ‌های پلاک که ابعاد کمتری دارند، بالاتر است. دلیل قیمت بالای آن نیز پرتی بیشتر آن و صرف هزینه بیشتر به جهت فرآوری این گونه سنگ است.

سنگ طولی از پرکاربردترین ابعاد سنگ ساختمانی

از انواع پر کاربرد سنگ ساختمانی می‌توان به ابعاد طولی آن اشاره کرد. سنگ‌های طولی معمولاً عرض ۴۰ سانتی متر دارند و در بخش‌های مختلفی از ساختمان اعم از نمای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سنگ‌ها را در انواع جنس مرمریت، تراورتن، گرانیت و مرمر می‌توان یافت. عرض سنگ‌های طولی همانطور که گفته شد ۴۰ سانتی متر ثابت و طول آن‌ها آزاد است. با توجه به سلیقه و نیازی که دارید می‌توانید این سنگ‌ها را انتخاب کنید و در ساختمان خود به کار بگیرید. این ابعاد سنگ، به علت پر کاربرد بودن به عنوان بهترین سایز سنگ ساختمانی شناخته می‌شوند.

سنگ حکمی یا فرشی

سایز حکمی یا فرشی نیز یک سایز پرکاربرد و رایج در بین سنگ‌های ساختمانی می‌باشد. سنگ‌های حکمی معمولا به شکل‌های مربع و مستطیل هستند و سنگ‌های مربعی شکل برای سنگ کف ساختمان استفاده می‌گردند. سنگ‌های مستطیل شکل را نیز در برخی از قسمت‌ها که به این گونه سنگ با این ابعاد نیاز است، استفاده می‌کنند. سنگ‌های فرشی مربعی شکل در ابعاد ۳۰ در ۳۰، ۴۰ در ۴۰، ۵۰ در ۵۰، ۶۰ در ۶۰ و ۷۰ در ۷۰  و ۸۰ در ۸۰ فرآوری می‌گردند. سنگ‌های حکمی مانند سنگ‌های طولی می‌توانند شامل جنس‌هایی مانند تراورتن، مرمر، ترامیت، گرانیت و مرمریت باشند.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *