تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

راه اندازی سنگبری

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

راه اندازی سنگبری و هر آنچه باید در این زمینه بدانید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از مشاغلی که در ایران طرفداران زیادی دارد، سنگبری و یا کارخانه‌های سنگ می‌باشد. راه اندازی كارخانه سنگ نیز مانند هر کار دیگری اصول و قواعد خود را دارد كه با دانستن آنها مي‌توانید در این مسیر موفق باشید. در این مقاله سعی داریم تا با مراحل راه اندازي سنگبري ، به صورت کلی آشنا شویم تا اگر تمایل داشته باشید در این مسیر قدم بردارید، اطلاعات جامع و کافی را داشته باشید.

مراحل تاسیس کارخانه سنگبری و موارد لازم برای آن

همانطور که مي‌دانید راه اندازی سنگبری دارای فاز و مراحل متعددی می‌باشد. می‌توان سه مرحله کلی برای این منظور در نظر گرفت. فاز اولیه برای راه اندازی ابتدا داشتن سرمایه و در نظر گرفتن هزینه‌های پیش رو می‌باشد. فردي كه می‌خواهد سنگبري خود را افتتاح کند، باید هزینه تمامی وسیله و دستگاه‌های مورد نياز و سایر هزینه‌عا را برآورد کند. نكته مهمی که در این زمینه وجود دارد، این است که سرمایه گذاری به نحوي باشد كه حداقل هزینه مورد  نیاز برای تولید ۶ ماهه خود را در ابتدای کار داشته باشد تا بتواند اگر هم در این بازه فروش نداشت، هزینه‌های خود را تأمین کند. بعد از بحث سرمایه به بحث تامين در مواد  لازم برای سنگبري می‌رسیم که در بند بعدي به توضیح آن خواهیم پرداخت.

تامین کوپ برای راه اندازی سنگبری

اوالين بحثي که در کسب و کار سنگ مهم است، تامین کوپ سنگ است زیرا این اولین مواد مصرفی است که در سنگبری استفاده می‌شود. فردی که این وظیفه را برعهده دارد باید بتواند کوپ با کیفیتی را با قیمت مناسب خریداری کند. وقتی که كوپ حريداري شده با کیفیت باشد، می‌توان سنگ‌های باکیفیت‌تری  نیز تولید کرد و در نتیجه فروش را بالاتر برد. قیمت مناسب کوپ سنگ نیز باعث مي‌شود که در هزینه‌های توليد سنگ صرفه‌جویی شود. در همین راستا لازم است بدانید برای جابجایی‌های کوپ نیز یک جرثقیل مناسب و قوی لازم دارید. همچنین باید انبار کوپ مناسبی برای نگهداری آنها داشته باشید تا بتوانید طبق تولیداتی که دارید، کوپ‌های خود را ذخیره نمایید.

خرید لوازم و دستگاه‌های مورد نیاز سنگبری
خرید لوازم و دستگاه‌های مورد نیاز سنگبری

خرید لوازم و دستگاه‌های مورد نیاز

یکی از مراحل راه اندازی سنگبری ،خرید و تهیه دستگاه‌های مورد نیاز در این زمینه می‌باشد. دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت سنگ را در مقاله‌هاي پیش‌تر توضیح داده‌ایم، که می توانید با مطالعه آن اطلاعات لازم را کسب کنید.نکته قابل توجهی که در این باره وجود دارد، موضوعات مربوط به خرید این دستگاه‌ها است. به عنوان مثال در بحث خريد دستگاه برش، ‌باید توجه داشته باشید که طبق تولیدی که خواهید داشت، به کدام دستگاه برش نیاز دارید و یا مثلا از لحاظ دستگاه قله بُر باید ببینید که قله بُر تک تیغ می‌تواند نیاز شما را مرتفع سازد و یا باید با قله‌بُرهای سی تیغ کار خود را پیش ببرید. تمامی وسایل و دستگاه‌های لازم باید با توجه به نوع سنگی که قرار است در کارخانه برش داده شود،‌خریداری شوند. دستگاه‌های فرآوری سنگ‌های ساختمانی در سنگ‌های مرمریت، تراورتن، تراميت،‌ چینی و مرمر با هم متفاوت خواهد بود.

منابع انسانی

بخش مهمی که در افتتاح و راه‌اندازی هر کاری وجود دارد، بحث منابع انسانی است. در سنگبري نيز كه یک کار فنی و تخصصی است، باید حتماً از افراد متخصص و متبحر استفاده .کرد هر دستگاه به اپراتور مخصوص خود نیاز دارد، در زمان استخدام باید حتماً به این موضوع دقت داشته باشید که افرادی که برای دستگاه خاصی استخدام می‌کنید، تجربه کافی در این زمینه را داشته باشند. به‌کار گرفتن افراد متخصص و کاربلد باعث افزایش راندمان و تولید شده و در نتیجه موجب افزایش فروش مواد و در نهایت افزایش سود می‌گردد که با منابع انسانی رابطه مستقیم دارد. مهم‌ترين قسمت در راه اندازی سنگبري بخش فروش است. در این قسمت باید از افرادی که با تجربه هستند و دانش کافی دارند استفاده کنید تا علاوه بر رضایت مشتریان،‌ بتوانيد فروش بالایی را برای مجموعه‌های خود ایجاد کنید.

مکانی مناسب برای راه اندازی سنگبری

زمين و ساختمانی که قرار است کارخانه سنگ شما در آن محل احداث شود، ‌از اهمیت بالایی برخوردار است. در ابتدا باید در نظر داشته باشید که ساختمان مورد نظر شما در منطقه صنعتی باشد، تا صدای دستگاه‌ها موجب آزار و اذیت دیگران نشود. بخش بعدی، مساحت ساختمان و زمین مورد نظر است که برای تاسیس سنگبری نیاز است.

اين زمين  را باید متناسب با اندازه و حجم دستگاه‌ها و لوازم و تجهیزات در نظر گرفت تا بتوانید هر کدام از آنها را در قسمت مناسب خود قرار دهید. چیدمان دستگاه‌ها و نحوه قرارگیری آنها نیز نکته مهمی است که در زمان راه اندازی باید به آن توجه داشت. طبق چرخه‌اي كه فرآوری سنگ دارد، هر دستگاه باید در محلی مشخص قرار گیرد تا بتواند با کمترین زمان چرخه تولید را به پایان برساند.

نکات کلی در افتتاح و راه اندازی سنگبری

نکات گفته شده در این مطلب موضوعات کلي بودند كه جهت تاسیس و افتتاح سنگبری لازم بود که بدانید. فردي که می‌خواهد یک سنگبری از خودش داشته باشد و آن را مدیریت کند، باید در چندین زمینه آگاهی کافی داشته باشد. اولین مورد این است که باید اطلاعات کافی و جامع در زمینه معادن سنگ کشور داشته باشد تا بداند که کدام کوپ را خریداری کند تا بازدهی بیشتر در تولیدات خود داشته باشد. زمینه بعدی داشتن اطلاعات غنی در مورد تولید است. با دانستن این موضوع می‌توان بهترین فرآوری را روی سنگ داشت و با کمترین پِرت بهترین تولید را از کارخانه خود ارائه داد. در نهایت این فرد باید اطلاعات فروش داشته باشد و با فنون این زمینه کاملا آشنا باشد. زیرا مهم‌ترین موضوع در یک سنگبری، میزان فروش مجموعه است که با دانش و مهارت فروشنده ارتباط مستقیم دارد.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا2

  1. علی مولایی :
    5 از 5

    خیلی علاقه زیادی دارم کع بتونم شرکت سنگ خودم رو تاسیس کنم که به لطف خدا تونستم انجام بدم و پله تلقی در خودم به وجود آوردم بازم از شما ممنوم که این فایل هارو در اختیار بغیه میزارین تا اون ها مثل من بتونن به جایگاه بالا تری دست پیدا کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *