تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

سنگ های هوند و مزایا و کاربردهایی آنها را بیشتر بشناسید

سنگ های هوند
296
1828
8 دی 1400
نویسنده مطلب: مدیر

در معماری و ساختمان سازی با توجه به فضایی که سنگ قرار است به کار برده شود، سنگ انتخابی متفاوت […]

توضیحات

در معماری و ساختمان سازی با توجه به فضایی که سنگ قرار است به کار برده شود، سنگ انتخابی متفاوت خواهد بود. جهت استفاده از سنگ‌ها در بخش‌های مختلف ساختمان لازم است که روی سطح سنگ پرداخت‌هایی صورت بگیرد. پرداخت یا فینیشینگ سنگ بخشی از فرآیند تولید سنگ بوده که می‌تواند به سطح رویی سنگ شکل‌های گوناگونی ببخشد. هدف از این نوع پرداخت‌ها بر روی سنگ رسیدن به زیبایی و جلوه‌های خاص و تغییر آن جهت به کار بردن در شرایط مختلف است. سنگ های هوند نیز یک نوع سنگ است که فرایند هوند شدن بر روی آن انجام شده است. در ادامه با این سنگ به بیشتر آشنا خواهید شد.

سنگ هوند چیست؟

سنگی که بر روی آن پرداخت هوند صورت بگیرد، به آن سنگ هوند گفته می‌شود. پرداخت هوند مانند یک سطح صاف و صیقلی روی سنگ قرار می‌گیرد. با این شرایط رنگ سنگ مات می‌شود و زیبایی خاصی پیدا می‌کند. پرداخت هوند، بدون اینکه رد و علامتی روی سنگ باقی بگذارد، آن را صاف و نرم می‌کند. از این نوع فینیشینگ به دلیل ویژگی‌های ذکر شده عمدتاً در موارد تزیینی استفاده می‌کنند. سنگ‌ها نور کمی را منعکس می‌کنند. به صورت کلی سطح هوند شده به سطحی اطلاق می‌گردد که درخششی کمتر از پولیش داشته باشد و تا حد کمی کدر باشد.

تفاوت پرداخت صیقلی و هوند

در فرآیند پرداخت، بر روی سنگ دو نوع پرداخت به نام‌های صیقلی و هوند انجام می‌شود. با اینکه این دو نوع فینیشینگ گاهاً به یک نوع شناسایی می‌شوند، می‌خواهیم در ادامه با شباهت و تفاوت آنها آشنا شویم.

پرداخت صیقلی دارای سطحی براق می‌باشد و نور را به خوبی منعکس می‌کند. این در حالی است که طبق توضیحات قبلی، سنگ هوند می‌تواند نور کمی را منعکس کند. نکته بعدی در تفاوت‌های این دو نوع پرداخت، این است که پرداخت صیقلی باعث می‌شود که جزئیات رنگ‌ها و ساختار رگه‌ها بیشتر نشان داده شود و ویژگی طبیعی بودن سنگ بیشتر نمایان شود. اما در مورد سنگ‌‌های هوند این امکان وجود دارد که رنگ و رگه‌هایی که قبلاً با چشم دیده می‌شدند، بعد از هوند کردن به خوبی مشخص نباشند. درجه هوند بودن سنگ با توجه به سنگی که انتخاب می‌کنید تفاوت دارد، اما می‌توان گفت که از درجه سبک تا سنگین را شامل می‌شود.

مقاومت سنگ های هوند در برابر ضربه و خراش

اگر شما هم یکی از طرفداران انواع سنگ مرمریت هستید، ولی از مقاومت آن در برابر ضربه و خراش نگرانی دارید، می‌توانید از نوع سنگ‌های مرمریت هوند شده استفاده کنید. وقتی که سنگ پرداخت صیقلی داشته باشد این امکان وجود دارد که خش بر روی سنگ یک علامت مات ایجاد کند، ولی از آنجا که پرداخت هوند به خودی خود مات است، با ایجاد خش به روی آن، به راحتی می‌توان آن را پنهان کرد. روش دیگریکه برای جلوگیری از ایجاد خش و ضربه وجود دارد، سیلر کردن سنگ ‌می‌باشد.

 سیلر ماده‌ای است که با ایجاد پوششی از جنس اکرولیک باعث ضد آب و ضد لک شدن سنگ می‌شود. همچنین از سیلر برای پر کردن حفره‌ها و منافذ سنگ استفاده‌ می‌کنند. سیلر نیز می‌تواند در مقاومت سنگ در برابر ضربه و خراش نقش بسزایی داشته باشد. ترجیحاً از سنگ‌های هوند و سیلر شده در فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌کنند.

کاربرد سنگ های هوند

به دلیل ویژگی‌هایی مانند مقاومت و مات بودن و مقاومت در مقابل سایش که در سنگ هوند وجود دارد، کاربردهای متعددی برای این سنگ در نظر گرفته می‌شود. از جمله کاربردهایی که می‌توان برای سنگ با پرداخت هوند نام برد، کاربرد آن به عنوان کفپوش در مکان‌های پرتردد است. همانطور که گفته شد این نوع سنگ‎ها از مقاومت بالایی در برابر سایش برخورداراند و می‌توانند برای این قسمت یک گزینه مناسب باشند. از انواع سنگ با پرداخت هوند می‌توان در طراحی شومینه سنگی به دلیل مات و عایق حرارت بودن استفاده کرد. بعلاوه، به دلیل اینکه سنگ‌های هوند خراش را به خوبی پنهان می‌کنند، گزینه‌های خوبی جهت استفاده برای کانترها و رومیزی ها هستند.

مقاومت سنگ های هوند در برابر لکه

در صورتی که پرداخت‌های سنگ در هر دو نوع صیقلی و هوند به درستی انجام شود، سنگ‌ها می‌توانند در مقابل لکه مقاومت بالایی از خود نشان دهند. پرداخت‌های صیقلی به صورت یک لایه امنیتی بر روی سنگ از آنها در برابر لکه‌ها حفاظت می‌کند. همچنین پرداخت‌ها باعث می‌شوند که منافذ سنگ بسته شوند و یک مانع حفاظتی در روی سنگ قرار گیرد. در مورد سنگ هوند می‌توان گفت که چون روی سطح آن‌ها صاف و روشن شده است، کمی پذیرایی مایعات می‌باشد. با این حال می توان با سیلر مناسب، منافذ باز سنگ هوند را بست و مقاومت آنها در برابر لکه بالا برد.

 پودر سنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

پودر سنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

5دقیقه مطالعه

18 مرداد 1401

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر