0 امتیاز از 0 رای

سنگ معرق ساختمانی

سنگ معرق ساختمانی
296
1105
12 مهر 1400
نویسنده مطلب: مدیر

معرق کاری جزء هنرهای اصیل و جذاب ایرانی به شمار می‌رود . این هنر تاریخی را با نام موزاییک سازی نیز شناسایی می‌کنند. استفاده از معرق سنگ در ساختمان باعث ایجاد فضای خاص و دلنشین می‌شود و بسیار چشم نواز خواهد بود. معرق کاری را علاوه بر روی سنگ با موادی همچون چوب، کاشی، فلز […]

توضیحات

معرق کاری جزء هنرهای اصیل و جذاب ایرانی به شمار می‌رود . این هنر تاریخی را با نام موزاییک سازی نیز شناسایی می‌کنند. استفاده از معرق سنگ در ساختمان باعث ایجاد فضای خاص و دلنشین می‌شود و بسیار چشم نواز خواهد بود. معرق کاری را علاوه بر روی سنگ با موادی همچون چوب، کاشی، فلز و غیره نیز اجرا می‌کنند که بسیار هم زیبا خواهد بود. در این نشوتار قصد داریم تا در مورد سنگ معرق ساختمانی و روش‌های تولید آن صحبت کنیم.

سنگ معرق چیست؟

در لغت، معرق به معنای چیزی است که در آن بافت و رگه‌هایی وجود داشته باشد. حال با این معنا می‌توان گفت سنگ‌های معرق کاری شده مجموعه ای از قطعات برش خورده از سنگ‌های ساختمانی هستند که با قرار گرفتن در کنار هم یک تصویر بدیع و جذاب را خلق می‌کنند. تنوع بالایی که در سنگهای ساختمانی وجود دارد باعث شده که بتوان ترکیب‌های خاص و خلاقانه‌ای در معرق کاری استفاده کرد.

مزیت‌های سنگ‌های معرق ساختمانی

به‌طور کلی، نقش سنگ در معماری بسیار حائز اهمیت است. یکی از اصلی ترین ویژگی‌های سنگ، معرق، زیبایی و خصیصه‌های ظاهری آنها می‌باشد. استفاده از سنگ معرق در فضای ساختمان باعث بیشتر دیده شدن و افزایش ارزش بنا می‌شود. سنگ معرق ساختمانی بار تزئینی بیشتری نسبت به سایر سنگ‌ها دارد. چرا که این نمونه سنگ‌ها به عنوان یک عنصر هنری شناسایی می‌شوند و یک المان اساسی در دکوراسیون داخلی محسوب می‌گردند. در ساختمان‌هایی با نمای کلاسیک که بر اساس معیارهای کلاسیک طراحی می‌شوند، طرح‌های سنگ معرق، نقش ویژه‌ای در ایفای فضای کلاسیک و سنتی دارد.

روش های تولید سنگ معرق
روش های تولید سنگ معرق

روش‌های تولید سنگ معرق ساختمانی

جهت ایجاد طرح‌های معرق در سنگ‌های ساختمان از چندین روش مختلف استفاده می‌کنند.  به طور مثال در ساختمان‌های قدیمی به روش موزاییک، معرق کاری را انجام می‌دادند. برای این کار قطعات بسیار کوچک در اشکالی مانند مربع، مثلث و مستطیل در کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند. این روش بیشتر در کاشی کاری رایج بوده و در سنگ به کار نمی‌رفت.

یکی دیگر از روش‌های سنگ معرق ، روش دستی است. در این روش از نوارهای برنزی جهت انجام کار استفاده می‌کنند. بر روی سنگ با ضخامت بالا شیارهای مطابق الگوی که مورد نظرشان است، ایجاد می‌کنند. در آخر قطعات سنگی که رنگی هم هستند را در این شیارها چیده و به صورت منظم می‌چسبانند. این روش‌های ذکر شده دو روش برای معرق کاری بودند حال می‌خواهیم با روش‌های جدید برای انجام این کار آشنا شویم.

ساخت معرق سنگ به وسیله واترجت

در این روش قطعات مورد نیاز برای ساخت سنگ معرق ساختمانی به وسیله دستگاه واترجت بریده می‌شود. برای این کار ابتدا طراحی اولیه سنگ را انجام می‌دهند و سنگ‌ها و اندازه‌های آن را مشخص می‌کنند. با استفاده از نقشه ایجاد شده و انتقال آن به دستگاه، قطعات را به شکل دقیق  و منظمی برش می‌دهند. بعد از اینکه قطعات آماده شدند، حال نوبت به مونتاژ آن‌ها می‌رسد. جهت انجام مونتاژ، سنگ‌ها به دقت تمام در کنار همدیگر قرار می‌دهند و استفاده از چسب‌های مخصوص، آنها را به یکدیگر متصل می‌کنند.

ساخت سنگ معرق ساختمانی به وسیله دستگاه تراش سی ان سی

ایجاد سنگ معرق ساختمانی به روش دستگاه تراش شباهت زیادی به روش قبلی دارد. در این روش بعد از ایجاد طرح‌ها و نقشه‌ها با استفاده از دستگاه سی ان سی قطعات را برش داده و کنار یکدیگر قرار می‌دهند. برای اینکه زیبایی سنگ معرق حفظ شود، بعد از اتمام مراحل مونتاژ ساب زنی سنگ را انجام می‌دهند، تا سطح و قطعات کاملاً یکدست شود و همه به یک اندازه ساب بخورند.

خرید سنگ معرق
خرید سنگ معرق

نکات مهم در خرید سنگ معرق ساختمانی

اگر شما از دسته افرادی هستید که نیاز به خرید سنگ معرق ساختمانی دارید، می بایست اول از همه در ساخت و طراحی آن دقت داشته باشید. تمام بخش های سنگ را مورد بررسی قرار دهید که احیاناً دچار لب پریدگی نباشد. دقت در طراحی سنگ معرق نیز بسیار حائز اهمیت است. پیش از خرید وجود تقارن و دقیق و صحیح بودن طرح را بررسی کنید. مستحکم بودن سنگ معرق نیز اهمیت بالایی دارد، به ویژه اگر قرار است آن سنگ در کف ساختمان نصب شود. در خرید سنگ معرق کیفیت سنگ‌های به کار رفته متفاوت است. سنگ‌های متنوع در این زمینه وجود دارند که باید با توجه به بودجه‌ و سلیقه‌ای که دارید با کیفیت ترین آنها را انتخاب کنید.

قیمت سنگ‌های معرق

برای خرید سنگ‌های معرق ساختمانی می‌بایست به سنگ فروشی معتبری مانند مجموعه آتاسنگ مراجعه نمایید و در خرید از آنها مشاوره‌های لازم را دریافت کنید. قیمت فروش سنگ معرق را چندین عامل مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهند. یکی از آنها نوع کیفیت سنگ‌های به کار رفته در معرق می‌باشد. دیگری روش ساخت سنگ‌های معرق است که در دو نوع با واتر جت و سی ان سی متفاوت می‌باشد. ابعاد سنگ مورد نظر نیز می‌تواند قیمت را تغییر دهد. نوع طرح‌های سنگ معرق نیز تغییراتی در قیمت آن ایجاد خواهد کرد. مسلما هرچه که طرح سنگ ظریف‌تر باشد و جزئیات بیشتری داشته باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

 ماسه سنگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ماسه سنگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

4دقیقه مطالعه

8 خرداد 1401

 نورپردازی سنگ

نورپردازی سنگ

5دقیقه مطالعه

13 دی 1399

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر

تماس سریع:0913-818-5003