تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی و آنچه باید درباره آن بدانید

بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی
296
1722
4 مهر 1400
نویسنده مطلب: مدیر

بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی دو اقدام مهم در آماده سازی سنگ‌های ساختمانی به شمار می‌رود. انجام گرفتن صحیح […]

توضیحات

بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی دو اقدام مهم در آماده سازی سنگ‌های ساختمانی به شمار می‌رود. انجام گرفتن صحیح و مناسب این دو اقدام از اهمیت بالایی برخوردار است.  برای سازندگان و معماران نیز این فرآیند امر مهمی  محسوب می‌شود. در این مقاله سعی داریم هر آنچه که باید درباره بسته بندی کردن سنگ و حمل و نقل آن بدانیم را به شما آموزش دهیم تا در این باره اطلاعات جامعی داشته باشید.

مراحل بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی

حمل و نقل سنگ ساختمانی شامل سه بخش معدن، کارخانه و ساختمان می‌شود و هر کدام از این مراحل حمل و نقل و بسته بندی،  می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه قصد داریم حمل و نقل سنگ‌های ساختمانی را به صورت مرحله‌ای از معدن تا کارخانه و نهایت پس از رسیدن به ساختمان مورد بررسی قرار دهیم.

حمل و نقل جهت خارج کردن سنگ از معدن

بعد از اینکه سنگ خام یا همان کوپ سنگ به وسیله و روش‌های استخراج  از سینه کار معدن آزاد گردید، باید آن را از کانسار جدا کرده و یا آن را برگردانند. برای انجام این کار باید از دستگاه‌های متعددی استفاده کنند که در ادامه جهت آشنایی بیشتر آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

بالشتک هوای فشرده

بالشتک هوای فشرده یکی از ابزارهایی است که در جابجایی سنگ از داخل معدن از آن استفاده می‌کنند. جهت به کار بردن این ابزار باید آنها را وارد شیارهایی که حاصل از برش بر روی سنگ است، کنند و شیر هوای فشرده کمپرسور را باز کنند. این هوای فشرده با فشار ۷ اتمسفر وارد بالشتک‌ها شده و در آخر با فشار ۶۰۰ اتمسفر به سنگ فشار وارد کرده و این فشار منجر به حرکت سنگ می‌شود.

کیسه آب

وسیله دیگری که جهت جابجایی سنگ می‌توان از آن استفاده کرد کیسه آب می‌باشد. کیسه آب شامل دو قسمت پمپاژ و پاکت می‌باشد. ابتدا پاکت را که ضخامت ۳ میلیمتر دارد، پشت بلوک سنگ قرار می‌دهند و یک شلنگ به پمپ آب وصل می‌کنند. آب با فشار ۶۰ بار وارد پاکت می‌شود و در اثر افزایش حجمی که پاکت دارد، سنگ را تا ۵۰ متر می‌تواند جابجا کند.

جک هیدرولیکی

از دیگر ابزار آلاتی که برای جابجایی سنگ به کار می‌رود، جک هیدرولیکی است. این نمونه از جک‌ها از یک پمپ و یک جک تشکیل شده است. این ابزار به دلیل ابعاد کوچک و وزن کمی که دارد، کاربری فراوانی نیز داراد.

وینچ

دستگاه وینچ نیز یکی از ابزارهای جابجایی بوده که امروزه استفاده از آن کاهش یافته است.علت آن هم شکست سنگ‌ها هنگام استفاده از این ابزار می‌باشد.علاوه بر این دستگاه وینچ از ایمنی کمتری برخوردار است و قدرت کشش آن تنها ۱۰ الی ۱۵ تن است.

حمل سنگ ساختمانی
حمل سنگ از معدن به کارخانه

بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی از معدن به کارخانه

بعد از اینکه سنگ خام از سینه کار معدن استخراج شد، آنها را به روش‌های متعددی قواره کرده و به قطعات کوچکتری تقسیم می‌کنند. در این مرحله هنوز هیچ فرآوری بر روی سنگ انجام نشده و سنگ به صورت خام است. برای فرآوری سنگ ها باید آنها را به کارخانه منتقل کنند. برای این کار هم نیاز به ماشین آلات مخصوص  برای انتقال سنگ به درون کامیون و تریلی‌ها می‌باشد. حال می‌خواهیم با ماشین‌آلات این قسمت بیشتر آشنا شویم.

جرثقیل متحرک

یکی از وسایل پرکاربرد جهت بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی جرثقیل متحرک است. اما به دلیل ظرفیت کمی که در جای غیر مسطح قرار دارد، در معادن از آن کمتر استفاده می‌کنند.

لودر، بیل مکانیکی و لیفتراک

برای جابجایی سنگ‌ها از بیل‌های مکانیکی قوی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه امروزه لودر کاربرد دیگری نیز دارند در معدن بیشتر از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. میزان سرمایه‌ای که برای خرید لیفتراک باید در نظر داشته باشید کمتر از خرید لودر است، اما کارایی لودر مطمئناً بیشتر خواهد بود.

جرثقیل ثابت

بهترین و کاربردی ترین ابزار جهت بلند کردن کوپ‌های سنگ جرثقیل ثابت است. از جمله ویژگی‌هایی که این وسیله دارد می‌توان به سازگاری با شرایط جوی، مسئله یخبندان و گِل اشاره کرد. جرثقیل‌های ثابت دارای سه نوع تک پایه، سه پایه و دروازه‌ای می‌باشد.

بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی پس از فرآوری و برش در کارخانه

سنگ‌ها بعد از اینکه به کارخانه رسیدند به روش‌های مختلف به ابعادی مانند پلاک، تایل، اسلب و غیره برش و فرآوری می‌گردند. در این مرحله نیز در کارخانه با ماشین‌های مخصوص حمل و نقل و جابه‌جا می‌شوند که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  • لیفتراک: از دستگاه لیفتراک در کارخانه به منظور جابجا کردن سنگ‌های پلاک ‌و سنگ‌های فرآوری‌ شده استفاده می‌کنند.
  • مکنده یا وکیوم: از این دستگاه نیز در کارخانه جهت حمل و نقل سنگ‌های اسلب که ابعاد بزرگتری نسبت به سایر سنگ‌ها دارند و یا سنگهای تایل استفاده می‌کنند.
  • جرثقیل بازویی دار: از جرثقیل‌های بازودار جهت انتقال جعبه‌ها و پالت‌های سنگ به داخل کامیون و حمل و نقل آنها استفاده می‌کنند.
بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی
حمل و نقل سنگ ساختمانی

بسته بندی سنگ‌های ساختمانی

همان طور که می‌دانید بسته بندی سنگ‌های ساختمانی از جمله عوامل مهم در حمل و نقل سنگ ساختمانی است. این موضوع در سنگ‌هایی که صادر می‌شوند، از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. بسته‌بندی سنگ را به دلایل زیر انجام می‌دهند :

  • حفاظت و نگهداری از سنگ در مراحل حمل و نقل و انبارداری و زمان عرضه و فروش
  • هویت دادن به سنگ موجود در بسته با طراحی مناسب
  • تبلیغات و افزایش سهم بازار با ترغیب مشتریان با نوع بسته بندی
  • ارائه اطلاعات و معرفی سنگ به مشتریان و خریداران با برچسب معرفی

نکات مهم در بسته بندی و حمل سنگ ساختمانی

چندین نکته جهت بسته بندی سنگ‌های ساختمانی وجود دارد که حتماً باید از آنها مطلع شوید. بسته بندی سنگ ساختمانی باید به گونه‌ای باشد که بتوان به راحتی آن را حمل کرد. همچنین می‌بایست بسته بندی را به نحوی انجام داد که سنگ از هر گونه انتقال رطوبت و ضربه محفوظ بماند. قابلیت تفکیک آسان برای گونه‌های مختلف سنگ وجود داشته باشد. ابعاد بسته بندی با انبار و قسمت توزیع مناسب باشد. در سنگ‌هایی که ابعاد کوچکتری دارند مانند سنگ‌های آنتیک، حمل و بسته بندی را باید به نحوی انجام دا،  که محل هایی برای حمل و نقل بر روی بسته بندی قرار داشته باشد.

انواع بسته بندی سنگ ساختمانی

بسته بندی سنگ ساختمانی شامل سه مرحله بسته بندی اولیه، بسته بندی ثانویه و بسته بندی صادراتی می‌شود. در ادامه  تک تک آنها توضیح خواهیم داد تا با انواع بسته بندی سنگ ساختمانی را بشناسید.

بسته بندی اولیه

در مرحله بسته بندی اولیه یک لایه محافظت‌کننده از کاغذهای بسته بندی و یا روکش‌های پلاستیکی روی هر قطعه سنگ می کشند. این بسته بندی را معمولاً برای تحویل سنگ‌هایی که در مسافت کوتاه و نزدیک هستند انجام می‌دهند.

بسته بندی ثانویه

بسته بندی ثانویه شامل چندین لایه بسته بندی اولیه می‌شود. این نمونه بسته بندی را جهت آسان کردن عملیات حمل و نقل و محافظت از محصول در مسافت‌های بیشتر انجام می‌دهند.

بسته بندی صادراتی

با توجه به جایگاه ایران در صنایع سنگ جهان، از این نوع بسته بندی در کشور بسیار استفاده  می‌شود. این نمونه بسته بندی را عموماً برای سنگ‌های صادراتی که به کشورهای دیگر ارسال می‌شوند، استفاده می‌کنند. بسته بندی صادراتی باید بسیار محکم باشد و به همین دلیل سنگ‌های ساختمانی را در کارتن‌هایی که با ۲ لایه فوم محافظت می‌شود، قرار می‌دهند.

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر