تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

پالت بندی سنگ ساختمانی و نکات مهم مربوط به آن

پالت بندی سنگ
296
1879
21 بهمن 1400
نویسنده مطلب: مدیر

یکی از مراحل مهم در فرآوری و توزیع سنگ ساختمانی مرحله بسته بندی سنگ می‌باشد. پالت بندی سنگ نیز یکی […]

توضیحات

یکی از مراحل مهم در فرآوری و توزیع سنگ ساختمانی مرحله بسته بندی سنگ می‌باشد. پالت بندی سنگ نیز یکی از کارهایی است جهت بسته بندی سنگ ساختمانی انجام می‌دهند. با استفاده از پالت، علاوه بر محکم کردن سنگ‌ها، انتقال و جا به جایی آنها را نیز ساده‌تر خواهید کرد. حال اینکه پالت چیست و چگونه پالت بندی انجام می‌شود سوالاتی است که در این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

پالت چیست؟

پالت به یک سازه لبه دار یا مسطح جعبه مانند گفته می‌شود که معمولاً جنس آن از چوب فلز یا پلاستیک می‌باشد. از پالت برای جابجایی و چیدمان کالاها در کارخانه‌ها و انبارها استفاده می‌کنند. مهم‌ترین مزیتی که برای پالت بندی وجود دارد این است که سنگ یا هر کالای دیگری که پالت بندی روی آن انجام می‌شود، قابلیت حمل توسط لیفتراک، جک یا جرثقیل را پیدا می‌کند.پالت‌هایی که در بسته‌بندی کالاها یا پالت بندی سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل انواع مختلفی هستند که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

انواع پالت

جهت تقسیم بندی انواع پالت نیاز است که فاکتورهای متعددی را در نظر داشته باشیم. این عوامل و فاکتورها  شامل جنس سازه، شکل ساخت و ظاهری آن می‌باشد. با توجه به این مطالب می‌توان پالت‌ها را به دو نوع پالت مسطح و پالت جعبه‌ای، تقسیم کرد. هر کدام از این پالت‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که در ادامه آنها را شرح داده‌ایم.

استفاده از پالت در بسته بندی سنگ ساختمانی
استفاده از پالت در بسته بندی سنگ ساختمانی

پالت مسطح

یکی از انواع پرکاربرد پالت‌ها، پالت مسطح می‌باشد. این پالت بدون دیواره است و بسته‌های مختلف کالاها روی سطح آن قرار می‌گیرد. از این نوع پالت‌ها بیشتر جهت چیدمان بسته‌های مواد غذایی، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند.

 ابعاد و اندازه‌هایی که پالت‌های مسطح دارند، بسیار متغیر می‌باشد. شما با توجه به نوع نیازتان می‌توانید هر کدام از این پالت‌ها را انتخاب کنید. جنس پالت‌های مسطح می تواند از چوب، فلز و یا پلاستیک باشد. نکته‌ای که در مورد این پالت وجود دارد این است که چون این پالت دیواره ندارد، بیشتر برای کالاهایی که شکل هندسی منظمی دارند، از آن استفاده می‌کنند.

پالت جعبه‌ای

یکی دیگر از انواع پالت‌ها که در پالت بندی سنگ نیز از آن استفاده می‌شود، پالت جعبه‌ای نام دارد. همانطور که از اسم این پالت‌ها پیداست به حالت جعبه‌ای هستند و جنس آن‌ها می‌تواند از چوب، پلاستیک و فلز باشد. در زمان ساخت این نوع پالت‌های جعبه‌ای از دیوارهای توری یا نرده ای استفاده می‌کنند. علت استفاده از این توری ها این است که اجسام یا سنگ‌ها، در حین جابجایی از دیوارهای این پالت خارج نشوند.مزیتی که  این نوع پالت دارد، این است که جابجایی را توسط لیفتراک بسیار ساده می‌کند و می‌توان هر نوع کالایی حتی اگر شکل هندسی منظمی نداشته باشد، با آن حمل کرد.

انواع جنس پالت مناسب برای پالت بندی سنگ

علاوه بر تعددی که در شکل و ساختار پالت‌ها وجود دارد، این سازه‌ها می‌توانند از نظر متریال نیز با یکدیگر متفاوت باشند. پالت‌ها از لحاظ جنس به پالت فلزی، پالت چوبی و پالت پلاستیکی تقسیم می‌شوند. از بین این حالت‌ها پالت چوبی بهترین گزینه جهت پالت بندی سنگ می‌باشد، چرا که پالت‌های چوبی وزن سبکی دارند و در زمان جابجایی به سنگ هیچگونه آسیبی وارد نمی‌کنند. مزیت دیگری که پالت چوبی دارد قیمت مناسبی است که نسبت به سایر پالت‌ها دارد.

در برخی موارد پیش می‌آید که خریداران بین خرید پالت پلاستیکی و چوبی شک می‌کنند. نکته‌ای که در این قسمت وجود دارد و باید به آن توجه شود، وزن بار است. اگر وزن باری که در نظر دارید آن را پالت کنید از پانصد کیلو بیشتر باشد، بهترین گزینه برای شما پالت چوبی خواهد بود.

پالت کردن سنگ ساختمانی
پالت کردن سنگ ساختمانی

پالت بندی سنگ

حالا که با انواع  پالت آشنا شدید، می‌خواهیم در مورد پالت کردن سنگ صحبت کنیم. استفاده از پالت، هنگامی که می‌خواهیم صادرات سنگ انجام دهیم، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. امروزه که رقابت بین صادرکنندگان سنگ‌های ساختمانی زیاد شده است،  کیفیت سنگ و قیمت رقابتی در کنار بسته‌بندی سنگ و استفاده از پالت مناسب عوامل مهمی در فروش هستند.

اهمیت پالت بندی سنگ

 وظیفه اصلی پالت‌های سنگ، حفظ و نگهداری از سنگ‌ها در حین جابجایی سنگ‌های ساختمانی می‌باشد. چند مورد دیگر نیز وجود دارد که نشان دهنده اهمیت استفاده از پالت است که در این قسمت آن‌ها را برشمردیم.

  • کاهش لب پریدگی و ایجاد و خش  بر روی سنگ
  • حفاظت از خطرات و صدمات احتمالی در حین بارگیری سنگ
  • امکان درج اطلاعات و مشخصات بر روی پالت
  • امکان ثبت تبلیغات شرکت صادر کننده روی پالت‌ها
  • جلب توجه خریداران سنگ در حین خرید و دریافت سنگ

نکات مهم در پالت کردن سنگ ساختمانی

چندین نکته مهم در پالت بندی سنگ های ساختمانی وجود دارد. اولین نکته این است که باید به سایز جنس، سنگ و یا ترکیب سنگ در بسته بندی دقت کافی داشته باشید. در مورد سنگ های صادراتی، نوع سنگ، متراژ آن و کشور مقصدی که در حال بسته بندی و پالت گیری برای آن هستید نیز باید مورد توجه قرار گیرند. زیرا هر کشور نحوه پالت بندی خاص خود را دارد. زمانی که سنگ‌ها صادر می‌شوند طی چندین مرحله از کشتی به کشتی دیگر منتقل می‌شوند، پس نوع پالت را باید به نحوی انتخاب کنید که کوچکترین آسیبی در حین جابجایی به سنگ‌ها وارد نشود.

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر