0 امتیاز از 0 رای

نگاهی به سنگ درمانی

سنگ درمانی
296
1938
15 اسفند 1399
نویسنده مطلب: مدیر

سنگ درمانی از زمان باستان تا به حال در زندگی بشر کاربردهای فراوانی داشته است.

توضیحات

سنگ درمانی علمی جدید نبوده و از زمان باستان تا به حال در زندگی بشر کاربردهای فراوانی داشته است. در ایران، چین، هند و روم طبیبان از خواص درمانی سنگ‌ طبیعی مطلع بودند و برای بیماران خود به کار می‌بردند. در ایران نیز ابن‌سینا از اولین افرادی بود که از خواص سنگ‌های قیمتی جهت درمان بیماران استفاده می‌کرد.

سنگ درمانی چیست ؟

علم سنگ درمانی که امروزه با پزشکی سنتی نیز آمیخته‌شده است یکی از علوم مهم و کمتر شناخته‌شده بین اقوام مختلف می‌باشد. سنگ تراپی در حقیقت از کشورهای هند و مصر شروع شده است استفاده از سنگ‌ها برای درمان بیماری‌های جسمی و روانی از دوران باستان مورد استقبال مردم بوده و قدمت چند هزار ساله دارد. صحبت از قدرت ویژه و منحصربه‌فرد سنگ‌های شفابخش تنها در میان عامه مردم نبوده و افرادی مثل ارسطو فیلسوف مشهور یونانی نیز از قدرت ویژه و منحصربه‌فرد سنگ‌ها و سنگ درمانی صحبت کرده است. در طول تاریخ نیز از سنگ‌های خاص برای اهداف درمانی،محافظت افراد در برابر بلایای طبیعی و تأثیرات نامطلوب به محیطی استفاده می‌شده است. علم سنگ درمانی امروزه به‌عنوان یکی از رشته‌های طب مکمل معرفی و طبقه‌بندی می‌شود.

نکات مهم برای استفاده صحیح از سنگ‌ها برای درمان

جهت استفاده صحیح از سنگ‌ها برای درمان باید نکاتی را در نظر داشته باشید.  یکی از این نکات مهم این است که هر سنگ دارای مزاج خاص خود می‌باشند. پس قبل از انتخاب سنگ جهت درمان می‌بایست به موارد زیر توجه داشته باشید.
  • مزاج سنگ
  • مزاج شخص استفاده‌کننده
  • طول زمان استفاده از آن سنگ
  • مزاج منطقه جغرافیایی که قرار است از آن سنگ در آن منطقه استفاده شود

سنگ درمانی در ورزش یوگا

در روش‌های چاکراه درمانی با سنگ، بیشتر از سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استفاده می‌شود تا بدن هر فرد و ذهن او التیام پیدا کند و در نهایت به درمان بیماری‌های فیزیکی و جسمی کمک کند. متقاضیان درزمینهٔ سنگ درمانی بر این باورند که هر سنگی از خواص متفاوت و ویژه‌ای برخوردار است و نحوه استفاده از آن‌ها بر روی اثربخشی که دارند تأثیر بسزایی می‌گذارد. در ورزش‌هایی مانند یوگا نیز برای انجام مدیتیشن از خواص درمانی سنگ‌ها بسیار استفاده می‌شود. [caption id="attachment_1454" align="aligncenter" width="669"]سنگ درمانی سنگ درمانی[/caption]

خواص درمانی سنگ‌ها

سنگ‌های مختلف و متعددی جهت درمان وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرد. در کنار برطرف کردن بیماری این سنگ‌ها می‌توانند خواصی برای هر فردی که آن‌ها را به همراه دارد داشته باشند. در ادامه به بررسی چند سنگ به همراه خواص آن‌ها می‌پردازیم.

خواص درمانی سنگ عقیق

عقیق سنگی سرخ است و اقسام مختلفی از این سنگ وجود دارد. این سنگ زیبا ازلحاظ ظاهری و ساختاری به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شود و کاربرد زیادی در ساخت وسایل تزیینی مانند انگشتر عقیق دارد. همراه داشتن سنگ عقیق دفع‌کننده خون‌ریزی و  از بین برنده بوی بددهان است. در داروهای کبد از سنگ عقیق برای باز کردن انسدادها استفاده می‌کنند. مالش دندان و لثه‌ها با سوخته این سنگ برای جلا دادن و رفع عفونت ریشه بسیار مؤثر است. از دیگر خواص عقیق می‌توان به تأثیر بر روی خلق‌وخوی اشاره کرد. برای کسانی که تندخو و عصبی هستند به همراه داشتن عقیق باعث نرمی رفتار و تعادل رو می‌گردد.

خواص درمانی سنگ فیروزه

ایران یکی از کشور‌هایی است که دارای منابع غنی سنگ فیروزه است و علاوه بر معادن سنگ ساختمانی ایران ، معادنی از سنگ فیروزه نیز در کشور موجود است. سنگ فیروزه ازنظر مزاجی سنگی سرد و خشک است و تنها انواع نیشابوری اصل توصیه می‌شود. خواص درمانی فیروزه در مجاورت و تماس با چربی و حرارت از بین می‌رود. از امام موسی کاظم علیه‌السلام نیز نقل‌شده که فیروزه، درمان کسی است که صاحب فرزند نمی‌شود. فیروزه در تقویت بینایی و روشنایی چشم هم کاربرد بسیاری دارد. همراه داشتن این سنگ، موجب به وجود آمدن فال نیک و موفقیت در کار می‌شود و به گردن انداختن این سنگ تقویت‌کننده قلب است.

خواص درمانی سنگ یاقوت

هر فردی که سنگ یاقوت به همراه داشته باشد ناراحتی‌های معده از او دور می‌شود و به مغز قدرت می‌دهد. این سنگ، می‌تواند گردش خون را تنظیم کند و سموم بدن را دفع نماید. اگر سنگ یاقوت را در نزدیکی چشم نگه‌داریم یا به‌عنوان سرمه از آن استفاده شود تمام امراض چشم را از فدر دور می‌کند. وقتی یاقوت را به گردن بیاندازید باعث می‌شود به دل استقلال دهد و ترس را از آن فرد دور کند.

خواص درمانی سنگ زمرد

از دیگر سنگ‌هایی که می‌تواند برای سنگ درمانی مورد استفاده قرار بگیرد، سنگ زمرد است. هر کسی زمرد را به همراه داشته باشد و یا بتواند از آن به شکل دارو استفاده کند ناراحتی و درد معده وی درمان می‌یابد. این سنگ حرکت نبض را تیز و عادی می‌کند. زمرد برای گاز معده و استفراغ نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. سنگ زمرد از نظر برودت و یبوست در درجه دوم می‌باشد.

خواص سنگ یشم

سنگ یشم مربوط به معادن کشور پهناور چین می‌باشد.  یشم آفریقایی نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و در صنعت جواهرات از آن استفاده می‌شود. این سنگ، در درمان تشنج و بیماری‌‌های پوستی و ریوی بسیار مؤثر است. سنگ یشم دردهای روده‌ای  را در هر فردی تسکین می‌دهد و باعث تقویت معده نیز می‌شود. همچنین از سنگ یشم برای رفع یبوست و نفخ استفاده می‌کنند.

ماساژ با سنگ

علاوه بر استفاده از سنگ‌ها برای درمان، امروزه از سنگ‌ها در ماساژ بدن هم استفاده می‌کنند. در این روش از سنگ درمانی، سنگ‌های صاف و صیقلی را برای ماساژ بدن به‌کار می‌گیرند. روش ماساژ با سنگ از کشور چین نشأت می‌گیرد و برخی نیز عقیده دارند که این علم در یونان و روم هم وجود داشته است. امروزه ماساژ با سنگ داغ و سرد برای جلوگیری از خونریزی، وضع حمل آسان، درمان دردهای استخوانی و عضلانی، ایجاد آرامش جسمی و ذهنی استفاده می‌کنند. در این گونه ماساژها معمولاً از سنگ بازالت استفاده می‌شود. به این‌صورت که سنگ را در دمای خاصی گرم کرده و بعد از مدتی روی نقاط مخصوصی از بدن قرار می‌دهند و ماساژ را شروع می‌کنند.  از این طریق گرما از سنگ به عضلات بدن منتقل می‌شود و بدن به آرامی تسکین می‌یابد.

خرید سنگ ساختمانی از سنگبری آتاسنگ

به غیر از سنگ‌های درمانی، سنگ‌های مختلف دیگری وجود دارند که مصارف متعددی نیز برای آن‌ها وجود دارد. از جمله این سنگ‌ها می‌توان به سنگ‌های ساختمانی که امروزه به یک مصالح مهم ساختمانی تبدیل‌شده است اشاره کرد. این سنگ‌ها از لحاظ بافت و ساختار به سنگ‌های مرمریت، تراورتن، گرانیت و ترامیت تقسیم می‌شوند. شما می‌توانید انواع این سنگ‌ها را با ابعاد دلخواه و متراژ مورد نیاز از سنگبری آتاسنگ خریداری نمایید.  
 سنگ تیشه ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ تیشه ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

8دقیقه مطالعه

14 شهریور 1400

 تنوع رنگ بندی در سنگ مرمریت

تنوع رنگ بندی در سنگ مرمریت

8دقیقه مطالعه

25 مهر 1400

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر