0 امتیاز از 0 رای

شستشوی سنگ نما ساختمان

شستشوی سنگ نما
296
1385
8 خرداد 1400
نویسنده مطلب: مدیر

آلاینده‌های مخربی در هوا وجود دارند که ناشی از دود خودروها و کارخانه‌ها هستند. این آلاینده‌ها به همراه گرد و […]

توضیحات

آلاینده‌های مخربی در هوا وجود دارند که ناشی از دود خودروها و کارخانه‌ها هستند. این آلاینده‌ها به همراه گرد و غبار و باران‌های اسیدی بر روی سنگ‌های نما می‌نشینند و باعث تیره و کدر شدن این سنگ‌ها می‌شود. وقتی که نما ساختمان کثیف شود علاوه بر ظاهر ساختمان چهره محله و شهر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین با شستشوی سنگ نما در ساختمان‌ها علاوه بر حفظ و نگهداری سنگ به بخشیدن جلوه زیبا به ساختمان نیز کمک کرده‌ایم.

منظور از شستشوی سنگ نما چیست؟

به مجموعه خدماتی که جهت پاک کردن جرم، لکه‌ها یا هر نوع آلودگی از سطح نمای سنگس ساختمان با استفاده از مواد مخصوص و ابزار تخصصی در ارتفاع صورت گیرد، شستشوی سنگ نما گفته می‌شود. برای شستشوی سنگ‌های نما روش ثابتی وجود ندارد. زیرا با توجه به نحوه اجرای نما و نما سازی، شستشوی آن ممکن است، تفاوت داشته باشد. توجه کنید که همان‌طور که شستشوی نما باعث زیبایی آن می‌شود در صورت استفاده از روش نادرست شستشو، آسیب جدی به نما وارد می‌شود. در شستن نمای ساختمان با توجه به نوع سنگ نما، می‌توان از متریال و مواد مخصوصی مانند شوینده‌ها، مواد اسیدی و مواد نانو استفاده کرد. ابزار آلاتی هم که جهت شستشو به کار برده می‌شود، می‌تواند با توجه به نوع جرم و لکه‌هایی که روی سنگ نما نشسته است، متفاوت باشد.

ساختمان‌هایی که نیاز به شستشوی نما دارند

ساختمان‌های مختلفی وجود دارند که با نگاه کردن به آنها متوجه می‌شویم که نمای آن‌ها نیاز به شستشو دارند. در ادامه می‌خواهیم آنها را با هم بررسی کنیم.
  1. یکی از ساختمان‌هایی که نیاز به شستشوی نما دارند، ساختمان‌های قدیمی هستند که از زمان ساخت آنها  مدت زیادی می‌گذرد و در این مدت نظافتی بر روی آنها انجام نشده است. این ساختمان‌ها در طول عمر خود، جرم و آلودگی‌های زیادی را جذب کرده و دیگر رنگ سنگ‌ها مشخص نیست. در این ساختمان‌ها بیشتر سنگ نما با دستگاه واترجت ۲۲۰ بار به همراه مواد مخصوص جرم بر شسته می‌شود.
  2. مورد بعدی که سنگ نمای آن نیاز به شستشو دارد، ساختمان‌های نوسازی هستند که تازه مرحله ساخت آنها به پایان رسیده است. در این ساختمان‌ها به دلیل سنگ کاری و برشکاری‌های صورت گرفته خاک بر روی سطح سنگ‌ها می‌نشیند و باعث کثیف شدن سنگ‌ها می‌گردد. همچنین در برخی موارد به علت عدم وجود سلیقه سنگ کارها هنگام ریختن ملات پشت سنگ‌ها ملات از روی سنگ ریخته می‌شود و ظاهر را زشت می‌کند. در این موارد می‌توانید با تماس با شرکت‌های نماشویی، نمای ساختمان خود را شستشو دهید.
  3. علاوه بر ساختمان‌هایی که نمای آن‌ها از سنگ ساخته شده است، ساختمان‌هایی وجود دارند که دارای نمای شیشه‌ای هستند. این بناها نیز نیاز به شستشو دارند. یکی از معایب این نمونه از نماها این است که به زودی کثیف می‌شود و مرتباً نیاز به شستشو دارند. در فصول پاییز و زمستان بعد از بارش‌های برف و باران لکه‌های روی شیشه باقی می‌ماند. این نماها به شستشو در هر سه ماه یکبار نیاز دارند.

انواع روش شستشوی سنگ‌های نما ساختمان

نکته‌ای که باید پیش از شستشوی نمای ساختمان در نظر بگیرید این است که اگر سنگ نمای دچار شوره شده است، باید از روش‌های برطرف کردن  شوره سگ برای از بین بردن آن استفاده کنید. در غیر این صورت، جهت شستشوی سنگ نما دو روش وجود دارد که با توجه به نوع نما، بودجه‌ای شما و امنیت آن می‌توانید هر کدام از این روش‌ها را انتخاب کنید.

شستشوی سنگ نما با روش راپل بدون داربست

با توجه به پیشرفت علم و ساخت ساختمان‌های بلند در تمام دنیا برای طراحی‌های صورت گرفته بر روی آنها دیگر نمی توان با روش داربست اقدام به شستشوی سنگ نما کرد. انجام شستشو به این روش سرعت عمل افراد را کاهش می‌دهد و در نتیجه در این موارد روش راپل جایگزین می‌شود. روش راپل یا شستشو با طناب به مراتب ایمنی و کیفیت بالاتری نسبت به داربست دارد و شستشو با این روش خطری را به دنبال نخواهد داشت. شستشوی سنگ نما ساختمان

شستشوی سنگ نما به روش داربست

این روش شستشو، یک روش قدیمی و سنتی است که به علت هزینه زیاد و اشغال کردن محل رفت و آمد، به ندرت از آن استفاده می‌شود. از این روش معمولاً درمواردی که پیشانی و جلو آمدگی کار زیاد باشد و امکان دسترسی راپل کار به آن نقطه وجود نداشته باشد، استفاده می‌کنند.

بهترین زمان جهت شستشوی نما

در شهرهای بزرگ و کلان شهرهایی مانند تهران آلاینده‌هایی مانند دود کارخانه‌ها و خودروها در هوا بسیار زیاد است. برخی از این آلاینده‌ها توسط گیاهان تجزیه و تصفیه می‌گردند. اما بخش اعظمی از آنها در هوا باقی مانده و به مرور زمان بر روی ساختمان و سنگ‌های آن می‌نشیند و ظاهر آن را زشت می‌کند. با شکل‌گیری این اتفاق ساختمان و سنگ‌ها به مرور زمان تیره‌تر می‌شوند و آن درخشندگی اولیه خود را ندارند. این زمان بهترین زمان جهت شستشوی سنگ نما می‌باشد. با دستگاه‌هایی مانند واتر با فشار قوی آب این جرم‌ها و آلاینده‌ها را از روی سنگ نما برمی‌دارند. اگر در نمای ساختمان شما مصالح سختی به کار رفته شده باشد و نما ازسنگ نباشد می‌توانید از روش سندبلاست نیز استفاده کنید.

قیمت شستشو نمای ساختمان

پیش از هر چیز باید توجه کنید که در هنگام انتخاب سنگ برای نما، نکات مربتط با انتخاب سنگ نمای ساختمان را در نظر بگیرید تا سنگ مناسبی را انتخاب کنید. پس از بررسی نحوه شستشوی نما و انواع روش انجام گیری آن نوبت به قیمت آن می‌رسد. قیمت شستشوی سنگ نمای ساختمان را چندین عامل تعیین می‌کنند. از جمله این عوامل می‌توان به میزان آلودگی سنگ نما ، زمان صرف شده جهت شستشو، میزان دشواری در شستشو و کیفیت نهایی کار را می‌توان نام برد. تغییر در هر کدام از این موارد باعث افزایش یا کاهش قیمت شستشوی نما خواهد شد. قبل از شستن نما قیمت را با شرکت‌های مربوطه توافق نمایید.
 سنگ تراورتن سیلور و کاربرد آن

سنگ تراورتن سیلور و کاربرد آن

6دقیقه مطالعه

24 آبان 1401

 نقش سنگ آذرین در دکوراسیون داخلی

نقش سنگ آذرین در دکوراسیون داخلی

6دقیقه مطالعه

12 فروردین 1402

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا2

  1. حمید :
    از 5

    مطلب جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر