تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی

مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی
296
4036
17 شهریور 1399
نویسنده مطلب: مدیر

مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی ؛ اجزای تشکیل دهنده مرمریت‌ها و ترکیب کانی‌های آن باعث شده که این نوع […]

توضیحات

مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی ؛ اجزای تشکیل دهنده مرمریت‌ها و ترکیب کانی‌های آن باعث شده که این نوع سنگ دچار هوازدگی در سطح و عمق بشود به همین دلیل مصرف این سنگ‌ها در فضای آزاد پیشنهاد نمی شود زیرا در مدت کوتاه ابتدا سطح سنگ دچار هوازدگی شده و سپس با نفوذ آب در رگه های این نوع سنگ باعث حل شدن آهک های موجود در آن می‌گردد.

مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی

طبق نکات ذکرشده در بالا در ادامه شرح مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی ، لازم به ذکر است که  استفاده از سنگ مرمریت صلصالی برای فضای خارجی توصیه نمی‌شود اما اگر هر سنگ مرمریتی دارای شرایط لازم باشد می تواند در نمای ساختمان و فضای خارجی نیز استفاده شود . در بخش بعدی این شرایط را شرح خواهیم داد .

سنگ‌‌های مرمریت جزء یکی از پرطرفدارترین سنگ های ساختمانی در ایران و جهان به شمار می‌آیند . سنگ مرمریت صلصالی از دسته سنگ‌های قدیمی مرمریت است که در این مقاله سعی داریم به ارائه مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی بپردازیم . همانطور که می دانید کلیه سنگ های ساختمانی یا غیر ساختمانی که کاربردهای مختلف دارند ، دارای مزایا و معایب متعددی می‌باشند.

سنگ مرمریت صلصالی با زمینه کرم روشن و یاسی در بازار سنگ موجود می‌باشد این نوع سنگ دارای رگه های سینوسی است که اصطلاحاً به آن نوار قلبی نیز گفته می‌شود.

کاربرد سنگ مرمریت صلصالی

سنگ مرمریت صلصالی نیز مانند سایر مرمریت ها ازاستحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و این مزیت باعث شده که این سنگ گزینه مناسبی برای استفاده در پله ها و کف ساختمان باشد. کف ساختمان از جمله بخش‌های مهم در یک ساختمان به شمار می رود زیرا به دلیل رفت و آمد بالایی که روی آن انجام می‌گیرد نیازمند سنگی مقاوم است.

 به همین دلیل سنگ مرمریت صلصالی با مقاومت بالایی که دارد در کف ساختمان ها استفاده می‌گردد . زمینه روشن این سنگ نیز باعث می‌شود در قسمت کف ساختمان جلوه زیبایی داشته باشد و باعث افزایش نور و همچنین ایجاد آرامش در ساختمان گردد.

 با دانستن مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی می توان انتخاب صحیحی در زمینه سنگ ساختمان خود داشته باشیم.

کاربرد دیگر سنگ مرمریت صلصالی استفاده در در نمای داخلی و دیواره های داخلی ساختمان می‌باشد . همچنین از این سنگ برای کف لابی هتل ها ، راه پله و زیر پله ، پاگرد ها و دیواره پله ها ، دیواره های آسانسور ، فضای داخل آشپزخانه و دیواره ی پارکینگ ، سنگ کف واحدهای تجاری و مسکونی و فضاهای خالی ساختمان استفاده می‌گردد.

معدن سنگ مرمریت صلصالی

معدن سنگ مرمریت صلصالی در استان اصفهان ، منطقه خور و بیابانک قرار دارد . این منطقه به دلیل شرایط جغرافیایی که دارد ،  دارای معادنی است که سنگ هایی با رگه های قرمز در آن موجود است.

انواع سنگ مرمریت صلصالی

انواع سنگ مرمریت صلصالی عبارتند از :

همان طور که در بالا گفته شد سنگ صلصالی به سه نوع مختلف در بازار موجود می‌باشد از بین انواع آن ، سورت سفید به دلیل روشن بودن و زیبایی بیشتر دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر سورت ها می‌باشد و همچنین در اکثر مواقع نیز تقاضا برای این سورت از سنگ صلصالی بیشتر می‌شود .

سنگ صلصالی از نظر کیفیت دارای دو درجه می‌باشد تفاوت سنگ درجه یک و درجه دو در خطوط قرمز موجود در آن ها می باشد هرچه این خطوط قرمز در سنگ کمتر باشد درجه کیفیت آن نیز بیشتر می‌شود . سنگ مرمریت صلصالی در ابعاد مختلفی  مانند اسلب ، تایل و حکمی موجود می باشد که از محصول ۴۰ در ۴۰ آن بیشتر در کف ساختمان ها استفاده می‌شود .

مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی

درجه بندی انواع سنگ

 لازم به ذکر است درجه بندی سنگ های ساختمانی در ایران استاندارد خاصی ندارد و هر تولید کننده و عرضه کننده سنگ برای تفکیک سنگ‌های  خود و درجه بندی آن ها تعریف خاص خود را دارد پارامترهایی که بتواند در درجه بندی سنگ ما را یاری کند عبارت است از :

۱ - نوع سنگ

۲ - نداشتن ناخالصی و پوسیدگی در سنگ

۳ -  کمترین بازی رنگ و سورت دقیق

۴ - قطر مناسب سنگ  

۵ - لب پر نشدن یا شکسته نبودن سنگ

۶ - گونیا و دقیق بودن ابعاد سنگ

۷ - نوع مواد مصرفی در فرآیند تولید سنگ

۸ - نحوه حمل ، بارگیری و ارسال سنگ

۹ - ساب سنگ  و ....

 

مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی

شرایط لازم جهت استفاده مرمریت صلصالی در نما

 شرط اول این است که سنگ باید بسیار ضخیم باشد به عبارتی ضخامت آن بیش از ۴ سانتیمتر باشد آن هم در مرمریت های سیلیسی که محکم هستند. این ضخامت بالا باعث عدم نفوذ آب و خوردگی سنگ می‌شود و در نتیجه باعث به تاخیر انداختن ایجاد ترک های عمیق در سنگ می‌گردد .

شرط دوم آن این است که صفحه سنگ ، ساب خورده نباشد و به عنوان مثال شیشه‌ای یا بادبر باشد و یا به هر روش دیگری آن را غیر براق کرده باشند وقتی سنگ به این شکل باشد در مواقعی که حتی سنگ دچار هوازدگی نیز شود به علت ناهموار و غیر صاف بودن و براق بودن سنگ این هوازدگی به چشم نمی‌آید .

با توجه به تمام مزایا و معایب گفته شده در این مقاله سنگ مرمریت صلصالی می ‌تواند یکی از بهترین و زیبا ترین طرح هایی باشد که در فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد هرچه سنگ مرمریت از تراکم بالاتری برخوردار باشد مرغوبیت بیشتری دارد و همچنین از دوام بیشتری نیز برخوردار خواهدبود  که مزایا و معایب سنگ مرمریت صلصالی نیز از این قاعده مستثنا نیست .

سنگ‌ها در انواع مختلف ،با بافت و رنگ متفاوت یکی از اجزای طبیعی است که برای ساختمان سازی به کار می‌روند. امروزه از سنگ اسلب مانند، سنگ گرانیت اسلب ، سنگ مرمریت اسلب برای زیبایی هر چه بیشتر فضای خانه استفاده می‌شود. هر سنگ ویژگی‌های منحصر بفردی دارد که باعث می‌شود در مصارف گوناگونی از آن‌ها استفاده کرد . یکی از انواع سنگ‌ها تراورتن می‌باشد که سنگ ارزان قیمتی محسوب می‌شود دارای رنگ‌های متنوعی می‌باشد و در اکثر مواقع در فضای بیرونی استفاده می‌شود . سنگ تراورتن شباهت زیادی به سنگ مرمریت دارداما نسبت به آن  مقاومت کمتری دارند. از ترکیب دو سنگ مرمریت و تراورتن سنگ ترامیت به وجود آمده است که آهک بیشتر و وزن کمتری دارد .مرمریت  یکی از زیباترین سنگ‌ها می‌باشد که از جمله مهمترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود . این سنگ‌ها دارای طرح و رنگ متنوعی هستند . که از انواع آن می‌توان به سنگ چینی ، سنگ اونیکس و سنگ تراونیکس که از ترکیب سنگ اونیکس با تراورتن ایجاد می‌شود ، اشاره کرد . سنگ‌ مرمر و سنگ لایمستون سبت به سنگ‌های گرانیتی وزن و مقاومت کمتری دارند .

 بازار سنگ ترکیه

بازار سنگ ترکیه

9دقیقه مطالعه

7 اسفند 1400

 نقش سنگ در معماری

نقش سنگ در معماری

5دقیقه مطالعه

17 شهریور 1399

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا4

 1. احمدی :
  از 5
 2. فرهاد :
  از 5

  سلام اطلاعات خوبی دادید ممنون
  یه سوال داشتم این سنگ اگه واسه محوطه در جزیره کیش که هم گرماداره و هم تابستان بسیار شرجی هست به ضخامت ۳ تا ۴ سانت استفاده بشه بدلیل زیبایی خاصی که داره مناسبه ولی فرمودید که پولیش یا براق نیاید که از جلوه سنگ کاسته میشه این سنگ اگه چرمی بشه جلوه اون چگونه است و برای فضای خارجی محیط شرجی و گرم چه سنگی پیشنهاد میشه که زیبا باشه مثلا مرمریت سفید خوبه
  تشکر تلفن واتساپم ۰۹۱۹۲۱۰۶۰۴۹

  • ata-admin :
   از 5

   درود بر شما
   پیشنهاد ما برای استفاده از سنگ صلصالی در گرما و شرجی جنوب نانو‌کردن سنگ میباشد که بسیار تاثیر گذار است. سنگهایی که رنگ روشن دارند و برای این منطقه مناسب باشند شامل چینی الیگودرز یا ازنا؛ ترامیت کردستان یا میاندوآب و …. هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر