تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

مزایا و معایب سنگ ترامیت

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

مزایا و معایب سنگ ترامیت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

جهت دانستن مزایا و معایب سنگ ترامیت ابتدا می‌بایست با این سنگ آشنا شویم . سنگ‌های ترامیت از دسته سنگ‌های رسوبی هستند که از ترکیب خاک رس و ماسه تشکیل شده‌‌اند . سنگ ترامیت هنگام شکل گرفتن تحت فشار و دمای بالا نبوده‌است و به همین دلیل دارای آهک بالایی می باشد .

تفاوت سنگ ترامیت و سنگ ترانیکس

افرادی که در حال فعالیت ساختمان و سنگ هستند تا به حال نام سنگ های ترامیت و تراُنیکس را شنیده و با آن آشنا هستند اما گاهاً برخی از افراد سنگ ترامیت را با سنگ تراُنیکس یکی می‌دانند در صورتی که این دو نوع ، دو سنگ کاملاً متفاوت می‌باشند . ترامیت حاصل ترکیب تراورتن و مرمریت است اما تراُنیکس حاصل ترکیب مرمریت و تراورتن می‌باشد. به این نوع سنگ به دلیل شباهت و دارا بودن ویژگی های دو دسته سنگ مرمریت و تراورتن ، نام ترامیت را اختصاص داده‌اند و می‌توان گفت در واقع سنگ ترامیت ترکیبی از سنگ مرمریت و تراورتن است که درصد بیشتری از آن را تراورتن تشکیل داده‌است.

ویژگی‌های سنگ ترامیت

سنگ ترامیت نیز مانند تمامی سنگ‌هایی که امروزه با آن آشنا هستیم دارای ویژگی‌های مختلفی می‌باشد در ادامه با ذکر ویژگی‌های این سنگ می خواهیم بیشتر با مزایا و معایب سنگ ترامیت آشنا شویم . ترامیت معمولاً با زمینه روشن با رنگ های سفید و کرم در بازار موجود می‌باشد .
این سنگ به دلیل داشتن زمینه روشن و همچنین شباهت زیادی که به سنگ تراورتن دارد مورد توجه بسیاری از طراحان ساختمان و سازندگان قرار گرفته است . داشتن تخلخل باعث شده این سنگ تبدیل سنگی سبک و پرکاربرد در ساختمان گردد ، همچنین با شباهتی که به تراورتن دارد می تواند جایگزین مناسبی برای برخی از سنگ های تراورتن باشد.

کاربرد سنگ ترامیت

از سنگ ترامیت در ساخت نما داخلی مانند دیواره های داخلی ، ساختمان دیوار پارکینگ ، دیواره راه پله ها و غیره استفاده می‌کنند . از سنگ ترامیت برای نما بیرونی نیز استفاده می‌گردد ،باید توجه داشت که از این سنگ بیشتر در مناطق جغرافیایی با آب و هوای خشک برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می گردد البته می‌بایست سنگی در این زمینه انتخاب شود که خلل و فرج های آن کاملاً پوشیده باشد و جذب آب آن را بسیار کم و به صفر رسانده باشد .

مزایا و معایب سنگ ترامیت

مزایا و معایب سنگ ترامیت

تا به اینجا با ذکر کلیه ویژگی‌ها و کاربردهای آن با  سنگ ترامیت آشنا شده ایم ، حال می‌خواهیم با برشمردن مزایا و معایب سنگ ترامیت شما را در خرید سنگ مناسب ساختمان شما ، راهنمایی کنیم.

درجه صیقل پذیری

سنگ ترامیت به دلیل دارا بودن کانی های رسی درخود ، از درجه صیقل پذیری ضعیف تری برخوردار است معمولاً این سنگ را به صورت تیشه ای می بینیم و دارای جلا و ساب کمتری هستند . اما در برخی از انواع این سنگ مانند سنگ ترامیت بوکان ، سنگ ترامیت میاندوآب با ویژگی‌هایی که دارند جز دسته سنگ‌های سفیدی هستند که در زمینه نمای بیرونی ساختمان بسیار پرکاربرد بوده اند .

میزان جذب آب

یکی از معایبی را که می‌توان به سنگ ترامیت نسبت داد جذب آب آن می باشد و این موضوع تنها به دلیل آهکی بودن این سنگ است . زمانی که جذب آب و رطوبت در یک سنگ بالا باشد ، باعث می شود به مرور زمان آب به خورد سنگ برود و باعث تکه شدن و یا متلاشی شدن سنگ گردد . به همین دلیل است که از این نوع سنگ‌ها در مکان‌هایی که آب ریز هستند مانند حمام یا سرویس های بهداشتی استفاده نمی‌کنند و به جای آن از این نوع سنگ برای نمای بیرون ساختمان و در مناطقی که در مجاورت رطوبت و سرما و باران زیاد قرارندارند ، استفاده می‌شود .

رنگ و بازی رنگ

در ادامه بحث برشمردن مزایا و معایب سنگ ترامیت می توان به رنگ این سنگ به عنوان یکی از مزایای آن پرداخت . این سنگ دارای رنگی یکدست و روشن می‌باشد و هیچگونه ناهماهنگی در طرح و رنگ آن مشاهده نمی‌شود . روشن بودن این سنگ می تواند جهت استفاده در نمای داخلی ساختمان باعث روشن شدن فضای داخل ساختمان گردد و همچنین استفاده از این سنگ برای نمای بیرونی باعث زیبا تر شدن هرچه بیشتر نمای بیرونی و جلوه آن می‌شود .

سنگ‌ها در انواع مختلف ،با بافت و رنگ متفاوت یکی از اجزای طبیعی است که برای ساختمان سازی به کار می‌روند. امروزه از سنگ اسلب مانند، سنگ گرانیت اسلب ، سنگ مرمریت اسلب برای زیبایی هر چه بیشتر فضای خانه استفاده می‌شود. هر سنگ ویژگی‌های منحصر بفردی دارد  که باعث می‌شود در مصارف گوناگونی از آن‌ها استفاده کرد . یکی از انواع سنگ‌ها تراورتن می‌باشد که سنگ ارزان قیمتی محسوب می‌شود دارای رنگ‌های متنوعی می‌باشد و در اکثر مواقع در فضای بیرونی استفاده می‌شود  سنگ تراورتن شباهت زیادی به سنگ مرمریت دارداما نسبت به آن  مقاومت کمتری دارند. از ترکیب دو سنگ مرمریت و تراورتن سنگ ترامیت به وجود آمده است که آهک بیشتر و وزن کمتری دارد .مرمریت  یکی از زیباترین سنگ‌ها می‌باشد که از جمله مهمترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود . این سنگ‌ها دارای طرح و رنگ متنوعی هستند . که از انواع آن می‌توان به سنگ چینی ، سنگ اونیکس و سنگ تراونیکس که از ترکیب سنگ اونیکس با تراورتن ایجاد می‌شود ، اشاره کرد . سنگ‌ مرمر و سنگ لایمستون سبت به سنگ‌های گرانیتی وزن و مقاومت کمتری دارند.


قیمت روز سنگ ترامیت یا لایمستون

آیا سنگ ترامیت برای استفاده در نمای ساختمان مناسب است؟

سوالی که اکثر مصرف کنندگان با آن مواجه می‌شوند، این است که آیا این سنگ برای نما مناسب است؟ در جواب باید بگوییم که سنگ ترامیت و لایمستون به دلیل شباهت بسیار زیاد به سنگ‌های تراورتن در اکثر مواقع به جای آن در نما به کار برده می‌شوند. سنگ ترامیت از آنجایی که تم رنگی روشن‌تر و سفیدتری دارد گزینه بهتر و رایج‌تری نسبت به لایمستون‌ها می‌باشد. این دو سنگ از نظر ساختار، گزینه مناسبی برای نمای بیرونی نخواهند بود، اما به علت قیمت مناسب و ظاهر روشن و یکدست مورد استقبال بسیاری از پیمانکاران قرار گرفته‌اند.

در واقع آنها جایگزین مناسبی برای سنگ‌های تراورتن سفید گران قیمت هستند، اما بهتر است برای نمای مناطق گرمسیر و بدون رطوبت استفاده شوند و برای نمای مناطق مرطوب پیشنهاد خوبی نیستند. مگر اینکه جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت سطح سنگ واترپروف شود که در این صورت هزینه فرآوری آن افزایش پیدا می‌کند و بعد از چند سال این اقدام باید دوباره صورت گیرد.

مشکلات نصب سنگ ترامیت در نما

علاوه بر مزیت‌ها و ویژگی‌هایی که برای این سنگ ذکر کردیم، به کارگیری و استفاده آنها در نما مشکلاتی به وجود می‌آورد که در ادامه به بیان آن می‌پردازیم.

 • سنگ‌های لایمستون و ترامیت دارای تم رنگی بسیار روشن و یکدست هستند که خیلی راحت آلودگی‌ها و جرم محیط را به خود جذب خواهند کرد. به همین خاطر است که در نمای ساختمان‌هایی که از سنگ لایمستون استفاده شده، به مرور زمان کدری را به چشم خواهید دید. اهمیت این موضوع به حدی است که هنگام بارگیری هم باید یکسری اقدامات جهت جلوگیری از کثیف شدن سنگ صورت گیرد.
 • دومین مشکل آن است که این دو سنگ دارای جنسی بسیار حساس و شکننده می‌باشند که در برش آنها بسیار تاثیرگذار است. بعلاوه، به علت جذب آب بالایی که دارند به راحتی لک می‌شوند.
 • سومین مشکل استفاده از این نوع سنگ در نما آن است که هنگام نصب، در صورت تماس با چسب دجار خوردگی می‌شود. به صورت کلی نصب آن بسیار سخت‌تر از سنگ‌های تراورتن است.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا16

 1. ata-admin :
  از 5
 2. یونس :
  از 5

  مزخرف ترین سنگ موجود ، برشم که افتضاح میدن کارخونه ها اگه اب بهش برسع قبل از اجرا تاب دار میشه کلا حیف از پول

  • ata-admin :
   از 5

   سلام دوست عزیز
   سنگ ها دارای سورت بندی های مختلفی هستن. سنگ ترامیت هم همینطوره. شاید سنگی که شما استفاده کردید سورت مناسبی نداشته اگر برش و سورت قوی داشته باشه مشکلی پیش نمیاد. سنگ هایی که در آتاسنگ ارائه میشه سورت بندی دقیق و برش استخوانی مناسبی دارن. ممنون بابت ثبت دیدگاهتون

 3. امین صداقت :
  از 5

  با سلام وقت بخیر

  دیده شده در سنگ ترامیت بعد از نصب و اجرای
  سنگ ها ( با دوغاب ) ، تغییر رنگ داده سنگ
  جسارتا، دلیل ؟
  و
  راه کار جلو گیری از این مشکل رو بفرمائید
  متشکرم

  • ata-admin :
   از 5

   باسلام و احترام
   باید در میزان دوغاب استفاده شده و سنگ ترامیتی که خریداری کردید دقت کنید. اگر جنس سنگ باکیفیت باشه و دوغاب هم مناسب باشه ترامیت تغییر رنگ نمیده. در ضمن ترامیت برای مناطقی مانند شمال و جنوب کشورمون که رطوبت زیاد داره توصیه نمیشه. در صورت وجود هر سوال و یا نیاز به مشاوره با همکاران ما تماس بگیرید راهنمایی تون میکنن.

 4. رضا :
  از 5

  سلام من برای نمای ساختمان در قشم قصد خرید دارم با این نظریات کمی دچار تردید شدم .لطفا راهنمایی کنید.

  • ata-admin :
   از 5

   درود بر شما سنگ های ترامیتی که درصد تراورتن بالاتری داشته باشن در تمامی مناطق حتی رطوبتی پاسخگو خواهند بود. در صورت نیاز به مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید

  • حقوقی :
   از 5

   سلام.آب و هوای قشم رطوبتش بالا هست. شما باید از سنگهای تراورتن استفاده کنید. اگه تم رنگی که می‌خواهید استفاده کنید را بدونم بهتر میتونم راهنمایی کنم.
   باتشکر حقوقی از اصفهان
   شماره تماس:۰۹۱۶۳۰۵۰۹۱۳
   لطفا در صورت جواب ندادن پیام بدید برای خرید سنگ

 5. مجتبي نجفي :
  از 5

  سلام. آیا برای مناطق کوهستانی وییلاقی خوبه.

 6. ایمان :
  از 5

  سلام من برای نمای استفاده کردم و کلی هم هزینه کردم ولی به شدت پشیمون هستم.ولی الان مشکلی داریم که نمیدونیم چجوری حلش کنیم لطفا منو راهنمایی کنید.
  در هنگام بارندگی به حدی جذب اب داره که گچ داخل کلا خیس شده دیوارهای سرویسا از داخل تماما خیس هستن چه کاری میشه کرد ممنون میسم راهنمایی کنید

  • ata-admin :
   از 5

   سلام دوست عزیز پیشنهاد میکنیم که سنگتون رو نانو کنید برای این کار بسیار پاسخگو خواهد بود

 7. سیاوش :
  5 از 5

  سلام، من سه تا پروژه با ترامیت انجام دادم، جمعا حدود 5 تا هزار مترمربع. ‌مشکل خاصی هم نداشتم.
  دوستی که فرمودند جذب آب باعث نفوذ رطوبت به گچ میشه، شما فرض بفرمایید آحر دوغای مار کردید آیا باید رطوبت نفوذ کنه؟ مشکل قطعا از جای دیگریست. حدس من از اجرای نامناسب درپوش بام هست که احتمالا اب باران رو روی نما هدایت میکنه

 8. میلاد مرسلی :
  5 از 5

  سلام و عرض ادب
  سنگی که استفاده کردیم متاسفانه بعد از گذشت یکسال شروع به متلاشی شدن کردن و رگه رگه داره پوسیده میشه
  آیا راهکاری داره؟؟؟

  • نویسنده آتاسنگ :
   از 5

   درود بر شما
   ابتدا باید بدانیم چه نوع ترامیتی در ساختمان شما به کار برده شده است. جهت به کارگیری سنگ ترامیت در نما‌ ، نوع مصالح نیز بسیار حائز اهمیت است. عمدتا در شرایط مشابه شما سنگ را با رزین همرنگ آن پر می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *