تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

سنگ مصنوعی چیست ؟

آشنایی با سنگ مصنوعی
296
1679
7 آذر 1399
نویسنده مطلب: مدیر

سنگ‌های مصنوعی با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده کرد.

توضیحات

همانطور که می‌دانید از قدیم تابه‌حال برای ساختمان‌سازی از سنگ استفاده می‌کردند. با گذشت زمان و سال‌ها پیشرفت در صنعت ساختمان‌سازی و علایق متفاوت مردم در مورد ساخت ساز و شهرسازی این نیاز به وجود آمد که طرح‌های مختلفی از سنگ مصنوعی در نمای ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین سنگ می‌بایست : از شرایط آب و هوایی برخوردار باشد، کیفیت بالا، استقامت بالا و قیمت پایین داشته باشد. بعد از گذشت مدت‌ها افراد ساختمان‌ساز به این فکر افتادن که بجای سنگ طبیعی که قیمت خیلی بالایی هم دارد می‌توان از سنگ مصنوعی استفاده کرد.

کاربرد سنگ مصنوعی

سنگ‌های مصنوعی با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان، دیوار پوش‌ها‌، زیرسینک روشویی، کف‌پوش‌های خاص، باغ و ویلا، دیوارهای شومینه، نمای پنجره و همچنین سقف استفاده کرد. این سنگ تشکیل‌شده از سنگ‌های طبیعی و پی‌وی‌سی و همچنین مواد افزودنی دیگر است که باعث می‌شود وزن کمتری داشته باشند و به ‌راحتی بتوان آن را نصب کرد موادی که در این سنگ‌ها به ‌کاربرده می‌شود با شرایط آب و هوایی سازگار هستند بعد از ساخت سنگ مصنوعی طرح و رنگ موردنظر را چاپ می‌کنند در حال حاضر شیت سنگ غیر طبیعی داریم که می‌توان نقش و نگارهای سنگ طبیعی را دارا باشد بارنگی که به آن زده می‌شود شکلی زیبایی به خود می‌گیرد و جلوه خاصی به نما می‌دهد. اولین بار کارخانه‌ای در ایتالیا شروع به ساخت سنگ‌های مصنوعی کرد این سنگ‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توان به سنگ سمنت پلاس، سنگ سالید سوفیس، سنگ اونیکس، سنگ کوارتز و کف‌پوش پلیمری اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله کاربرد انواع سنگ در ساختمان را نیز مطالع کنید.

تفاوت‌های سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی

سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی شاید ازلحاظ ظاهری فرقی باهم نداشته باشند ولی در کل تفاوت‌هایی باهم دارند که باهم آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.
  • سنگ‌های مصنوعی ازلحاظ ترکیب‌بندی رنگ و ساب عالی و یکدست هستند. شاید ورق‌های سنگ مصنوعی بتوانند نیاز خیلی از ساختمان‌سازها را فراهم کنند ولی اگر بخواهیم در مورد اصالت سنگ صحبت کنیم سنگ طبیعی باگذشت سال‌ها ازلحاظ ظاهری شکل خود را از دست نخواهند داد، می‌توان در این زمینه به سازه تخت جمشید اشاره کرد که باگذشت سالیان سال همچنان شکل ظاهری خودرو حفظ کرده است یک سنگ دست‌ساز نمی‌تواند با یک سنگی که از دل طبیعت بیرون آمده است رقابت کند سنگی که هزاران سال طول می‌کشد تا شکل گیرد و هر قطعه از سنگ با قطعه بعدی با هم ازلحاظ شکل ظاهری متفاوت می‌باشد سنگ‌های طبیعی که در طبیعت یافت می‌شوند رنگ و طرح منحصر به ‌فردی دارند درصورتی‌که سنگ مصنوعی از ‌این طبیعی بودن و ترکیب رنگ برخوردار نیست.
  • سنگ‌های مصنوعی به ‌راحتی و در زمان کم بدون نیاز به اسکوپ کردن می‌توان نصب کرد در صورتی ‌که سنگ طبیعی برای نصب بر روی نمای ساختمان حتماً باید اسکوپ شود و زمان‌بر  و هزینه‌بر نیز می‌باشد.
  • این سنگ در برابر جذب آب نفوذناپذیر می‌باشد ولی سنگ طبیعی به خاطر تخلخلی که دارد باعث جذب آب می‌شود.
  • سنگ‌های مصنوعی سنگی محکم با استقامت بالا هستند که در برابر شرایط اب و هوا و جوی دچار مشکل نخواهند شد. بیشتر برای مناطق زلزله‌خیز استفاده می‌شود چون سبک هستند و خسارت زیادی بجا نمی‌گذارد. در صورتی ‌که سنگ طبیعی به دلیل  وزن زیادی که دارد امکان دارد باگذشت زمان از نما جدا شود.
[caption id="attachment_937" align="aligncenter" width="900"]آشنایی با سنگ مصنوعی سنگ مصنوعی[/caption]

انواع سنگ‌های مصنوعی

اگر بخواهیم توضیح کوچکی در مورد هر یک از انواع سنگ‌های مصنوعی بدهیم به‌طور مثال می‌توان از سنگ‌های زیر نام برد :

سنگ کوارتز

سنگ کوارتز از مواد معدنی خاص، مواد پلیمری، رنگ‌دانه و... تشکیل ‌شده است و نحت پرس، وکیوم و ساب قرار می‌گیرد. این محصول مقاومت بالا و همچنین جذب آب پایینی دارد. نکته مهم در مورد این سنگ است  این است که در برابر ضربه و خش مقاومت بالایی دارد.

سنگ اونیکس

اگر بخواهیم از کارایی سنگ اونیکس بگوییم این است که سنگ اونیکس قابلیت نورپردازی را دارد و می‌توان از آن  برای دیوار پوش‌ها و پارتیشن‌ها استفاده کرد.

ویژگی‌‎ها

از ویژگی‌هایی که این سنگ می‌تواند نسبت به سنگ طبیعی داشته باشد :
  • تنوع در طرح
  • مقاومت بالا در شرایط جوی اب و هوا
  • تنوع‌پذیری بالا
  • نصب راحت،
  • محکم بودن و انسجام بالا
یکی از ویژگی‌های مهم این سنگ این است که به‌راحتی نصب می‌شود و مثل سنگ نیاز به اسکوپ ندارد.

قیمت سنگ مصنوعی

از لحاظ هزینه این سنگ نسبت به سنگ طبیعی خیلی مقرون بصرفه‌تر می‌باشد. سنگ‌های مصنوعی نسبت به سنگ‌های طبیعی از دوام پایین‌تری برخوردار است. سنگ‌های طبیعی از تخلخل کمتری دارا بوده و همین باعث طول عمر سنگ طبیعی می‌شود، درحالی‌که مصنوعی از نگهداری خاصی برخوردار هستند. سنگ‌های طبیعی اگر در نمای ساختمان استفاده شود بهتر است چون از دل طبیعت آمده و باران، باد و نور خورشید تأثیر چندانی بر روی آن ندارند.
 نورپردازی سنگ

نورپردازی سنگ

8دقیقه مطالعه

13 دی 1399

 سنگ معرق ساختمانی

سنگ معرق ساختمانی

5دقیقه مطالعه

12 مهر 1400

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر