تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

سنگ تیشه ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ تیشه ای
296
2195
14 شهریور 1400
نویسنده مطلب: مدیر

از زمان‌های قدیم تا به حال یکی از پرداخت‌هایی که بر روی سنگ انجام می‌شده است؛ عمل تیشه زنی بوده […]

توضیحات

از زمان‌های قدیم تا به حال یکی از پرداخت‌هایی که بر روی سنگ انجام می‌شده است؛ عمل تیشه زنی بوده و به این نمونه سنگ‌ها سنگ تیشه ای گفته می‌شود. امروزه نیز این عملیات به وفور بر روی سنگ انجام می‌شود. اما با ظهور دستگاه‌های پیشرفته و ماشین آلات جدید، این کار را به وسیله دستگاه‌ها نیز انجام می‌دهند. حال با گفته شدن این مطالب، زمان آن است که با این نمونه سنگ و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

نحوه ساخت سنگ تیشه ای

جهت ساخت این نوع سنگ، به وسیله چکش‌هایی که سر تیزی دارند، در جهات مختلف سنگ می‌کوبند تا سنگ از حالت صیقلی و یک دستی که دارد خارج شود. بعد از اینکه عملیات تیشه زنی بر روی سنگ انجام شد، سطح رویی آن حالت ناخنی پیدا می‌کند و به همین دلیل هم اصطکاک آن افزایش می‌یابد. عموماً سنگ‌هایی از جنس تراورتن، مرمریت و چینی هستند را به صورت تیشه‌ای فرآوری می‌کنند.

با توجه و نگاه کردن به سنگفرش و بدنه آثار تاریخی مانند میدان نقش جهان، می‌توانید نمونه‌هایی از سنگ‌های تیشه‌ای را مشاهده کنید. این موضوع می‌تواند نشان خوبی از دوام و استحکام بالای این سنگ‌ها باشد. امروزه نیز این نوع سنگ‌های زیبا، طرفداران زیادی دارند و در بخش‌های مختلفی از ساختمان مانند کف ساختمان و مکان‌های عمومی از آنها استفاده می‌کنند.

بررسی انواع سنگ تیشه ای

این دسته از سنگ‌ها با توجه به طرحی که دارند و عمق پرداختی که بر روی آنها صورت می‌گیرد، به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه جهت شناخت هر چه بهتر این سنگ، انواع آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سنگ یک تیشه ای

همانطور که از نام این سنگ پیداست، جهت ساخت و فرآوری آن باید چکش را یک مرتبه و در یک جهت بر روی سنگ زد. به این ترتیب با خوردن ضربات بر روی سنگ، سنگ یک تیشه خواهیم داشت.

سنگ دو تیشه ای

زمانی که عملیات تیشه زنی به صورت متراکم و پُر بر روی سطح سنگ زده شود و به صورتی باشد که دیگر سطح رویی سنگ به راحتی دیده نشود، به آن دو تیشه گفته می‌شود.

سنگ تیشه چپ و راست

نوع دیگری از این سنگ با نام سنگ تیشه چپ و  راست شناخته می‌شود. در فرآوری این سنگ، پرداخت بر روی سطح سنگ در دو جهت افقی و عمودی صورت می‌گیرد و چکش‌ها از سمت چپ و راست بر روی سنگ ضربه می‌زنند.

سنگ تیشه ای الگویی

 یکی از سنگ‌های بسیار مناسب جهت استفاده در سنگ‌فرش‌های محوطه‌ها سنگ الگویی است. جهت فرآوری این سنگ باید سطح سنگ، ساب داده و سپس بر روی سطح سنگ به وسیله تیشه دستی الگوهای متقارن ایجاد کرد.

سنگ کلنگی

فرآیند تیشه زنی بر روی سنگ‌ها با عمق متفاوتی صورت می‌گیرد. اگر عمل تیشه زنی بر روی سنگ با عمق بیشتری و زیادتری انجام شود، به آن سنگ تیشه کلنگی گفته می‌شود.

کاربرد سنگ تیشه ای
کاربرد سنگ تیشه ای

کاربرد سنگ تیشه ای

همانطور که گفته شد، بر روی سطح این نوع سنگ‌ها ناخنک‌هایی ایجاد می‌کنند. این ناخنک‌ها باعث می‌شود تا سطح سنگ لغزنده نشود و در آن اصطکاک ایجاد گردد. با توجه به این قابلیت این نوع سنگ ساختمانی برای محوطه سازی، کف فرش‌ها، پله‌های مکان عمومی و مکان‌های پر رفت و آمد بسیار مناسب هستند.

همچنین در مناطقی که بارندگی زیاد است  از این سنگ بیشتر استفاه می‌شود. چرا که جنس این سنگ از لغزندگی در روزهای بارانی جلوگیری می‌کند. سنگ‌های تیشه‌ای گزینه بسیار مناسبی برای اطراف استخرها نیز به شمار می‌روند، زیرا این سنگ در مجاورت با آب و رطوبت سطح لغزنده نمی‌شود و به این ترتیب در استخر خطر سقوط را کاهش می‌دهد. سنگ‌های تیشه‌ای را در قرنیز نماهای داخلی و خارجی نیز به کار می‌برند.

مهم‌ترین سنگ‌های تیشه ای

با توجه به مواردی که در بندهای قبلی نیز ذکر شد، این نوع سنگ را می‌توان از سنگ‌های مرمریت، تراورتن و چینی فرآوری کرد. در این بین چندین نمونه سنگ هستند که در ایران کاربرد بسیاری داشته و به نوعی جزو مهم‌ترین سنگ‌های تیشه‌ای به شمار می‌روند. از جمله این سنگ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

  • سنگ کریستال لایبید
  • سنگ تیشه ای سمیرم
  • سنگ تیشه ای مرمریت لاشتر
  • سنگ گندمک

شما می‌توانید برای مشاهده و خرید هر کدام از انواع این سنگ‌ها به سایت سنگبری آتاسنگ مراجعه کنید. از این طریق می‌توانید به راحتی خرید خود را انجام دهید و از تنوع و کیفیت این سنگ‌ها بهره ببرید.

قیمت سنگ تیشه ای

در کشور ما ایران قیمت مشخص و استانداردی برای این نوع سنگ وجود ندارد. با در نظر گرفتن این موضوع، فروشندگان با توجه به نوع،  ویژگی و درجه بندی‌هایی که این سنگ‌ها دارند، قیمت آن را مشخص می‌کنند. اما به طور کلی یک سری پارامترها وجود دارد که می‌تواند تعیین کننده قیمت این سنگ باشد. از جمله این پارامترها می‌توان به نوع سنگ، قطر سنگ، لب‌پر نبودن آن، ساب سنگ، نداشتن ناخالصی و پوسیدگی، نوع تیشه‌ای شدن، دستی و یا ماشینی بودن تیشه زنی، نحوه ارسال و حمل و نقل سنگ اشاره کرد.

 نورپردازی سنگ

نورپردازی سنگ

2دقیقه مطالعه

13 دی 1399

 مراحل ساب سنگ ساختمانی

مراحل ساب سنگ ساختمانی

5دقیقه مطالعه

30 آذر 1399

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر