تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

شوره زدن سنگ نما

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

دلیل شوره زدن سنگ نما و روش‌های پیشگیری و برطرف کردن آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه

‌سنگ یکی از ماندگارترین و جذاب‌ترین متریال برای نمای ساختمان محسوب می‌شود. در طی قرن‌های گذشته تا به امروز طراحان و سازندگان برای ایجاد جلوه و نمای جذاب از سنگ‌ها استفاده می‌کردند. اما یک عامل مخرب به عنوان شوره یا سفیدک وجود دارد که منجر به فرسوده شدن سنگ نما می‌شود. در ادامه این مقاله به بررسی علت شوره زدن سنگ نما و راهکارهایی برای رفع آن خواهیم پرداخت.

شوره زدن سنگ نما

شوره ماده پودری و معمولاً سفید رنگ است که از هزاران سال پیش تا به حال بر روی دیوارها و بناها ظاهر شده و همواره سبب بروز مشکلات برای افراد بوده است. اکثر مردم بر این باورند که خود سنگ شور می‌زند اما در حقیقت باید گفت علت اصلی شوره زدن سنگ نما ، نمک و املاح داخل شن و سیمان مورد استفاده در ملات ساختمان است.

در بحث شوره زدن سنگ‌های ساختمان باید به این نکته توجه داشت که نوع سنگ‌ها با هم متفاوت هستند و تمام سنگ‌ها به یک میزان شوره نمی‌زنند. به عنوان مثال سنگ‌های آهکی مانند سنگ تراورتن به علت ساختار آهکی که دارند در مقایسه با سایر سنگ‌های ساختمانی بیشتر در معرض ایجاد شوره قرار دارند. اما سنگ‌های گرانیت که دارای جذب آب کمتری نسبت به تراورتن هستند کمتر  دچار شوره می‌شوند. در نتیجه ظاهر سنگ‌هایی مانند گرانیت برای مدت بیشتری سالم خواهند ماند و عمر آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

شوره زدن سنگ نما

روش‌های پیشگیری از شوره زدن

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه از بروز این معضل جلوگیری کنیم. روش‌ها و راهکارهای مختلفی جهت این کار وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. راه اول برای جلوگیری از شوره زدن سنگ نما این است که از شن و سیمان‌های استفاده کنیم که بدون نمک هستند.  روش دیگر این است که سنگ را به صورت خشک و مکانیکی بدون ملات سنگ به ساختمان پیچ و بلاک کنیم.

اگر می‌خواهید از ملات ساختمان استفاده کنید شن‌های شسته شده از نمک کمتری برخوردار هستند. روش بعدی استفاده از رزین است. با توجه به مساحتی که سنگ، ساختمان شما را در بر می‌گیرد باید از میزان مناسبی رزین استفاده کنید. معمولاً از سنگ‌های تراورتن جهت نما استفاده می‌کنند.  این نوع سنگ تنوع رنگی بالایی دارد. اگر در مناطق گرم و خشک قرار دارید و رنگ سنگ تراورتن شما هم از نوع سفید نیست، برای جلوگیری از شوره زدن سنگ نما از رزین معمولی می‌توانید استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : آشنایی با سنگ نمای رومی

مراحل برطرف کردن شوره سنگ ساختمانی

اگر سنگ ساختمانی خود را در نما به کار برده باشید و در حال حاضر سنگ شما شوره زده باشد، می توانید با طی کردن مراحل زیر شوره‌ها را برطرف کنید.

۱ – در مرحله اول باید شوره‌ها را از روی سنگ بتراشید و هیچ شوره‌ای بر روی سطح سنگ باقی نگذارید. برای این کار می‌توانید از محصولات شوره‌زدا استفاده کنید یا با استفاده از سرکه سفید و یا صنعتی شوره‌ها را از سطح سنگ پاک کنید.

۲ –  در مرحله دوم سنگ را بشویید و به آن فرصت دهید تا به خوبی خشک شود

۳ – سپس از رزین نانو بر روی سطح سنگ استفاده کنید. رزین باعث می‌شود که منافذ و سوراخ‌هایی که روی سنگ وجود دارد گرفته شود و دیگر راه تنفسی برای سنگ وجود ندارد که بتواند نمک موجود در سنگ را پس بزند.

جلوگیری از شوره مجدد

پس از تمیز کردن سنگ‌ها و رفع کردن شوره سنگ نما می بایست عملیاتی صورت گیرد تا سنگ دوباره شوره نزند. برای جلوگیری از شوره زدن مجدد، سنگ را ضد آب کنید. امروزه نانو نما و ضدآب کردن نما با پوشش نانو یکی از رایج‌ترین روش ها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و جلوگیری از شوره زدن می‌باشد.  اجرای نانو پس از شوره زدایی و شستشو باعث می‌شود که لک و گرد و غبار روی سطح سنگ ننشیند و نمای ساختمان برای مدت طولانی‌تری سالم باقی بماند. این عملیات علاوه بر تمیز ماندن ساختمان، از شوره زدن مجدد سنگ نیز جلوگیری می‌کند. پوشش‌هایی به جنس نانو به صورت چسب نانو و رنگ نانو موجود هستند.

شوره زدن سنگ نما تراورتن

یک باور غلط در بین مردم رایج شده که می‌گویند سنگ تراورتن عباس‌آباد و حاجی‌آباد از شوره کمتری برخوردار هستند. اگرچه تراورتن یکی از بهترین سنگ‌ها برای نمای ساختمان اس،ت اما این موضوع را باید بدانیم که به دلیل اینکه این سنگ‌ها  از سایر سنگ‌ها سفیدتر هستند، شوره بر روی این نمونه‌ها کمتر خودش را نشان می‌دهد. پس اگر بگوییم این سنگ‌ها اصلا شوره نمی‌زنند اشتباه است.

تخلخل موجود در اکثر سنگ‌های تراورتن، متوسط رو به بالا می‌باشد. تخلخل مزیت این سنگ‌‌‌ها به شمار می‌رود و سبب پایین آوردن وزن ساختمان می‌شود تا سنگ بتوانند ملات و اسکوپ را به خوبی به خود بگیرد. پس نمی توان گفت برای جلوگیری از شوره زدن سنگ نما از سنگ‌های ‌‌ پر تخلخل استفاده نشود. زیرا این سنگ‌ها نیز خاصیت و مزایای خود را دارند. سنگبری آتاسنگ ارائه کننده سنگ‌های تراورتن با کیفیت در طرح‌ها و رنگ های مختلف می‌باشد که جهت نما بسیار پرکاربرد و زیبا هستند. این تراورتن‌ها در ابعاد مختلف برش داده می‌شوند تا برای انواع سبک نما مناسب باشند.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *