تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اکثر افراد دو سنگ مرمر و مرمریت را با هم اشتباه می‌گیرند و گاهاً فکر می‌کنند این دو سنگ یکی هستند، اما باید گفت که سنگ مرمر و مرمریت تفاوت‌های زیادی با هم داشته و هیچ‌گونه شباهتی از لحاظ ساختار با یکدیگر ندارند. در ادامه برای آشنایی هر چه بیشتر با این دو سنگ به بررسی تفاوت سنگ مرمر و مرمریت می‌پردازیم.

سنگ مرمر

برای دانستن تفاوت سنگ مرمر و مرمریت باید با این دو سنگ بیشتر آشنا شوید. سنگ مرمر را می‌توان به‌عنوان یکی از سنگ‌های آهکی شناسایی کرد که دارای طرح و رنگ‌های زیبا و منحصربه‌فردی می‌باشد. سنگ‌های مرمر مانند سنگ‌های تراورتن حاصل چشمه‌های آبگرم قدیمی هستند .سنگ مرمر سنگی بسیار محکم و مقاوم است و در مصارف بهداشتی بسیار کاربرد دارد. از سایر کاربردهای سنگ مرمر استفاده در کف ساختمان، دیوار و اپن آشپزخانه را می‌توان نام برد.

توصیه می‌شود سنگ مرمر را در برابر تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید، زیرا به مرور زمان رنگ آن رفته و کدر می‌شود. سنگ مرمر در برابر رطوبت و آلودگی هوا مقاومت کمی دارد و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در نمای ساختمان از آن استفاده نگردد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که سنگ مرمر سفید شفاف است و رگه‌هایی که در آن به چشم می‌خورد به دلیل ناخالصی‌های موجود در سنگ آهک اولیه می‌باشد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت سنگی  است که در اثر دگرگونی آهک اولیه به وجود می‌آید. این سنگ از جمله سنگ‌هایی است که مقاومت زیادی در برابر حرارت از خود نشان می‌دهد. سنگ مرمریت در برابر اسید آسیب‌پذیر است و در صورت مجاورت با تغییرات شرایط آب و هوایی دچار تغییر شکل می‌شود. به همین دلیل از این نوع سنگ بیشتر در داخل ساختمان استفاده می‌کنند. همان‌طور که گفته شد سنگ مرمریت خاصیت آهکی دارد و نسبتاً جذب بالایی دارد به همین خاطر استفاده از آن در مکان‌هایی مانند حمام که آبریزی وجود دارد توصیه نمی‌شود. سنگ مرمریت نمونه‌ای از بهترین و زیباتری سنگ‌هایی است که می‌توان در فضای داخلی مورد استفاده قرار داد. برای خرید انواع سنگ مرمریت در ابعاد مختلف و طرح‌های متنوع می‌توانید به سنگبری آتاسنگ مراجعه نمایید.

انواع سنگ مرمریت بر حسب دگرگونی سنگ مادر

قبل از بررسی تفاوت سنگ مرمر و مرمریت لازم دانستیم تا انواع سنگ مرمریت را بر اساس نوع دگرگونی که در سنگ مادر اتفاق می‌افتد مورد بررسی قرار دهیم.

  • سنگ مرمریت چینی: این سنگ از دگرگونی کمتری نسبت به سنگ کریستال و ابری برخوردار است. سنگ مرمریت چینی دارای بافتی متشکل از بلورهای دانه‌ریز و هم‌اندازه است. سنگ مرمریت چینی خود دارای سه دسته‌بندی مختلف است که شامل سنگ چینی سفید، سنگ چینی خاکستری و چینی کریستال می‌باشد.
  • سنگ مرمریت ابری: سنگ مرمریت ابری در دمای بالا دگرگون شده و کانی‌های روشن و تیره موجود در آن به‌صورت نوارهای غیر هم راستا قرارگرفته‌اند.
  • سنگ مرمریت کریستال: این سنگ نسبت به سنگ چینی دچار دگرگونی شدید یا متوسط است. بافت این سنگ از گروه‌های دانه درشت و هم‌اندازه تشکیل‌شده است.

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

تفاوت در جلاپذیری

سنگ مرمر دارای رنگ‌های متنوعی از جمله سفید، خاکستری، سیاه، سبز، ارغوانی، زرد و قرمز است. کانی‌های موجود در این سنگ دارای بلورهای درشت و مشخص است که سبب می‌شود سنگ مرمر برخلاف سنگ مرمریت بتواند نور را از خود عبور دهد. به صورتی که وقتی چراغ‌قوه را پشت سنگ مرمر قرار دهید می‌توانید عبور نور را به‌خوبی مشاهده کنید. معماران ساختمان از همین خاصیت سنگ مرمر استفاده می‌کنند و پنل‌های ال ای دی در پشت این سنگ زیبا نصب می‌کنند تا با این کار زیبایی خیره‌کننده به فضا ببخشند.

تفاوت در کاربری

کاربرد سنگ‌های مرمر در درجه اول به‌عنوان مصنوعات سنگی مانند مجسمه، گلدان و غیره است و در درجه بعدی به‌عنوان پوشش دیوار، کف و نماهای داخل ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. دیگر تفاوت سنگ مرمر و مرمریت از نظر کاربری در این است که از سنگ مرمر به دلیل قیمت بالایی که دارد عمدتاً در ساختمان‌های لوکس استفاده می‌شود ولی سنگ مرمریت در اکثر ساختمان‌ها به چشم می‌خورد. کاربرد سنگ مرمریت به دلیل جنسیتی که دارد تقریباً مشابه به سنگ مرمر است با این تفاوت که مرمریت‌ها اولویت کاربردشان در قسمت‌های داخلی ساختمان است. در واقع کاربری مرمریت در طراحی داخلی بسیار متنوع است. از سنگ مرمریت می‌توان در نمای داخلی و خارجی به‌عنوان دیوارپوش و کفپوش استفاده کرد. در سایر اولویت‌های کاربرد سنگ مرمریت  از آن در ساخت مصنوعات نیز استفاده می‌شود.

تفاوت در برش و ابعاد

سنگ مرمر به دلیل کاربرد‌هایی که در ساختمان دارد اغلب به‌صورت اسلب و تایل برش داده می‌شود. زیرا در زمینه نورپردازی هرچه ابعاد این سنگ بزرگ‌تر باشد جلوه و نمای بهتری به ساختمان می‌بخشد. درحالی‌که سنگ مرمریت عمدتاً به‌صورت طولی و تایل در ابعاد متنوع برش داده می‌شود. سنگ مرمریت نیز به دلیل اینکه بیشتر در کف ساختمان کاربرد دارد به برش‌های طولی و تایل بیشتر نیاز دارد.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *