تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

سنگ پله دوبل

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

پله دوبل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

راه پله‌ها به دلیل تردد زیاد و استفاده روزانه و نیز به علت تحمل فشار بیشتر نسبت به کف، باید مقاومت بسیار بالایی داشته باشند. تا به مرور زمان با ضربه و تغییرات آب و هوایی آسیب نبیند. سنگ پله دوبل دارای این ویژگی‌ها است. احتمالا شما بارها نام این نوع پله را شنیده‌اید. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که منظور از پله دوبل قرارگیری دو سنگ پله هم اندازه روی هم است. در حالی که چنین نیست. این سنگ پله با ابزارهای مختلفی به وجود می‌آید که بعضی از آنها دارای جلوه و ظاهری ویژه هستند. پله‌های دوبل شده با به کارگیری ابزارهای تخصصی به وجود می‌آیند که در ادامه به توضیح و بررسی کامل تر آنها می‌پردازیم.

سنگ پله دوبل چیست؟

منظور از پله دوبل آن است که ظاهر سنگ پله به جای ضخامت ۲ سانتیمتر به سنگی با ضخامت ۴ سانتی متر تبدیل می‌گردد. در این نوع پله، یک باریکه ۵ سانتی متری از همان سنگ با همان جنس ضخامت جلوی سنگ یا همان پیشانی آن چسبانده می‌شود. سپس به وسیله ابزارهایی نظیر نیم گرد، گرد، کتابی و غیره ساب داده می‌شود تا جلوی پله به صورت ۴ سانت نمایش داده شود و زیبایی خاصی داشته باشد. پس همانطور که گفته شد منظور از پله دوبل، سنگ پله‌ای با ضخامت ۲ سانت است که تبدیل به سنگی با ظاهر ۴ سانت خواهد شد. برای اینکه از این پله به خوبی استفاده گردد لازم است، قسمت کف پله که ضخامت ۲ سانتی متری دارد، با ملات و سیمان کف سازی گردد. سپس پله جایگذاری شود. با انجام این کار به مرور زمان هیچ مشکلی برای پله پیش نخواهد آمد.

ویژگی انواع سنگ مناسب پله دوبل

برای اینکه بتوان یک پله دوبل مناسب و مطلوب داشته باشید، باید از سنگ‌هایی استفاده کرد که استحکام و مقاومت خوب و بالایی داشته باشند. همچنین در برابر تغییرات آب و هوایی نظیر تابش نور خورشید در تابستان مقاومت کنند. سنگ‌های مناسب این نوع پله در برابر بارش زمستانی و یخ زدن هم دچار مشکل نخواهد شد. در گذشته از سنگ‌هایی با ضخامت ۳ سانت یا حتی بیشتر برای پله استفاده می‌کردند. ولی امروزه با توجه به رواج طراحی مینیمال و به کار گیری مصالح کم وزن و اقتصادی در ساختمان، استفاده از پله دوبل خیلی رواج پیدا کرده است. عدم لغزندگی سطح سنگ پله از دیگر ویژگی های این نوع سنگ به حساب می‌آید.

مزیت‌های استفاده از این سبک پله

با تمام ویژگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم، استفاده از این سنگ دارای مزیت‌های هم هست که در ادامه مزیت‌ها را به صورت مختصر شرح می‌دهیم.

 • انواع ابزار مختلف و متناسب با سلیقه شما را می‌توان برای این پله به کار برد.
 • مقاومت سنگ پله دوبل قابل تضمین می‌باشد.
 • قابلیت استفاده از نورپردازی‌های مختلف در زیر پله با توجه به دوبل شدن سنگ
 • پایین آمدن هزینه حمل و نقل این سنگ با توجه به سبک بودن نسبت به سنگ ضخامتی
 • امکان استفاده از زیر پله با رنگ متضاد و ایستگاه پله طرح پیانو برای جذابیت بیشتر در ساختمان
 • سبک کردن ساختمان با توجه به ضخامت کمتر سنگ
 • هزینه ابزار زدن، برش، نورپردازی در پله کمتر است و در آخر هم قیمت تمام شده خیلی خیلی ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

سنگ های مناسب پله دوبل

سنگ‌هایی که برای این نوع پله به کار می‌روند متعدد و هرکدام کارایی خاصی دارند. در ادامه به صورت مختصر به آنها اشاره می‌کنیم.

سنگ های مناسب پله دوبل
سنگ های مناسب پله دوبل

سنگ نیریز سفید

این نوع سنگ جزء چند سنگی است که از گذشته تا به حال مورد استفاده بوده است. این سنگ به دلیل کیفیت و مقاومت بالا همچنان در حال تولید و به کارگیری است. فرآوری‌های انجام شده روی این سنگ موجب شده تا سنگ از حالت سُر و لغزنده بودن خارج شده و با چرمی شدن به راحتی قابل تمیز شدن باشد. اگر شما هم قصد طراحی ساختمان با سنگ سفید را دارید اما به علت جذب آلودگی و نیاز به شستشوی زیاد سنگ‌های سفید، در انتخاب سنگ مناسب، مشکل دارید ما سنگ نیریز را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

سنگ لاشتر طوسی

یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین سنگ‌های استفاده شده به عنوان سنگ پله دوبل ، سنگ لاشتر است. بطور کلی، سنگ‌های مرمریت از جمله بهترین سنگ های راه پله هستند. این سنگ با توجه به مقاومت و استحکام، زیبایی و رنگ خنثی و قابلیت به کارگیری در کنار دیگر مصالح، از قدیم تا به حال مورد استقبال سازندگان بوده است. فرآوری هایی که بر روی این سنگ انجام می‌شود، به این سنگ جذابیت و محبوبیت خیلی بیشتری داده است. فرآوری چرمی سطح سنگ، شستشو و تمیز کردن آن را خیلی سهولت بخشیده است. سنگ‌های لاشتر سنگ‌هایی با مقاومت بالا هستند.

سنگ پله دوبل بلک مشکی

یکی دیگر از سنگ‌های مقاوم و مناسب این سبک پله، سنگ بلک بوش همر چرمی است. این سنگ مانند سنگ‌های لاشتر با توجه به فناوری انجام شده علاوه بر قیمت بالا، سُر و لغزنده نیست و به راحتی قابل تمیز شدن است. این سنگ مقاومت بیشتری نسبت به سنگ لاشتر دارد، با این تفاوت که رنگ آن مشکی است. مقاومت بالا و قیمت مناسب این سنگ نسبت به دیگر انواع سنگ گرانیت، علت محبوبیت این سنگ در بدو ورود آن به بازار شده است.

انواع سنگ گرانیت

سنگ راه پله گرانیتی یکی دیگر از گزینه‌های محبوب در انتخاب سنگ پله دوبل است. سنگ گرانیتی سنگی قوی و با دوام و با نگهداری آسان است. این سنگ را می‌توان در رنگ‌ها یا سبک‌های مختلفی سفارش داد. این سنگ نیز از جمله مقاوم‌ترین سنگ‌ها است. پله‌هایی با سنگ گرانیت، به دلیل جلای بالا، لغزنده می‌شوند. در نتیجه پله‌های گرانیتی، به خصوص در شرایط مرطوب کنترل خیلی کمی دارند. هنگام خرید سنگ گرانیت حتما به فراوری انجام شده و کاربرد آن دقت داشته باشید.

مرمریت هرسین

این سنگ یکی از سنگ‌های مرمریت است که از معادن هرسین استخراج می‌گردد. این سنگ در عین حال که بسیار درخشنده و چشم نواز است، بسیار مقاوم نیز می‌باشد. زمینه این سنگ، سفید شیری است و در پله دوبل نمای خیلی زیبایی دارد.

کاربرد سنگ پله دوبل

سنگ‌هایی که در این سبک پله به کار برده می‌شوند از سنگ‌های مطلوب بوده تا کارایی این پله را هم افزایش دهند. پله‌های دوبل در موارد زیر کاربرد دارند.

 • پله دوبلکس
 • راه پله‌های خارج ساختمان
 • منازل و مکان های مسکونی
 • شرکت و مکان های صنعتی مانند کارخانه
 • هتل، پاساژ و ساختمان تجاری

معایب این سبک از پله

در بعضی از مواقع استفاده از سنگ پله دوبل پیشنهاد نمی‌شود. اول در صورتی که سنگ انتخابی سنگی نامناسب و با مقاومت پایین باشد، زیرا به مرور دچار مشکل می‌گردد. دوم  اینکه می‌بایست چسب‌های استفاده شده برای دوبل کردن پله چسب‌های مرغوب و با کیفیت باشد. در غیر اینصورت پله در بلند مدت دچار مشکل خواهد شد. در صورت عدم استفاده از ملات کافی و زیرسازی نادرست در پله، مشکل به وجود می‌آید‌. ارتفاع پله‌ها و فاصله آنها نیز باید اصولی و استاندارد باشد.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *