تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

جایگاه ایران در صنایع سنگ جهان

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

جایگاه ایران در صنایع سنگ جهان

زمان مطالعه: 2 دقیقه

طبق آمارها ایران پس از هند، چین و ایتالیا جایگاه چهارم در تولید سنگ‌های ساختمانی دارد. ایران حدودا ۱۵ میلیارد تن ذخیره سنگی داشته که شامل تراورتن‌ها، گرانیت‌ها، مرمرها و مرمریت‌ها می‌باشد. جایگاه ایران در صنایع سنگ جهان از نظر تنوع رنگ و کیفیت در سطح اول جهانی قرار گرفته است.

جایگاه ایران در صنایع سنگ جهان

امروزه معادن بسیار زیادی در ایران وجود دارد که در حوزه استخراج سنگ‌های تزیینی ساختمان مشغول به کار هستند. معادن سنگ ایران در مقایسه با رقیب خود هند که تنها سنگ گرانیت و یا ایتالیا که سنگ مرمریت در آن یافت می‌شود، بسیار متنوع بوده و در آن انواع سنگ‌های ساختمانی را می‌توان استخراج کرد. همین تنوع در معادن و گونه‌های سنگ باعث شهرت ایران به بهشت معادن سنگ ساختمانی شده است.

معادن سنگ اصفهان

نیمی از معادن اصفهان مختص معدن سنگ ساختمانی است که شامل ۱۴۸ معدن سنگ ساختمانی می‌باشد و از نظر تعداد معدن سنگ ساختمانی متمرکزترین استان محسوب می‌شود. همچنین در استان اصفهان ۲۰۰۰ واحد سنگبری وجود داشته که این استان را به مرکز فرآوری سنگ‌های ساختمانی کشور تبدیل کرده است و سالانه بیش از پنجاه درصد از نیاز سنگ ساختمانی کشور را تامین می‌کند.

سنگ‌ها در انواع مختلف ،با بافت و رنگ متفاوت یکی از اجزای طبیعی است که برای ساختمان سازی به کار می‌روند. امروزه از سنگ اسلب مانند، سنگ گرانیت اسلب ، سنگ مرمریت اسلب برای زیبایی هر چه بیشتر فضای خانه استفاده می‌شود. هر سنگ ویژگی‌های منحصر بفردی دارد  که باعث می‌شود در مصارف گوناگونی از آن‌ها استفاده کرد . یکی از انواع سنگ‌ها تراورتن می‌باشد که سنگ ارزان قیمتی محسوب می‌شود دارای رنگ‌های متنوعی می‌باشد و در اکثر مواقع در فضای بیرونی استفاده می‌شود . سنگ تراورتن شباهت زیادی به سنگ مرمریت دارداما نسبت به آن  مقاومت کمتری دارند. از ترکیب دو سنگ مرمریت و تراورتن سنگ ترامیت به وجود آمده است که آهک بیشتر و وزن کمتری دارد .مرمریت  یکی از زیباترین سنگ‌ها می‌باشد که از جمله مهمترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود . این سنگ‌ها دارای طرح و رنگ متنوعی هستند . که از انواع آن می‌توان به سنگ چینی ، سنگ اونیکس و سنگ تراونیکس که از ترکیب سنگ اونیکس با تراورتن ایجاد می‌شود ، اشاره کرد . سنگ‌ مرمر و سنگ لایمستون سبت به سنگ‌های گرانیتی وزن و مقاومت کمتری دارند.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جست و جو های محبوب

سنگ تراورتن یزد
سنگ تراورتن یزد

سنگ بر اساس کاربرد