تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

ویژگی‌های سنگ چینی و راهنمای خرید آن

ویژگی های سنگ چینی
296
1123
20 تیر 1402
نویسنده مطلب: نویسنده آتاسنگ

سنگ یکی از مصالح پرمصرف در ساخت ساختمان است، اما در کل در ساختمان یک نوع سنگ به کار نمی‌رود […]

توضیحات

سنگ یکی از مصالح پرمصرف در ساخت ساختمان است، اما در کل در ساختمان یک نوع سنگ به کار نمی‌رود و برای نقاط مختلف هر بنا، سنگ‌های متفاوتی استفاده می‌شود. یکی از انواع سنگ ساختمانی، سنگ چینی است که کاربرد بسیار متعددی دارد.  ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد این سنگ باعث شده که برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. این نوع سنگ ساختمانی مزیت‎های فراوانی نسبت به دیگر سنگ‎ها دارد. در ادامه به معرفی این سنگ پرداخته و نگاه دقیق و کاملی به ویژگی های سنگ چینی و انواع کاربردهای آن خواهیم داشت تا هنگام خرید انتخاب ساده‌تری داشته باشید.

سنگ چینی چیست؟

سنگ چینی که با نام سنگ کریستال هم شناخته می‌شود، نوعی سنگ آهکی است که تحت فشار و حرارت بالا بار دیگر متبلور شده و به  همین دلیل در گروه سنگ‌های دگرگون قرار می‌گیرد و از خانواده سنگ‌های مرمریت است که برخلاف مرمریت، تنوع خیلی کمی دارد. اغلب هم در طیف رنگ‌های سفید و شیری یافت می‌گردد. حتی در بعضی از آنها رگه‌های طلایی دیده می‌شود. سنگ‌های چینی جزء پر مصرف ترین سنگ‌های ساختمانی به حساب می‌آیند.

توجه به ویژگی های سنگ چینی در هنگام خرید

هنگام خرید سنگ‌های چینی بهتر است از ویژگی‌ها و مزیت‌های آن آگاه باشید تا بتوانید به راحتی در انتخاب آن تصمیم بگیرید. در ادامه مطلب به این مزایا اشاره می‌کنیم.

مقاومت بالا در برابر شرایط جوی

یکی از ویژگی‌های بارز سنگ چینی مقاومت بسیار بالای آن در برابر شرایط جوی است، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که در فضاهای باز به خوبی از آن استفاده کنید. کاربردهای سنگ چینی در فضای بیرون از ساختمان بسیار زیاد است. به عنوان مثال شما می‌توانید از آن به راحتی و با خیال آسوده به عنوان سنگ فرش پیاده رو، سنگ پله جلو ساختمان، نما و غیره استفاده نمایید.

عبور دادن نور

امکان عبور نور از این سنگ جزء برجسته‌ترین و مهم‌ترین ویژگی های سنگ چینی به حساب می‌آید. این سنگ ساختار بلوری داشته و از این جهت شباهت بسیار زیادی به سنگ مرمر دارد. به همین دلیل است که نام سنگ کریستال را بر روی آن گذاشته‌اند. همین خاصیت باعث زیبایی هر چه تمام‌تر این سنگ شده است.

عدم جذب گرما

البته شاید در برخی موارد نتوان عدم جذب گرما را لزوما یک مزیت دانست، اما در مناطق گرمسیری این خصیصه بسیار حائز اهمیت است. پس هنگام خرید به این مورد توجه داشته باشید که قرار است در چه منطقه‌ای از سنگ استفاده نمایید. به دلیل عدم جذب گرما، سنگ چینی به خنک ماندن ساختمان کمک می‎کند.

مقاومت در برابر فشار و ضربه از مهمترین ویژگی های سنگ چینی

سنگ چینی جزء سنگ‌های مقاوم و محکم به حساب می‌آید. دلیل این امر، تراکم بالای سنگ و ساخته شدن آن تحت فشار بالا است. به لطف این ویژگی، سنگ کف چینی یکی از محبوب‌ترین‎هاست. به ویژه در محیط‌های صنعتی و فضاهایی همانند آشپزخانه که امکان سقوط و عبور اجسام سنگین بر روی سنگ وجود دارد، این ویژگی بسیار مهم تلقی می‌گردد.

مقاومت سایشی بالا

یکی از مشکلات اصلی که اغلب سنگ‌های کف دارند، از بین رفتن کیفیت ظاهری در اثر رفت و آمد زیاد است. خوشبختانه چنین معضلی در این سنگ دیده نمی‌شود. سختی بالای سنگ چینی باعث شده علاوه بر خراش در برابر سایش نیز مقاوم باشند. به گونه ای که حتی در محیط های آموزشی، تجاری و اداری که افراد مدام در رفت و آمد هستند،  با نصب سنگ کف چینی نگران سایش سنگ در دراز مدت نخواهید بود.

جذب آب پایین از دیگر ویژگی های سنگ چینی

تراکم و فشردگی بالای سنگ‌های ساختمانی چینی موجب شده جذب بسیار پایینی داشته باشند. پس هنگام خرید، توجه به پایین بودن جذب آب آن بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال سنگ‌هایی با جذب آب پایین دچار خوردگی و فرسودگی نمی‌شوند. همچنین این سنگ در برابر شوینده‌ها و مواد اسیدی بسیار مقاوم است. [caption id="attachment_5598" align="aligncenter" width="650"]خرید سنگ چینی ویژگی های سنگ چینی[/caption]

بررسی معایب سنگ چینی

از دیگر مواردی که هنگام خرید سنگ‌های چینی باید در نظر داشته باشید، معایب این سنگ است. در ادامه مطلب به صورت مختصر به دو مورد از بزرگترین ویژگی های سنگ چینی که از معایب ۀن محسوب می‌شود، اشاره می‌کنیم.

عدم تنوع در طرح و رنگ

ظاهر و طرح‌های موجود در بافت سنگ، از مهم‌ترین ویژگی‌های بافت سنگ به حساب می‌آید. بسیاری از ما هنگام انتخاب سنگ‌ها به خصوص سنگ چینی، بیش از هر چیزی به زیبایی آن توجه می‌کنیم. متاسفانه سنگ چینی، تنوع رنگ خیلی بالایی ندارد، به همین دلیل افراد، آن را با سلیقه خود سازگار نمی‌دانند. با این حال ویژگی‌های مثبت این سنگ اولویت بسیاری از خریداران است.

عدم چسبندگی از ویژگی های منفی سنگ چینی

تراکم بالای ساختار سنگ‌های چینی و عدم وجود تخلخل در آن موجب عدم چسبندگی آن به ملات‌ها می‌گردد. در شرایطی که بخواهیم این سنگ را به عنوان سنگ نما به کار ببریم، این خصیصه عیب بزرگتری تلقی می‌شود. چرا که در این صورت استحکام نما خیلی کاهش پیدا کرده و خطرناک است و یا هزینه‌های آتی را به همراه دارد. در شرایطی که تراکم این سنگ، وزن مخصوص آن را بالا می‌برد، سنگ نمای کریستال یک انتخاب اشتباه برای نما به نظر می‌رسد.

توجه به کاربردهای سنگ چینی

از دیگر مواردی که در خرید سنگ‌های چینی باید به آن بسیار توجه داشت، مدنظر قرار دادن کاربرد آنها است. متناسب با موارد استفاده خود می‌توانید سنگ چینی مورد نظر را انتخاب کنید. برای سهولت در انتخاب و تصمیم گیری در خرید در ادامه مطلب به موارد کاربردهای این سنگ بر اساس از ویژگی های منفی سنگ چینی اشاره می‌کنیم.

فضای خارجی

ویژگی های سنگ چینی موجب شده تا بتوان آن را در فضای خارجی به کار بست. همانطور که گفتیم این سنگ در برابر شرایط جوی گرما و سرما بسیار مقاوم می‌باشد و می‌تواند برای نمای خارجی ساختمان، سنگفرش محوطه و به عنوان سنگ پله به کار برده شود.

نمای ساختمان

چسبندگی سنگ‌های چینی را به کمک توری های پشت سنگ افزایش داده و به این ترتیب، می‌توان آن را به‌عنوان سنگ نما نصب کرد. استفاده از این سنگ به ویژه در مناطق گرمسیری بسیار پرطرفدار است. این سنگ در برابر هوازدگی، خوردگی و غیره مقاوم است. از طرفی تابش آفتاب به ندرت می‌تواند کیفیت ظاهری آن را تحت تاثیر قرار دهد.

سنگ فرش پیاده رو

از سنگ‌های چینی در فضای خارجی حتی به عنوان سنگ فرش استفاده می‌شود. در پیاده روها، ساخت جدول و غیره این سنگ به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که از این سنگ به عنوان سنگفرش فضای خارجی استفاده شود، سطح آن را به صورت تیشه‌ای فرآوری می‌کنند.

کاربرد سنگ چینی در فضای داخلی

اگر قصد استفاده از سنگ در فضای داخلی ساختمان خود را دارید، ویژگی های سنگ چینی باعث می‌شود که این سنگ، بهترین گزینه باشد. البته به دلیل عدم محبوبیت ظاهری این سنگ بسیاری از افراد به سراغ سنگ‌هایی با طرح و رنگ‌های متنوع‌تری می‌روند.

بررسی قیمت سنگ چینی

شاید بهتر بود بحث قیمت را در ابتدای مقاله مورد بررسی قرار می‌دادیم ،اما آوردن آن در انتهای متن نیز خالی از لطف نیست. سنگ چینی یکی از سنگ‌های خوش قیمت بازار است. همین قیمت مناسب در کنار ویژگی های سنگ چینی ، یکی دیگر از دلایل محبوبیت این سنگ است. البته در نمونه‌های مختلف، شاهد اختلاف قیمت هستیم. اختلاف قیمت به عوامل مختلفی نظیر آنالیز سنگ، ابعاد و نوع فرآوری سنگ‌ها بستگی دارد. هر چقدر کیفیت سنگ از نظر مقاومت فشاری، سایشی و جذب آب بالاتر باشد، قیمت بیشتری برای آن تعیین می‌گردد. بیشتر بودن قطر و ابعاد سنگ سبب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله اشاره شد، ستگ چینی که با نام سنگ کریستال شناخته می‌شود، نوعی سنگ آهکی است که تحت فشار و حرارت بالا به وجود می‌آید. ویژگی های سنگ چینی  و مزایا و معایب آن در بالا اشاره شد. با توجه به همه این موارد می‌توانید انتخاب درستی در زمینه سنگ چینی و خرید آن داشته باشید.
 نمای ساختمان با پانل‌های HPL

نمای ساختمان با پانل‌های HPL

8دقیقه مطالعه

15 فروردین 1401

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر