تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

نمای رومی سنگی

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

نمای رومی سنگی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

همانطور که همه ما می‌دانیم نمای بیرونی ساختمان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک بنا به شمار می‌رود. با توجه به این موضوع، انتخاب سبک و مدل نمای ساختمان نیز جزء اولویت‌های یک پروژه ساختمانی محسوب می‌شود. امروزه نماهای بسیاری با شکل و طرح‌های مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید بر اساس نیاز، نوع ساختمان و سلیقه، یکی از آنها را انتخاب کنید. نماهای سنگی که یکی از آنها نیز نمای رومی است، از پرطرفدارترین سبک‌های نما بوده و طرفداران خاص خود را دارند.

نمای رومی چیست؟

نماکاری به سبک رومی یک نوع سبک و مدل طراحی برای ساخت نما است که شکوه و عظمت خاصی به ساختمان میبخشد. این نمونه نما برگرفته از هنر و معماری روم و یونان باستان می‌باشد. در واقع اشکال هندسی به کار رفته در این سبک، تداعی کننده معماری زیبای این کشور است که بسیار زیبا و منحصر به فرد است. با گذر زمان این معماری به کشور ما وارد شد و به مرور نیز اشکالی از ایران باستان به آن اضافه گردید و طرح‌های جدیدی خلق شده است.

سنگ نمای رومی

این سبک از نما به دلیل اجرایی پیچیده و مصالح به کار رفته در آن فوق‌العاده زیبا به نظر می‌رسد. برای ساخت این نما از سنگ‌های سفید و رنگ روشن بیشتر استفاده می‌کنند. در واقع می‌توان گفت، سنگ غالب در ساخت این نوع نما، سنگی سفید و روشن است.

انتخاب نوع سنگ برای نما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نمای رومی نیز از این قاعده مستثنی نیست. دلیل آن هم این است که باید در این مدل نما، پیچ و خم و طراحی‌ها به خوبی نمایان باشد تا جلوه کافی داشته باشد. پس باید به انتخاب سنگ در این مرحله، توجه ویژه‌ای داشت. به طور معمول جهت ساخت نما از سنگ‌های تراورتن استفاده می‌کنند. علت این انتخاب این سنگ آن است که سنگ تراورتن دارای سطح صیقلی نیست و حفره‌های زیادی جهت جذب ملات دارد. سنگ تراورتن یکی از اصلی‌ترین سنگ‌ها برای این سبک از نما نیز می‌باشد و به عنوان سنگ نمای رومی شناخته می‌شود. از دیگر سنگ‌های مناسب برای این سبک نما می‌توان به سنگ‌های مرمر، گرانیت و شبه گرانیت اشاره کرد.

نمای رومی
نمای رومی

نکاتی در مورد سنگ کاری نمای رومی

ماهیت سنگ ساختمانی به گونه‌ای است که با تغییرات دما و فشار دچار انبساط و انقباض می‌گردد. این  موضوع باعث می‌شود که سنگ ترک بخورد و یا از ساختمان جدا شود. نصب صحیح سنگ ساختمانی، تنها روشی است که می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند. میزان چسبندگی سنگ تراورتن به دلیل وجود تخلخل‌های درون آن بیشتر است. اما در تمامی سنگ‌هایی که قرار است در نما به کار برده شوند، اسکوپ کردن سنگ و دوغاب دادن جهت پابرجا بودن سنگ، توصیه می‌گردد. همچنین توجه داشته باشید که این کار از سقوط سنگ جلوگیری کرده و دوام و ماندگاری سنگ را بالا می‌برد.

ویژگی‌های نمای رومی

ویژگی‌هایی که باعث می‌گردد این سبک از نما به به این نام معروف شود، مصالح به کار رفته در آن نیست، بلکه اشکال هندسی است که در آن به کار برده می‌شود. در ادامه به برخی از ویژگی‌هایی این سبک نما اشاره خواهیم کرد.

  1. به کاربردن ستون در اندازه‌های متعدد
  2. رنگ سفید و خیره کننده سنگ این نما
  3. استفاده از سر ستون یا پاستون در بخش‌های مختلف نما
  4. استفاده از قوس‌های بزرگ و کوچک در بخش‌های فوقانی و پنجره
  5. قرینه بودن بسیاری از بخش‌های نما
  6. به کاربردن شکل های هندسی در بخش‌های مختلف

مزایا و معایب نمای رومی

این مدل نما مانند سایر مدل‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشد. از مزایای این سبک نما، القای حس ابهت، تجمل و رفاه است که به بیننده منتقل می‌شود. همچنین می‌توانید با نورپردازی در این سبک نما‌، ساختمان خود را مانند جواهری درخشان در شب نشان دهید. در این نما از مواد و مصالح محکم و با دوامی استفاده می‌کنند و همین دلیل این سبک از استقامت و استحکام بالایی برخوردار است. مصالح اصلی در ساخت این نما، معمولاً سنگ طبیعی و ایزار سنگی است. سنگ‌های ساختمانی طبیعی، یکی از در دسترس‌ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌روند. به همین دلیل می توان با سرعت بالایی این نمونه نما را بر روی ساختمان ایجاد کرد.

حال اگر بخواهیم پس از برشمردن مزایا، معایب این نما را هم مورد بررسی قرار دهیم، باید به این نکته که احتمال کنده شدن قطعات نما وجود دارد، اشاره کنیم. مورد بعدی این است که معمولاً در ساخت این سبک از نما از المان و قطعات پیش ساخته استفاده می‌کنند. این موضوع گاهاً باعث می‌شود که ساختمان دارای نمای بی‌کیفیت شود. زیرا این المان‌ها در برخی مواقع از جنس نامرغوب ساخته می‌شوند و بی‌کیفیت هستند، در نتیجه نمای ساختمان را هم بی‌کیفیت می‌کنند. بنابراین ضروری است ه از سنگ نمای ساختمان مناسب و با کیفیت برای ساخت این نما استفاده شود.

محافظت از نمای رومی

همانند سایر سبک‌های نما، مسلماً برای دوام و ماندگاری بیشتر این سبک نمای ساختمان نیز باید مراقبت‌هایی در راستای محاظت از آن به عمل آورد. برای حفظ زیبایی این نما، باید سطح سنگ‌های مورد استفاده در این نما را با سیلر بپوشانید. این کار بیشتر برای سنگ‌های تراورتن که نرم‌تر از گرانیت هستند، توصیه می‌شود. انجام فرآیند سیلر زنی باید به صورت دوره‌ای و ۳ تا ۵ سال یکبار اجرا شود. سیلرهای متعددی در بازار وجود دارد، اما پیشنهاد ما برای این کار استفاده از سیلرهای تقویتی و طبیعی است.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جست و جو های محبوب

سنگ تراورتن یزد
سنگ تراورتن یزد

سنگ بر اساس کاربرد