تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

دستگاه اره سنگبری

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

آشنایی با سنگ اره بُر و دستگاه اره سنگبری

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سنگ‌های ساختمانی در سنگبری‌ها با دو دستگاه قله بر و اره برش داده می‌شوند. به سنگ‌هایی که به وسیله دستگاه اره، برش داده می‌شوند، سنگ اره بُر می‌گویند. به صورت کلی از دستگاه اره سنگبری در کارخانجاتی که تولید بالایی دارند، استفاده می‌کنند. این دستگاه دارای مدل‌ها و کارکردهای متفاوتی است که قرار است در این مطلب بیشتر با آنها آشنا شویم.

دستگاه اره سنگبری

یکی از دستگاه‌هایی که در سنگبری‌ها به وسیله آن سنگ خام را برش می‌دهند و در واقع یکی از مهمترین دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت سنگ نیز می باشد، دستگاه اره می‌باشد. سنگ حاصل از این برش، سنگ اره بُر نامیده می‌شود.  وقتی که کوپ سنگ از معدن مورد نظر خریداری می‌شود، آن را برای برش به کارخانه و به نزد این دستگاه منتقل می‌کنند. کوپ در جایگاه مخصوص خود قرار می‌گیرد و اره‌های موجود در این دستگاه که مجهز به تیغه الماس هستند، برش را آغاز می‌کنند.

تعداد تیغه‌ها در هر دستگاه با هم فرق می‌کند. نکته قابل توجه‌ای که در این بین وجود دارد این است که تعداد تیغه‌ها مشخص کننده قدرت دستگاه برش خواهند بود. پس هرچه تعداد تیغه بیشتر باشد قدرت دستگاه هم بیشتر خواهد شد. دستگاه دستگاه اره سنگبری در کمترین حالت خود شامل ۴۰ تیغه و در بیشترین حالت خود ۸۰ تیغه دارد. در ادامه انواع اره‌های این دستگاه را توضیح خواهیم داد تا شما اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید.

اره با حرکت تیغه رو به پایین

در این نوع از اره، سنگ همراه یک واگن در زیر تیغه‌ها، بر روی زمین ثابت قرار می‌گیرد. بعد از این کار، تیغه‌ها همزمان با حرکت‌های رفت و برگشتی و حرکت به سمت پایین سنگ را برش می‌دهند و سنگ اره بُر را تولید می‌کنند. با توجه به اینکه تیغه‌ها به سمت پایین در حال حرکت هستند، اره می‌بایست دارای شاتون بلندی باشد تا بتواند این جابجایی طولی را تامین کند. در این نوع دستگاه اره سنگبری تعداد دفعات رفت و برگشت تیغه‌ها کمتر از دیگر اره‌ها است که دلیل آن هم می‌تواند بلندی شاتون این اره باشد.

دستگاه اره سنگبری
انواع دستگاه اره سنگ

اره با تیغه‌های ثابت

اکثر سنگبری‌ها جهت تولید سنگ اره بُر از این نوع دستگاه اره سنگبری استفاده می‌کنند. همانطور که از نام آن پیداست این اره‌ها در یک سطح ثابت هستند و سنگ به سمت بالا و به سمت اره حرکت می‌کند. اره به صورت ثابت در یک قسمت قرار می‌گیرد و کوپ سنگ به وسیله دستگاه به اره نزدیک می‌شود و عملیات برش بر روی آن صورت می‌گیرد. این نوع اره نسبت به سایر اره‌ها دارای سرعت بیشتری می‌باشد و می‌تواند سنگ اره بُر بیشتری را تولید کند. در نتیجه این نوع از اره‌ها کاربرده بیشتری هم دارند. در این اره قابلیت نصب ۸۰ تیغه وجود دارد که با این مزیت می‌تواند پهنای یک کوپ دو متری را نیز برش دهد. این موضوع می‌تواند برای کارخانه‌هایی که انواع سنگ اسلب برش می‌دهند و کوپ‌های بزرگی دارند، بسیار کارآمد باشد.

دستگاه اره سنگبری سخت بر

یکی از انواع دستگاه‌های اره، دستگاه اره سخت بر می‌باشد. در این دستگاه به جای تیغه‌های الماسی سنگ را با استفاده از براده‌های چدنی و فولادی برش می‌دهند. اره سخت بر چند ده تا چند صد تیغه را شامل می‌شود که می‌تواند انواع سنگ خام را به وسیله این تیغه‌ها برش دهد. بیشترین تعداد تیغه‌ها در دستگاه‌های جدید ۱۵۰ تیغه می‌باشد که بسیار عالی هم عمل می‌کند.

اره‌‌های جدید و مدرن این قابلیت را دارند که بلوک‌های سنگی را با ابعاد ۲۰۰ * ۳۵۰ * ۲۳۰ سانتی‌متر برش دهند. دستگاه اره سنگبری نرم بُر نیز وجود دارد که به چند نوع تقسیم می‌شود. اره هایی با تیغه ثابت و اره با حرکت تیغه رو به پایین، جزء تیغه‌های دستگاه نرم بر هستند. با این دستگاه‌ها سنگ‌هایی که سختی کمتری دارند را به راحتی برش می‌دهند.

دستگاه اره سنگ
دستگاه برش سنگ

برش سنگ با دستگاه قله بر

علاوه بر سنگ اره بر که به وسیله دستگاه اره سنگبری برش داده می‌شود، دستگاه دیگری جهت تولید سایر سنگ‌های ساختمانی وجود دارد. اسم این دستگاه برش، دستگاه قله بُر می‌باشد که شاید بسیاری از شما نام آن را شنیده باشید. به منظور برش کوپ سنگ از تیغه دایره‌ای شکل که از جنس الماس است، برای برش استفاده می‌کنند. قطر این تیغه دایره‌ای حدود ۱۲ سانتی‌متر می‌باشد و در برخی از سنگبری‌ها با توجه به نوع سنگ تا حدود ۳۰۰ سانتی‌متر هم می‌رسد. در دستگاه قله بر با توجه به نوع سنگ و محصول مورد نظر، برش را به صورت یک چند مرحله انجام می‌دهند. روش برش چندمرحله‌ای برای سنگ‌هایی استفاده می‌شود که سختی بالایی داشته باشند این سنگ‌ها شامل گرانیت، مرمریت و مرمر می‌شوند.

تفاوت برش تک مرحله‌ای و چند مرحله‌ای با دستگاه اره سنگبری

روش برش تک مرحله‌ای برای برش سنگ‌های نرم با سختی کم کاربرد دارد. در این روش  تیغه اره به طور کامل و یکباره برای برش روی سنگ قرار می‌گیرد و در یک مرحله سنگ را برش می‌دهد. روش چند مرحله‌ای برای سنگ‌هایی استفاده می‌شود که سختی بالایی دارند. جهت برش این سنگ‌ها چند تیغه گرد به صورت عمودی سنگ را در چندین مرحله برش می‌دهند. این سنگ‌ها به دلیل تراکم بالایی که دارند بسیار محکم و مقاوم هستند و طی یک مرحله برش داده نمی‌شوند. در این روش تیغه‌ها به صورت رفت و برگشت بر روی کوپ سنگ این عملیات را انجام می‌دهند.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا2

 1. مسعود :
  5 از 5

  لطفا بفرمائید کار برد قله بری چیه؟
  چه ابعادی مناسب قله بری ست؟

  • نویسنده آتاسنگ :
   از 5

   قله بری به برش سنگ ها به وسیله دیسک های دستگاه قله بر گفته می شود. با دستگاه قله بر فقط می توان سنگ هایی با ابعاد تایل تهیه کرد. سنگ های اسلب با اره بری برش داده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *