تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

سنگ آستانه چیست؟

سنگ آستانه
296
1400
6 تیر 1402
نویسنده مطلب: نویسنده آتاسنگ

ساختمان‌ها از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی آن که خیلی هم به چشم نمی‌آ‌ید پادری یا آستانه […]

توضیحات

ساختمان‌ها از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی آن که خیلی هم به چشم نمی‌آ‌ید پادری یا آستانه درب است. این قسمت در واقع پایین چهارچوب درب‌ها قرار می‌گیرد. این قسمت از ساختمان را می‌توان با مصالح مختلفی پوشاند. اما بدون شک خرید اواع سنگ ساختمانی بهترین گزینه برای ساختمان به حساب می‌آید، زیرا سنگ‌های طبیعی استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارند. در صورتی که در این قسمت از متریالی استفاده گردد که مقاومت آنچنانی نداشته باشد، قطعاً پادری آستانه دچار آسیب مشکل خواهد شد. بنابراین لازم دانستیم که در این محتوا در مورد سنگ آستانه و مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

سنگ آستانه چه نوع سنگی است؟

قبل از اینکه بخواهیم بدانیم که سنگ پادری چه نوع سنگی است، بهتر است در وهله اول بدانیم این سنگ چه معنایی دارد؟ آستانه در لغت به قسمتی از چهارچوب درب گفته می‌شود که در پایین درب قرار گرفته است. زیر درب‌ها به خصوص درب سرویس بهداشتی، حمام و ورودی ساختمان یک اختلاف سطح با کف به چشم می‌خورد. برای ایجاد این اختلاف سطح اصولاً سازندگان ساختمان از مصالح و متریال‌های مختلفی نظیر سنگ، چوب و غیره بهره می‌برند. همانطور که پیش‌تر هم عنوان نمودیم یکی از بهترین گزینه‌ها برای این قسمت ساختمان، سنگ است. به سنگی که در این قسمت به کار گرفته می‌شود سنگ آستانه می‌گویند. این سنگ در قسمت ورودی و زیر درب قرار می‌گیرد و شکل آن هم مستطیلی است.

ابعاد سنگ آستانه

سنگ پادری باید حتما قطر و ارتفاع استاندارد داشته باشد. اصولاً ضخامت آن بین ۳ تا ۴ سانتی متر خواهد بود. ابعاد آن هم بنابه خواست و میل مشتری، قابل تغییر است. طول این سنگ، متناسب با چهارچوب درب می‌باشد سنگ‌های پادری به دلیل  اینکه در قسمت درب  ورودی قرار می‌گیرند، نباید خیلی بلند باشند. زیرا در رفت و آمد خلل  ایجاد خواهند کرد. همچنین نباید خیلی کوتاه باشند که رطوبت به بیرون آن‌ها نفوذ کند و یا حرارت و صدا به بیرون انتقال یابد.

جنس مناسب برای سنگ پادری

سنگ‌های پادری باید از جنسی باشند که در برابر رطوبت و حرارت از خود مقاومت خوبی نشان دهند. در میان تمام آنها انواع سنگ مرمریت، چینی و در بعضی موارد گرانیت‌ها انتخاب مناسبی هستند. در این مورد، سنگ‌های  مرمریت و چینی نسبت به گرانیت و تراورتن خیلی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا علاوه بر دوام بالا دارای طیف وسیعی از رنگ ها هستند.

مزیت‌های سنگ آستانه

این نوع سنگ همانند دیگر سنگ‌های ساختمانی دارای یکسری مزایا است که در ادامه به ذکر آنها می‌پردازیم.
 • جلوگیری از نفوذ رطوبت به بیرون درب‌های سرویس بهداشتی
 • جلوگیری از ورود حشرات
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار
 • صرفه جویی در گرما و جلوگیری از انتقال حرارت
 • استفاده به عنوان یک عنصر تزیینی و زیبایی
 • استفاده از سنگ آستانه به عنوان جدا کننده دو قسمت
 • جلوگیری از عبور صدا
 • مانع از زنگ زدگی درب‌های آهنی
 • مانع از باد کردن درب‌های چوبی
تمام این مزایا در صورتی برقرار هستند که ابعاد، یعنی طول و عرض سنگ، برای چارچوب مورد نظر مناسب باشد و نصب آن به درستی انجام شود. [caption id="attachment_5594" align="aligncenter" width="700"]کاربردهای سنگ آستانه کاربردهای سنگ آستانه[/caption]

نکات مهم در استفاده از سنگ پادری

هنگام استفاده از این نوع سنگ باید یکسری موارد را در نظر گرفت.
 1. لبه داخلی سنگ آستانه باید از درب حدود ۲ میل فاصله داشته باشد، تا درب بدون برخورد به آن باز و بسته گردد.
 2. در صورت زیاد بودن فاصله درب نسبت به لبه داخلی، آستانه درب به راحتی بسته نشده و در نتیجه بوی سرویس به بیرون انتقال پیدا می‌کند.
 3. بهتر است لبه‌های بیرونی آستانه، ابزار خورده باشد تا ساب و صیقلی گردد.
 4. سنگ‌های پادری با هر نوع سنگ قابل تولید هستند و هیچ محدودیتی در انتخاب آنها وجود نخواهد داشت.

کاربرد سنگ‌های پادری

با توجه به موارد بالا ممکن است باز هم برای شما سوال پیش آید که کاربرد این سنگ در چیست؟ در جواب باید گفت یکی از موارد پرکاربرد این سنگ در حمام است. در بسیاری مواقع که شما تمایل ندارید تمام کف حمامتان خیس و مرطوب گردد، تنها کافی است با نصب این سنگ فقط در جایی که دوش حمام وجود دارد، از ورود و جاری شدن آب به بخش دیگر حمام، به خوبی جلوگیری می‌کند. از دیگر کاربردهای سنگ آستانه ، آن است که مانع برخورد آب با سرویس بهداشتی و حمام خواهد شد. همین امر از زنگ زدگی درب‎‌های آهنی و باد کردن درب های چوبی جلوگیری می‌کند.

عوامل موثر در قیمت سنگ های آستانه

قیمت انواع سنگ‌های پادری از جمله سنگ‌های آستانه‌ای سرویس بهداشتی تحت تاثیر عوامل مختلف و متفاوت می‌باشند. از جمله این عوامل عبارتند از
 • جنس سنگ
 • طرح و رنگ سنگ
 • ضخامت سنگ
 • صورت سنگ و درجه کیفی آن
 • ابعاد سنگ
 • میزان ساب و صیقلی سنگ

نکات مهم در انتخاب سنگ مناسب برای پادری

هنگام خرید و انتخاب این سنگ‌ها بهتر است یک سری نکات را مد نظر داشته باشید.
 • نکته اول اینکه هنگام خرید حتما به مکان مورد استفاده سنگ توجه کنید، زیرا سنگ های آستانه سرویس بهداشتی و مکان‌های مرطوب باید خیلی مقاوم باشند. اما این حساسیت در سنگ‌های استانه درب ورودی وجود نخواهد داشت.
 • نکته دوم رنگ آن است. تم رنگی این سنگ، معمولا تیره‌تر از سنگ کف انتخاب می‌گردد، اما به صورت کلی برای پادری، سنگ‌هایی با تم رنگ روشن انتخاب می‌شود.
 • نکته سوم کیفیت سنگ است. درجه کیفی سنگ آستانه باید همانند سنگ‌های کف باشد، زیرا در معرض فشار و رفت و آمد قرار می‌گیرد.
 • نکته چهارم در فرآوری این نوع سنگ ذکر این نکته لازم است که لبه‌های تیز سنگ ساب خورده شوند تا تیزی آن‌ها از بین بروند و شکل گرد بگیرد.
 دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت سنگ

دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت سنگ

6دقیقه مطالعه

20 آذر 1400

 سنگ تیشه ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ تیشه ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

2دقیقه مطالعه

14 شهریور 1400

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر