تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

برش سنگ با واترجت

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

آشنایی با روش برش سنگ با واترجت

زمان مطالعه: 4 دقیقه

برش سنگ به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برش سنگ با واترجت از همین روش‌ها است. این روش از دقت بالایی برخوردار است. به دلیل همین دقت بالا اغلب مورد توجه قرار می‌گیرد. در روش‌های دیگر برش سنگ ساختمانی، امکان شکستگی سنگ و هدر رفتن بخش‌های زیادی از آن به شکل پودر بالا می‌رود. بریدن سنگ با آب آسیب به سنگ را به حداقل می‌رساند. در ادامه مطلب نگاهی دقیق‌تر به برش سنگ با این روش خواهیم انداخت.

تکنولوژی واترجت

واترجت به تکنولوژی برشکاری سنگ به وسیله جریان پر فشار آب گفته می‌شود. اگر بخواهیم از حالت عامیانه بیرون آمده و تخصصی‌تر به موضوع نگاه کنیم، باید بگوییم واترجت، فرآیند برشی است که از آن با فشار و سرعت پاشش بالا به همراه دیگر مواد ساینده برای انجام برش و یا تمیز کاری سطوح مقاطع انواع سنگ ساختمانی استفاده می‌کنند. این تکنولوژی، با سرعت خیلی بالایی در حال گسترش و پیشرفت است.

تاریخچه واترجت

اگر با روش های برش سنگ ساختمانی آشنا نباشید، شاید برای شما هم سوال باشد که برش سنگ با واترجت از چه زمانی جان گرفت؟ حدود سال ۱۹۵۰ میلادی یک مهندس منابع طبیعی و جنگلبانی به نام نورمن فراند برای برش و شکل‌دهی الوارهای غول پیکر یک دستگاه ساخت. او با استفاده از این دستگاه با پاشش سریع آب، کار برش سریع الوارها راحت‌تر نمود. تا سال ۱۹۷۰ واترجت پیشرفت آنچنانی نداشت، ولی دقیقا در همین سال یک محقق و مخترع دیگر در صنعت، توانست با اضافه کردن مواد ساینده به جریان آب، واترجت نوین را تاسیس و پایه گذاری کند. از این به بعد، رشد سریع فناوری واترجت آغاز شده و تا به الان هیچ گونه توقفی هم نداشته است.

دستگاه واترجت چیست؟

واترجت به دستگاهی گفته می‌شود، که آب را با فشار و سرعت خیلی زیادی از مخزن خود خارج می‌کند.  واترجت یا همان جت آب، با هدف برشکاری و تمیز کردن هر کدام از سطوح به کار برده می‌شود. واترجت، خود دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها برای کاربری‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های واترجت علاوه بر آب، از مواد ساینده که ذرات بسیار ریزی هم دارد استفاده می‌کند. این مواد تاثیر و قدرت دستگاه در برشکاری و نفوذ در سطوح را چندین برابر می‌کند.

برش سنگ با واترجت چگونه است؟

واترجت سنگ و سرامیک، یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد طراحی‌های تزیینی و ساخت برجستگی و فرورفتگی‌ها در انواع سنگ و سرامیک است. این دستگاه، آب را با فشار خیلی زیاد و به صورت متمرکز به سمت نازل‌ها هدایت می‌کند. نازل‌ها دهانه باریک دستگاه هستند، که به سمت قسمت‌هایی از سنگ که به برش و حکاکی نیاز دارد، نشانه می‌روند. در مخزن دستگاه، علاوه بر آب از ساینده‌هایی که متناسب با سنگ باشد، استفاده می‌کنند‌.

مزایای برش سنگ با واترجت

واترجت‌ها از دستگاه‌های برش سنگ بوده که استفاده از آنها دارای مزایای بسیار زیادی است، که در ادامه مطلب به مزیت‌های آن اشاره می‌کنیم.

انعطاف پذیر بودن

واترجت‌ها ‌توانمندی‌های بسیار زیادی دارند. به واسطه همین توانمندی‌ها گونه‌های مختلف و متنوع را ارائه می‌دهند. این دستگاه، زاویه‌های سنگین و سخت را به خوبی نشان می‌دهد. به دلیل اینکه جت‌های آب با استفاده از آب و مواد ساینده به امر برش می‌پردازند، قابلیت کار با گونه‌های مختلفی از مواد، نظیر برنج، فولاد، مواد پیشرفته و فولادهای ضد زنگ را دارند.

مزایای برش سنگ با واترجت
مزایای برش سنگ با واترجت

برخورداری از خاصیت برشکاری سرد

یکی از بهترین و مفیدترین مزایای استفاده از برش سنگ با واترجت ، برخورداری از خاصیت برشکاری سرد است. همین امر موجب تولید گرما هم نمی‌شود. با وجود همین ویژگی، انواع مواد به راحتی برش می‌خورند ولی در دیگر روش‌های برشکاری احتمال سوختن، ذوب شدن مواد یا ترک برداشتن وجود دارد. حتی اگر گرمای کمتری به وسیله واترجت‌ها تولید شود، به وسیله آب جذب شده و به مخزن جمع کننده هدایت می‌گردد.

مقرون به صرفه بودن برش سنگ با واترجت

استفاده از دستگاه‌های واترجت نسبت به دستگاه‌های برش لیزر خیلی مقرون به صرفه‌تر است. زیرا این دستگاه‌ها ارزان‌تر بوده و در کنار دیگر توانمندی‌های واترجت، موجب شده تا نتیجه بیشتری با این دستگاه حاصل گردد. از طرف دیگر، نگهداری و تعمیرات واترجت‌ها نسبت به لیزرها هم کم هزینه‌تر است.

سازگاری با محیط زیست

فرایند برش سنگ با واترجت بسیار برای محیط زیست مناسب است. زیرا این فرایند هیچگونه غباری تولید نمی‌کند. از این رو، خطرات موجود و معمول در دستگاه کامپوزیت الیافی و آزبست‌ها را ندارد. این صنعت با محیط زیست سازگار است. مواد زائد و ذرات سابیده‌ای که از کار با دستگاه به دست می‌آید، مناسب دفن کردن در زمین هستند به شرطی که مواد ماشین کاری شده زیان‌آور نباشند.

نصب سریع و آسان

برای برش سنگ با واترجت ، دستگاه به راحتی روی یک میز قرار گرفته و نازلِ واترجت بر روی آن به حرکت در می‌آید. همین سادگی در نصب، نشان می‌دهد که با سرعت بسیار بالا می‌توان قطعه کارها را تعویض و جایگزین کرد. البته برای هر قطعه نیاز به تعویض نازل برش و برنامه برش داریم.

جلوگیری از تنش مکانیکی در برش سنگ با واترجت

واترجت‌ها این ماهیت را در روند کاری خود به اثبات رسانده‌اند، که هنگام برش و ماشین‌کاری هیچگونه تنش و تکان مکانیکی بر روی قطعات ایجاد نمی‌گردد.

ایمن بودن هنگام کار

کار با دستگاه‌های واترجت بسیار ایمن است. یکی از خطرهای بزرگ آن، بریدگی‌هایی است که به وسیله لبه‌های تیز قطعات با واترجت، ایجاد می‌شود. در این حالت اپراتورها و کمک اپراتورها باید با دستکش مجهز اقدام به کار کنند.

معایب برش سنگ با واترجت

این روش برش سنگ، علاوه بر آنکه مزایایی دارد، دارای معایبی هم می‌باشد. یکی از مهمترین معایب آن، بالا بودن زمان برش، در قطعات خیلی بزرگ است. هر چند که واترجت سرعت عمل خیلی بالایی دارد، اما با این حال ممکن است برش سنگ‌ها با ابعاد و ضخامت بیشتر، زمان بیشتری را صرف کند. از دیگر معایب واترجت‌ها می‌توان به ایجاد سوراخ‌های با کیفیت پایین اشاره کرد. البته کیفیت سوراخ‌ها و منافذ ایجاد شده تا حد خیلی زیادی به نوع سنگ‌ها بستگی دارد. دقت پایین در برش سنگ‌های ضخیم می‌تواند معایب این دستگاه به حساب آید.

قیمت دستگاه‌های واترجت

دستگاه واترجت سنگ، با توجه به معیارها و فاکتورهای مختلف قیمت گذاری می‌شود. واترجت‌ها در انواع مختلفی هستند. این انواع، مطابق با نوع سطحی که دستگاه روی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت خواهند بود. کشور سازنده دستگاه، در تعیین قیمت آن تاثیر بسیار زیادی دارد. از انواع چین، ایرانی و اروپایی گرفته تا غیره که نوع اروپایی آن بهترین است. همچنین دستگاه کمپرسور جت می‌تواند متغیر باشد که همین عامل باعث تغییر قیمت می‌گردد. بنابراین به طور کلی، هزینه خرید و قیمتی  را برای آن نمی‌توان در نظر گرفت.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *