تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

گابیون سنگی

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

گابیون سنگی و کاربرد آن

زمان مطالعه: 4 دقیقه

با پیشرفت علم و فناوری، صنعت ساخت و ساز با تحولات بزرگ روبرو شده است. علت اصلی این تحولات استفاده از مصالح متنوع با کاربری‌های متفاوت است. با توجه به این تحولات خلاقیت‌هایی هم در عصر حاضر به وجود آمده که در قسمت‌های مختلفی مورد استفاده هستند. یکی از این خلاقیت‌ها ساخت انواع گابیون سنگی یا همان توری سنگی است. گابیون را در واقع یکی از مصالح بسیار زیاد در ساخت و ساز می‌شناسند که می‌توان آن را نمونه‌ای اصیل از تلفیق تکنولوژی با مصالح قدیمی به حساب آورد. از این رو در این نوشته قصد داریم در مورد این محصول اطلاعاتی را به شما ارائه کرده و کاربرد آن را به شما معرفی نماییم. تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات جامعی را به دست آورید.

گابیون سنگی چیست؟

گابیون بر گرفته از کلمه ایتالیایی gabbia و کلمه لاتین cacea به معنی قفس بزرگ می‌باشد. گابیون در واقع یک نوع توری است که از مفتول‌های سیمی ساخته شده و داخل آن را از مصالحی نظیر سنگ و خاک پر می‌کنند. اگر از مصالح سنگی باشد که به آن گابیون سنگی می‌گویند. این محصول در زمان گذشته به صورت توری‌هایی بوده که نقش یک سبد را ایفا می‌کرد و داخل آن را از خاک پر می‌کردند و برای جان پناه و سنگر استفاده می‌نمودند. اما امروزه بیشتر جنبه زیبایی دارد. این مصالح در اندازه و شکل‌های مختلف و متنوع ساخته می‌شوند.

جنس و متریال اصلی توری سنگی

مهمترین مورد و نکته‌ای که در گابیون باید مد نظر قرار گیرد، نوع و جنس جسم مورد استفاده در توری آن است که باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. زیرا قرار است سنگ‌ها در آن جای گیرند، پس باید از استحکام کافی برخوردار باشد. به عنوان نمونه ضخامت سیم‌ها باید دو تا پنج میلی‌متر و قدرت کششی آن حداقل ۳۵۰ تا ۲۰۰۰ مگاپاسکال باشد و از همه مهم‌تر باید دارای پوشش زینک یا گالوانیزه هم باشد تا رطوبت و زنگ زدگی و خوردگی را از خود دفع نمایند.

سنگ مناسب برای گابیون سنگی

نه تنها جنس و نوع سنگ، بلکه ابعاد سنگ هم باید در این نوع توری‌های سنگی مورد توجه قرار گیرد. ابعاد سنگ‌ها باید کمی بزرگتر از چشمه‌های تور سنگ باشند تا سنگ‎ها از توری‌ها یا همان چشمه‌های سنگی به بیرون نریزند. دومین مورد شکل و فرم سنگ‌ها است. برای این کار بهتر است از سنگ‌های خیلی صاف و گرد استفاده نشود، زیرا سنگ‎هایی که دارای قوس باشند، به خوبی در همدیگر قفل شده و اجازه خارج شدن و یا بیرون ریختن سنگ‌ها از توری را نخواهند داد. سومین مورد نحوه چیدمان سنگ‌ها است که باید مدنظر باشد. سنگ‌ها باید به گونه‌ای باشند که لایه لایه درون توری قرار بگیرند. همچنین به کارگیری سنگ‌های بزرگ موجب خوب جلوه دادن المان شما خواهد شد.

کاربرد گابیون سنگی

گابیون از نوع سنگی در سایز و مدل‌های مختلف قابل استفاده و طراحی می‌باشد که هر کدام کاربرد خاصی دارند. این نوع توری سنگی خود دارای کاربردهای متعددی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

بکارگیری در ساخت دیوار

دیوارها جزء بخش‌های مهمی از ساختمان به حساب می‌آیند که باید از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار باشند. به همین دلیل دیوارهای گابیون سنگی گزینه مناسبی هستند. به عنوان مثال دیوارکشی‌های باغ را می‌توان با توری های گابیون به همراه سنگ‌های زیبا و نگهدارنده ساخت. برای ساخت دیوارهای گابیونی هم از دو روش ثابت و متحرک استفاده می‌شود. یعنی می توان گابیون‌های متحرک را به عنوان دیوار قرار داد.

کاربرد به عنوان فواره یا آبنما

برای اینکه در باغ یا ویلای خود از چشم انداز زیبایی لذت ببرید، ساخت و تهیه انواع مصنوعات سنگی از جمله آب نماها و یا فواره‌هایی از نوع گابیون کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. در این سازه فواره‌ها و آبنما‌ها درون این گابیون قرار گرفته و زیبایی بصری خاصی را ایجاد می کنند.

کاربرد گابیون سنگی
کاربردهای گابیون سنگی

کاربرد گابیون سنگی به عنوان محل نشیمن

با در کنار هم قرار دادن توری‌های سنگی می توان محلی برای نشیمن به وجود آورد. محل نشیمن از  توری‌های گابیون تشکیل شده که مکانی زیبا برای نشستن در محوطه ایجاد می‌کنند. کاربرد گابیون به عنوان محل نشیمن در مناطق کویری و بیابانی فضای بسیار زیباتری به وجود خواهد آورد.

به کارگیری در ساخت گلدان

گلدان‌هایی که از نوع گابیون هستند، بیشتر در محوطه‌ها و محیط‌هایی که نیاز به طراحی‌های زیبا دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. گلدان‌های گابیونی استحکام بسیار بالا و عالی دارند و در محیط‌هایی نظیر حیاط خانه، محوطه‌های رستوران، موزه، پارک و غیره به خوبی استفاده می‌شوند. با استفاده از انواع گابیون سنگی علاوه بر گلدان می‌توان مجسمه‌های تزئینی هم ساخت.

گاربرد در ساخت شومینه

شومینه‌های گابیونی از فلز که همان توری ها هستند، به همراه سنگ ساخته می‌شوند. این شومینه‎ها با روشن شدن آتش، فضای بسیار دل انگیزی را ایجاد می‌کنند و حتی با گذشت زمان، حرارت، هیچ آسیبی به سنگ و توری‎ها وارد نمی‌آورد.

کاربرد در باربیکیو

یکی از زیباترین باربیکیوهای ساخته شده، باربیکیوهایی از جنس سنگ هستند. شاید شما باربیکیوهای بسیاری را از نزدیک دیده باشید، ولی هیچ کدام به اندازه باربیکیو گابیون سنگی نظر شما را جلب نخواهد کرد. سنگ هایی که درون توری قرار دارند، گرمای آتش را به سمت خود جذب کرده و بعد از پخت کباب و خاموش کردن آتش می‌توانید از باربیکیو به عنوان فضایی جهت گرم نگه داشتن غذا استفاده کنید. زیرا سنگ‌ها تا مدت‌ها گرم باقی خواهند ماند.

مزیت‌های گابیون سنگی

امروزه از این مصنوعات سنگی همانطور که پیشتر هم توضیح دادیم، در زمینه‌های مختلف نظیر معماری داخلی و خارجی استفاده می‌شود. این استفاده فقط به داخل کشور خلاصه نمی‌گردد، بلکه خارج از کشور هم استقبال خوبی از آن شده است. علت به کارگیری آن وجود یک سری مزایایی است که در ادامه آن ها را شرح می‌دهیم.

آسانی در بکارگیری

کار با توری سنگی بسیار آسان و راحت است، به صورتی که هیچ محدودیتی در استفاده از آن پیش روی فرد وجود ندارد و به سادگی در پروژه‌های عمرانی از آن استفاده می‌گردد.

مقاوم بودن

سازه‌های گابیونی که پایه‌های آن درون زمین فیکس می‌گردد. از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند به طوری که در برابر سیل و فشار از خود ایستادگی نشان می‌دهند. از نظر ایمنی، هیچ تردیدی جهت محکم بودن سازه‌ها وجود ندارد.

مقرون به صرفه بودن از دیگر مزایای گابیون سنگی

در مقایسه با دیگر المان و مصالحی که در طراحی داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گابیون، بسیار کم هزینه‌تر بوده و روش ساخت آسانی دارد. حتی بعد از مدتی با تغییر دادن کاربری‌ها می‌توان مجدد از سنگ‌ها و توری‌ها استفاده کرد.

سازگار بودن با محیط زیست

اصولا متریالی که در ساخت و تهیه تورهای سنگی به کار می‌رود، از مواد پایدار می‌باشد. همچنین داخل توری‌‎های سنگی هم از انواع سنگ های طبیعی پر می‌کنند، پس هیچ گونه آسیبی به طبیعت نخواهد رسید. جنس توری‌ها از فلز مرغوب بوده که برای طبیعت مضر نیست.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *