تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

کاربرد سنگ در باغ

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

کاربرد سنگ طبیعی در طراحی باغ

زمان مطالعه: 4 دقیقه

نکته مهمی که در ایجاد مناظر عالی و محوطه‌های خاص وجود دارد، استفاده خلاقانه از سنگ‌های طبیعی در این مکان می‌باشد. کاربرد سنگ در باغ و محوطه سازی باعث ایجاد یک ساختار زیبا می‌شود و جذابیت آن منطقه را دو چندان می‌کند. دوامی که سنگها دارند، باعث شده که به عنوان ماده اصلی در ساخت و طراحی باغ‌ها از آن استفاده کنند. سنگ‌ها علاوه بر زیبایی و استحکام زیادی که دارند، برخلاف چوب و سایر مصالح نیاز به تعمیرات نخواهند داشت.

کاربرد سنگ در باغ و حیاط

به کار بردن سنگ در طراحی و ساخت باغ و حیاط یک ایده خلاقانه و کاربردی است. معمولاً باغ‌های سنگی از زیبایی خاصی برخوردار هستند. می‌توان از سنگ‌های طبیعی برای پوشاندن کف باغ استفاده کرد. از مالچ و سایر مواد نیز جهت پوشاندن کف باغ استفاده می‌شود. اما مالچ با گذشت زمان نیاز به تعویض دارد و در طول استفاده نیاز به نگهداری خواهد داشت. علاوه بر این ظاهر این مصالح، شبیه به خاک است و نمی‌تواند نمای سنگی را داشته باشد. کاربرد سنگ در طراحی حیاط تاثیر بسزایی در دکوراسیون شما دارد و موجب جذابیت محیط می شود.

کاربرد سنگ ریزه در محوطه سازی باغ

یکی از سنگ‌هایی که می‌توان در محوطه سازی باغ از آن استفاده کرد، سنگریزه‌ها هستند. سنگریزه‌ها برای افرادی که تمایل دارند باغی به سبک مدرن داشته باشند، یک انتخاب بسیار مناسب است. چرا که استفاده از سنگ ریزه در کف باغ، باعث ایجاد سطحی براق و درخشان می‌شود. به کار بردن سنگ ریزه در باغ یک ایده‌ای است که هیچ وقت قدیمی نمی‌شود و با هر نوع چیدمان و طراحی نیز سازگاری دارد. از سنگ ریزه‌ها می توان علاوه بر پوشاندن کف باغ به عنوان فریم در اطراف گیاهان استفاده کرد.

کاربرد شن نخودی در باغ

شن نخودی نوعی پوشش برای کف باغ است که از سنگ ریزه ها ارزان‌تر است. این شن‌ها را می‌توان در انواع رنگ‌ها و ابعاد پیدا کرد. نکته قابل توجهی که در این قسمت وجود دارد این است که نباید از شن برای پوشاندن سطح وسیعی از باغ استفاده کرد. چرا که باعث ایجاد ظاهری یکنواخت و خسته‌کننده خواهد شد. همچنین به یاد داشته باشید که از این نوع سنگ یا شن در قسمت‌های تاریک و دور معرض دید که امکان بازسازی آن قسمت وجود ندارد؛ خودداری کنید. یکی از قدیمی‌ترین نوع سنگفرش، سنگفرش کوبیک است .

کاربرد سنگ در باغ و محوطه سازی

ساخت دیوار سنگی

کاربرد سنگ در باغ و محوطه سازی و استفاده از آن به عنوان دیوار تاثیر بسزایی در زیبایی فضا دارد. از دیوارهای سنگی می‌توان برای موارد مختلفی در محوطه سازی استفاده کرد. این موارد شامل گزینه‌های زیر می‌شوند.

·         جلوگیری از فرسایش

·         جداکردن خیابان از چمن

·         علامتگذاری گوشه‌های املاک

·         ایجاد باغ‌های سبزیجات

·         مشخص کردن بستر کاشت گیاهان

انتخاب کردن سنگ با اندازه مناسب

با توجه به مزایای کاربرد سنگ در باغ نکته مهمی که در طراحی وجود دارد، انتخاب سنگ‌ها به اندازه مناسب است. برای تمام کارها و طراحی‌هایی که از سنگ استفاده می‌شود، اندازه و شکل سنگ مهم است. زیرا شکل سنگ برای دستیابی به ظاهر مورد نظر شما، اهمیت دارد. به عنوان مثال در برخی از قسمت‌ها مانند پله‌های باغ نیاز است که از سنگ‌های بزرگ و مسطح استفاده شود، تا ایمنی لازم در هنگام قدم زدن بر روی پله ها ایجاد گردد. در مناطق دیگر مانند کف باغ و یا قسمت‌های دیگر نیاز به سنگهای کوچک در با سطح‌های صاف و یا برجسته است. در نظر داشته باشید که نباید از سنگ هم به‌ صورت زیاد در محوطه سازی استفاده کرد و می‌توان با کاشتن گیاهان ظاهر آن را نرم‌تر و زیباتر کنید.

ایجاد مسیر پیاده رو با سنگ

مصارف دیگری که سنگ طبیعی در ساخت باغ دارد، ایجاد مسیر پیاده رو به وسیله آن می‌باشد. اجرای این روش بسیار کاربردی بوده و این امکان وجود دارد که آن مکان را به نقطه مرکزی باغ تبدیل کند. با ساختن مسیری جهت پیاده رو دیگر نیاز نیست که افراد از بین گل و گیاهان عبور کند و به گیاهان آسیب بزنند. در این بخش می‌توانید از سنگ‌های مختلفی جهت ساخت پیاده رو استفاده کنید. شما می‌توانید به دنبال سنگ‌هایی به رنگ مشابه با طراحی باغ، در اندازه و شکل‌های مختلف باشید. برای ایجاد چنین محلی همچنین می‌توانید از سنگ ریزه‌ها نیز استفاده کنید. با استفاده از سنگ ریزه‌های رنگی راه باریکی جهت عبور از میان باغ بسازید و با این کار بر زیبایی محوطه باغ بیفزایید.

استفاده از سنگ‌ها جهت گلدان‌های باغ

مورد دیگری در کاربرد سنگ در باغ استفاده از آنها برای محوطه‌هایی است که در آنجا گلدان‌های زیادی وجود دارد. حتماً تا به حال زمانی که گلدان‌ها را آبیاری می‌کنید مشاهده کرده‌اید که مقداری آب از آنها خارج می‌گردد، اگر این گلدان‌ها را روی سطح سنگی قرار دهید، این آب خارج شده و به راحتی خشک می‌شود و دیگر باعث ایجاد قارچ و کپک نمی‌شود. به این ترتیب وجود سنگ‌ها در زیر گلدان باعث تمیزی فضای باغ شده و همیشه فضای باغ را مرتب و بهداشتی نگه می‌دارد.

کلام آخر

طبق گفته‌های این مطلب می‌توان فهمید که باغ‌هایی که در طراحی خود از سنگ‌ها استفاده می‌کنند، بی شک خلاقانه‌ترین و بهترین باغ‌ها به شمار می‌آیند. در طراحی محوطه باغ حتماً باید دقت داشته باشید که عناصری مانند سنگ و گیاه نیز به شکل زیادی استفاده نکنید. چرا که این کار باعث ایجاد سردرگمی در ظاهر باغ شده و آن را به هم ریخته می‌کند. همانطور که در بندهای قبلی هم ذکر شد، از سنگ‌های مختلفی می‌توان در ساخت محوطه باغ استفاده کرد. این سنگ‌ها می‌توانند شامل سنگ‌های ساختمانی مانند مرمریت، تراورتن،گرانیت و غیره نیز شوند. سنگبری آتاسنگ با چندین سال سابقه درخشان با ارائه تمامی سنگ‌های ذکر شده، می‌تواند یک منبع خرید سنگ ساختمانی مناسب، جهت ساخت محوطه باغ شما باشد.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جست و جو های محبوب

سنگ تراورتن یزد
سنگ تراورتن یزد

سنگ بر اساس کاربرد