تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

انواع سنگ آذرین

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

نقش سنگ آذرین در دکوراسیون داخلی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

پیشینه و قدمت کاربرد سنگ‎ها در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی به دوران باستان برمی‌گردد، به طوری که آنها برای زندگی، ابتدا غار را انتخاب می‌کردند و بعد از مدتی به ساخت چهار دیواری‌های سنگی روی آوردند. یکی از سنگ‌های بسیار پر کاربرد در میان انواع سنگ ساختمانی، سنگ آذرین است. متریال اولیه بسیاری از بناهای قدیمی سنگ است. بناهایی همانند تخت جمشید، تخت سلیمان، پاسارگاد و غیره در آنها از سنگ استفاده شده است. در ادامه مطلب در مورد انواع سنگ آذرین و نقش آن در دکوراسیون داخلی بیشتر توضیح می‌دهیم.

سنگ آذرین چه نوع سنگی است؟

در زمین شناسی به سنگ‌هایی که از انجماد مواد مذاب درون زمین ساخته می‌شود، سنگ آذرین می‌گویند. بسته به اینکه انجماد درون و بیرون زمین انجام گیرد، نام سنگ درونی و بیرونی تغییر پیدا خواهد کرد. این سنگ به نام سنگ‌های آتشفشانی نیز شناخته می‌گردند. مواد مذاب بعد از جاری شدن در سطح یا زیر زمین به تدریج سرد شده و کریستاله می‌شوند. از کریستاله و سرد شدن مواد مذاب در بخش‌های مختلف زمین در نهایت، سنگ آذرین به وجود می‌آید. انواع سنگ گرانیت یکی از معروف‌ترین انواع سنگ‌های آذرین درونی است که در نمای داخلی ساختمان و دکوراسیون های داخلی کاربرد فراوانی دارد.

ویژگی‌های انواع سنگ آذرین

همانطور که می‌دانید مواد آتشفشانی با گذشت سال‌ها بر اثر فشار و حرارت داخلی زمین با هم ترکیب شده‌اند و بعد از سرد شدن و تشکیل سنگ، در واقع سنگ دارای همان ویژگی‌هایی است که دیگر سنگ‌ها از آن برخوردارند. اما به جز آن از یک سری ویژگی‌های دیگر هم برخوردار هستند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  • بعضی از سنگ‌های آذرین دارای فلزاتی همانند مس، قلع و پلاتین است.
  • درخشش بی‌نظیر فلزات موجب زیبایی و نمای متفاوت هر چه بیشتر آنها می‎‌گردد. به طوری که انتخاب آن‌ها را برای مصارف ساختمانی خیلی موجه‌تر می‌کند.
  • نحوه شکل گیری و تولید این نوع سنگ‌ها به گونه‌ای است که در دمای بالا و سرد شدن تدریجی به وجود آید. همین امر آن را به سنگ محکم و با مقاومت بالا تبدیل می‌کند.
  • در بعضی از نمونه‌های سنگ آذرین، سختی بلورهای تشکیل شده موجب جذابیت ظاهری و رنگ آنها خواهد شد که از آنها به عنوان سنگ نما استفاده می‌کنند.
  • در آخر هم رنگ‌‎های روشن و متنوع، درجه سختی بالا، درخشش فوق العاده و بلورهای درشت و زیبا را می‌توان از مهم‌ترین ویژگی‌های این سنگ به حساب آورد.

انواع سنگ آذرین

سنگ‌های آذرین در اغلب منابع به دو گروه کلی آذرین درونی و بیرونی تقسیم می‌گردد. در حالی که می‌توان سنگ‌های آذرین را به طور جزئی به سه گروه تقسیم کرد:. سنگ‌های آذرین درونی و بیرونی و سطحی یافت می‌گردند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

انواع سنگ آذرین
انواع سنگ آذرین

سنگ‌های درونی

به سنگ‌های آذرین درونی، سنگ نفوذی هم می‌گویند. این سنگ در قسمت‌های زیرین، تشکیل می‌گردد. ماگماها علاوه بر سطح زمین در مسیرهای زیر زمینی هم جریان دارند. بعد از سرد شدن ماگماها در جریان‌های زیرزمینی سنگ آذرین درونی ایجاد خواهد شد. بافت این نوع سنگ‌ها اغلب درشت است، زیرا ماگما در زیرزمین به آرام سرد می‌شود. به تدریج سرد شدن ماگماها به رشد کریستال کمک بسیاری می‌کند. سنگ دیوریت و گرانیت از سنگ‌های آذرین درونی هستند.

سنگ‌های بیرونی

انواع سنگ آذرین بیرونی از سرد شدن ماگمایی که روی سطح زمین در جریان هستند، به وجود می‌آیند. این ماگماها یا گدازه‌ها بعد از اینکه بر سطح زمین جریان پیدا کردند، در اثر تماس مستقیم با هوا خیلی سریع سرد می‌گردند. با سرد شدن سریع این ماگماها موجب می‌شود که سنگ‌های آذرینی که به وجود آمده بافت خیلی ریزتری داشته باشند. زیرا فرصت به وجود آمدن کریستال را در این زمان خیلی کم را ندارد. سنگ های بازالت، آندزیت و ریولیت از سنگ‌های آذرین می‌باشند.

سنگ آذرین سطحی

این نوع سنگ در دسته سنگ‌های آذرین درونی دسته بندی می‌گردند. در بعضی مواقع ماگماها در سطح های کم عمق و زیر پوسته سرد شده و کریستال تشکیل می‌دهد. این سنگ‌ها در لایه‌های کم عمق سطح زمین تشکیل می‌گردند که به آن سنگ آذرین سطحی می‌گویند.

نقش سنگ آذرین در دکوراسیون داخلی

انواع سنگ آذرین به دلیل اینکه در ضخامت ۱۶ کیلومتری از زمین تشکیل می‌شوند، بسیار دسترسی سختی دارند. به همین دلیل، عملیات استخراج آنها خیلی سنگین و زمان‌بر خواهد بود و از همه مهم‌تر این دشواری در استخراج، هزینه اقتصادی بالایی دارد. استفاده از آنها در ساختمان به عنوان پوشش کف یا نما بسیار لاکچری بوده و برای زیبا و شیک نمودن نمای ساختمان کاملا کارآمد و مفید است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معتبر ساختمانی برای نمای ساختمان‌های خود از سنگ‌های آذرین استفاده می‌کنند. به غیر از ساختمان‌های مسکونی بسیاری از ساختمان های اداری و موسسات نیز سنگ‌های آذرین را برای عملیات بازسازی انتخاب می‌کنند. شستشوی آسان و پاکیزگی فوق‌العاده‌ این نوع سنگ به دلیل صیقلی بودن، آن را به متریال مورد علاقه سازندگان و کاربران تبدیل کرده است.

کاربرد انواع سنگ آذرین در ساختمان

استفاده از سنگ‌های آذرین علاوه بر نمای بیرونی ساختمان و فضاهای مشاع در نمای درونی یا همان دکوراسیون داخلی ساختمان هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سنگ‌های آذرین، سطحی صاف و صیقلی دارند که همین صاف و صیقلی بودن موجب زیباتر و چشم نوازتر کردن آن می‌شود. همچنین جلوه خیلی لوکس و لاکچری به ساختمان می‌دهد. امروزه بسیاری از بناهای مدرن از این نوع سنگ برای نمای داخلی و خارجی استفاده می‌کنند. این سنگ در آشپزخانه، سالن پذیرایی، حمام و سرویس بهداشتی تا پوشش کف اتاق و در نهایت همه جا کاربرد دارد.

نقش سنگ آذرین در دکوراسیون آشپزخانه

به کارگیری سنگ‌های آذرین در آشپزخانه به موارد متنوع مربوط می‌گردد. به عنوان نمونه، علاوه بر جلوه نما، به عنوان سنگ روی کابینت به کار برده می‌شود که در سهولت و ایجاد نمای بسیار شیک تاثیرگذار است. یکی از سنگ‌های آذرین مورد استفاده در دکوراسیون آشپزخانه سنگ گرانیت است که با کیفیت و دوام طولانی موجب می‌گردد تا سال‌ها درخشش خود را حفظ کند.

خرید سنگ ساختمانی

در این نوشته با انواع سنگ آذرین و کاربردهای این سنگ آشنا شدیم. سخت و متبلور بودن را به عنوان دو ویژگی اصلی این سنگ به حساب می‌آورند. همچنین زیبایی و تنوع  رنگ هم از دیگر خصوصیات آن است. مجموعه‌ای از این ویژگی موجب شده تا کاربرد آنها در ساختمان سازی و نماسازی ساختمان روز به روز بیشتر گردد.

برای انتخاب سنگ‌های آذرین برای استفاده در بخش‌های مختلف ساختمان و برای خرید انواع سنگ آذرین از جمله بهترین سنگ‌های گرانیت، می‌توانید با مجموعه آتاسنگ تماس بگیرید. مجموعه آتاسنگ دارای سابقه‌ای طولانی و درخشان در زمینه تولید و فروش انواع سنگ ساختمانی است و مشاوران این مجموعه، آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما در زمینه انتخاب سنگ مناسب و خرید متراژ مناسب سنگ برای کاربری مورد نظر شما هستند.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *