0 امتیاز از 0 رای

ارزان‌ترین انواع سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی ارزان
284
774
5 تیر 1401
نویسنده مطلب: مدیر

در زمان ساخت و ساز یک ساختمان سهم عمده‌ای از هزینه‌ها را سنگ ساختمانی به خود اختصاص می‌دهد. به همین دلیل سازندگان به دنبال سنگ‌های ارزان قیمت جهت به کارگیری در ساختمان خود هستند. این موضوع را در نظر داشته باشید که استفاده از سنگ ساختمانی ارزان لزوما استفاده از سنگ بی‌کیفیت نیست، بلکه به […]

توضیحات

در زمان ساخت و ساز یک ساختمان سهم عمده‌ای از هزینه‌ها را سنگ ساختمانی به خود اختصاص می‌دهد. به همین دلیل سازندگان به دنبال سنگ‌های ارزان قیمت جهت به کارگیری در ساختمان خود هستند. این موضوع را در نظر داشته باشید که استفاده از سنگ ساختمانی ارزان لزوما استفاده از سنگ بی‌کیفیت نیست، بلکه به معنای مدیریت هزینه‌ها و انتخاب سنگ با قیمت مناسب است. در ادامه این مطلب قصد داریم با هم با ارزان‌ترین سنگ های ساختمانی آشنا شویم.

عوامل موثر بر قیمت سنگ

فاکتورهای موثر بر قیمت سنگ متفاوت هستند و باعث افزایش یا کاهش قیمت سنگ می‌شوند. دراین قسمت می‌خواهیم عواملی را که باعث کاهش قیمت سنگ می‌شوند، با هم بررسی کنیم. اولین مورد، ظاهر سنگ ساختمانی است. ظاهر سنگ‌ها و میزان ناخالصی‌ها در سنگ باعث می‌شوند تا قیمت سنگ کاهش یابد. به عبارتی می توان گفت مشکلات ظاهری در سورت سنگ باعث شده که سنگ ارزان‌تر شود.

گاهی مواقع جدید بودن سنگ و ناشناخته بودن آن نیز باعث می‌شود تا سنگ قیمت کمتری داشته باشد و به عنوان سنگ ساختمانی ارزان محسوب شود. نوع و جنس سنگ نیز می‌تواند باعث کاهش قیمت آن شود. زیرا بسیاری از افراد آن سنگ را نمی‌شناسند و فروش آن کمتر از سایر سنگ‌ها می‌شود. هر چه سنگی که از معدن استخراج می‌گردد، ضعیف‌تر باشد، قیمت آن سنگ نیز کمتر می‌شود. نوع فرآوری سنگ اعم  از پرداخت سطح آن، ضخامت، عدم گونیا بودن و لب پر شدن همگی باعث شده تا آن سنگ به یک سنگ ارزان تبدیل شود.

انواع سنگ ساختمانی ارزان

با توجه به عواملی که در بند قبلی ذکر شد، می‌توانیم سنگ های ارزان را دسته بندی کنیم. این سنگ‌ها در تمامی گروه‌های سنگ شامل مرمریت، گرانیت، تراورتن و چینی یافت می‌گردند . در حال حاضر می خواهیم چند نمونه از سنگ‌های ساختمانی ارزان را که جزء پرفروش‌ترین‌ها نیز هستند با هم مورد بررسی قرار دهیم.

سنگ‌های گرانیت ارزان قیمت

یکی از سخت‌ترین سنگ‌های ساختمانی سنگ گرانیت است. این سنگ چگالی بالایی دارد و بسیار متراکم است. به همین دلیل کاربردهای فراوانی برای آن در نظر گرفته می‌شود. سختی زیادی که سنگ‌های گرانیت دارند باعث شده تا برش سخت‌تری هم داشته باشد. نکته جالب توجه این است که در گرانیت‌های مشکی این سختی سنگ بیشتر هم می‌شود. دلیل قیمت بالای سنگ‌های گرانیت هم به دلیل برش سخت و هزینه‌های بالای فرآوری آن است. اما با این حال، در بین سنگ‌های گرانیت هم سنگ ارزان وجود دارد که می‌توان به عنوان ارزان‌ترین سنگ ساختمانی آن را شناسایی کرد. سنگ‌هایی مانند گرانیت مروارید مشهد، سنگ گرانیت خرمدره و گرانیت نهبندان آستان جزء انواع سنگ ساختمانی ارزان از دسته گرانیت‎ها می‎باشند.

سنگ ساختمانی ارزان تراورتن

معمولا از سنگ‌های تراورتن برای نمای ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. برای نماهایی مانند نمای رومی که تماما از سنگ است لزومی نیست که از یک نمونه سنگ آن هم گرانقیمت استفاده کنید. در بسیاری از ساختمان‌ها سازندگان از ترکیب دو سنگ مشابه استفاده می‌کنند تا هزینه آنها کمتر شود. سنگ‌های تراورتن، تنوع بسیار بالایی دارند و این تنوع در جنس و رنگ و کیفیت سنگ‌ها مشهود است. به همین خاطر می‌توانید مطابق بودجه و هزینه که دارید، سنگ‌های تراورتن مناسب خود را خریداری نمایید. از بین سنگ‌های تراورتن ارزان، می‌توان  سنگ تراورتن ابرکوه، سنگ تراورتن طرق، سنگ تراورتن رامشه، سنگ تراورتن حاجی آباد در سورت‌های متوسط را نام برد.

سنگ‌های مرمریت با قیمت مناسب

از دیگر انواع سنگ ساختمانی ارزان ، می‌توان به سنگ‌های مرمریت اشاره کرد. سنگ‌های مرمریت به علت داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد عمدتا در مصارف داخلی ساختمان و اماکن سرپوشیده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع می‌توان گفت استفاده اصلی مرمریت‌ها در نمای داخلی و کف ساختمان است. از دیگر کاربردهای سنگ مرمریت می‌توان به استفاده در  راه پله، راهروها، پارکینگ و غیره اشاره داشت. از مرمریت‌های ارزان و پر فروش می‌توان مرمریت اداوی، مرمریت آباده، مرمریت صلصالی، مرمریت گوهره و مرمریت خوبسنگان را نام برد. هر کدام از این مرمریت‌ها دارای جنس و رنگ‌های متفاوتی می‌باشند. شما می‌توانید طبق سلیقه و بودجه‌ای که دارید هر کدام از آنها را انتخاب کرده و در ساختمان خود به کار ببرید.

سنگ ساختمانی ارزان چینی

سنگ‌های چینی یا کریستال  را می‌توان در گروهی بین مرمریت‌ها و گرانیت‌ها دسته بندی کرد. سنگ‌های چینی بسیار مستحکم هستند و از جذب آب کمی نیز برخوردار می‌باشند. به دلیل دارا بودن این ویژگی‌ها از قدیم تا به حال جزء سنگ‌های ارزان قیمت ولی مرغوب قرار می‌گیرند. این سنگ‌ها با جنس و رنگ خاصی که دارند، برای هر قسمت از ساختمان اعم از نمای داخلی کف و بیرون ساختمان قابل استفاده هستند. سنگ‌های چینی با ابعاد اسلب قیمت نسبتا بالایی دارند، اما سایر سایزهای این سنگ که شامل تایل و طولی می‌شود، دارای قیمت مناسب‌تری هستند. از جمله سنگ‌های ارزان قیمت چینی می‌توان به سنگ چینی لایبید، سنگ چینی نیریز، سنگ‌های چینی الیگودرز اشاره کرد. البته توجه داشته باشید که سنگ‌های ارزان چینی در سورت های متوسط قرار می‌گیرند. سورت‌های سوپر این سنگ که دارای سورت و کیفیت عالی هستند، جزء سنگ‌های لوکس و گران قیمت قرار می‌گیرد.

 انواع سنگ ساختمانی ویژگی ها و کاربرد آنها

انواع سنگ ساختمانی ویژگی ها و کاربرد آنها

10دقیقه مطالعه

25 شهریور 1400

 استفاده از ستون سنگی در دکوراسیون داخلی

استفاده از ستون سنگی در دکوراسیون داخلی

10دقیقه مطالعه

15 اسفند 1400

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر