تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

تفاوت‌های سنگ ساختمانی موجدار و بی موج

تفاوت سنگ موج دار و بی موج
296
1567
28 اردیبهشت 1401
نویسنده مطلب: مدیر

زمانی که برای خرید سنگ ساختمانی به بازارهای سنگ می‌روید، با سنگ‌های مختلفی روبرو خواهید شد. سنگ‌های ساختمانی بر اساس […]

توضیحات

زمانی که برای خرید سنگ ساختمانی به بازارهای سنگ می‌روید، با سنگ‌های مختلفی روبرو خواهید شد. سنگ‌های ساختمانی بر اساس جنس، رنگ، کاربرد و طرحی که دارند به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. این سنگ‌ها بر اساس طرح زمینه نیز به دو دسته سنگ‌های موج دار و سنگ‌های بی موج تقسیم می‌گردند. در ادامه قصد داریم تفاوت سنگ موج دار و بی موج ساختمانی، را مورد بررسی قرار دهیم.

سنگ موج دار و بی موج

تمامی سنگ‌های طبیعی به دلیل نوع و نحوه به وجود آمدنشان در زمینه خود دارای طرح‌هایی می‌باشند. برخی از سنگ‌های ساختمانی دارای طرح‌های زمینه‌ دانه بندی شده هستند. از این نوع سنگ‌ها می‌توان به سنگ گرانیت اشاره کرد. برخی دیگر از سنگ‌ها مانند سنگ تراورتن دارای موج‌های منظم و زیبایی هستند. بنابراین سنگ‌های ساختمانی به طور طبیعی دارای طرح خواهند بود. اما حال منظور از سنگ‌های ساختمانی موجدار و بی موج چیست؟ تفاوت سنگ موج دار و بی موج  در اثر نحوه برش سنگ ایجاد می‌شود. اگر نحوه برش سنگ ساختمانی به صورتی باشد که موج‌های سنگ در آن دیده شود، به آن سنگ، موج دار گفته می‌شود. اگر سنگ را به نوعی برش دهند که دیگر در آن موجی پیدا نباشد آن را به عنوان سنگ بی موج شناسایی می‌کنند.

اهمیت موج دار یا بی موج بودن سنگ

اینکه سنگی برش موج دار داشته باشد یا برش آن بی موج باشد، در طرح و سورت بندی آن سنگ بسیار تاثیرگذار خواهد بود. پس اهمیت این موضوع در زمان سورت بندی سنگ مشخص خواهد شد. انتخاب نحوه برش سنگ‌ها بستگی به سلیقه فرد استخراج کننده و نیاز بازار دارد. اگر نیاز بازار به نوع بی موج آن سنگ باشد، سنگ را به صورت بی موج برش خواهند داد یا بالعکس. به همین دلیل می‌توان گفت نحوه برش سنگ از قانون خاصی پیروی نمی‌کند و کاملا سلیقه‌ای و مطابق نیاز روز بازار است.

تفاوت سنگ های موج دار و بی موج

تا به این قسمت با علت بی موج و موج دار بودن سنگ‌ها آشنا شدید. حال، می‌خواهیم به این مساله بپردازیم که این دو نمونه سنگ از چه جهاتی با یکدیگر تفاوت دارند. این دو نمونه سنگ دارای تفاوت‌های زیادی هستند در این بخش به سه مورد از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع سنگ دارند اشاره می‌کنیم.

تفاوت سنگ موج دار و بی موج
تفاوت سنگ موج دار و بی موج

میزان ساب سنگ

یکی از مراحل فرآوری سنگ، ساب سنگ است. سنگ هایی که بدون موج هستند ساب بسیار خوبی دارند و مانند یک آینه شفاف و صیقلی عمل می‌کنند. در مقابل سنگ‌هایی که دارای موج هستند از ساب کمتری برخوردار بوده و یکپارچگی مناسبی ندارند. این تفاوت، به ویژه در سنگ‌های تراورتن، باعث می‌شود تا بیشتر از نوع بدون موج این سنگ برای نمای ساختمان استفاده شود. زیرا ساب بالای آن باعث هرچه زیباتر شدن نما می‌گردد. سنگ بدون موج تراورتن بسیار جذاب و براق است و دارای قیمت بیشتری نسبت به نوع موجود دار آن است. این بی موج و یکدست بودن باعث یکنواختی در نمای ساختمان می‌شود که برای بسیاری از افراد جذاب است.

نوع برش سنگ

همانطور که گفته شد، سنگ‌ها به دو روش مجزا برش داده می‌شوند. همین نوع برش باعث ایجاد تفاوت در طرح زمینه این سنگ‌ها می‌گردد. برش‌هایی که موجب شوند سنگ موج دار یا بی‌موج نشان داده شود، سلیقه‌ای است. گاهی نیز در حالت عادی سنگ را به صورت تصادفی برش می‌دهند. این نوع برش است که کاربرد سنگ را تعیین خواهد کرد. نوع برش در تعیین قیمت سنگ نیز می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

برش بورن

یکی دیگر از برش‌هایی که به نام برش بورن شناخته می‌شود عامل ایجاد تفاوت سنگ موج دار و بی موج است. این نوع برش، باعث شده سنگ‌هایی مانند تراورتن موج‌های مرتب و منظمی با پیچ‌های متقارن داشته باشد. برای ایجاد موج‌های خاص و منظم از این نوع برش استفاده می‌کنند و جذابیت سنگ را بالاتر می‌برند. تفاوت‌هایی که بین برش‌های سنگ‌های موجدار و بی موج وجود دارد، این است که برش بورن را برای سنگ‌های بدون موج استفاده نمی‌کنند.

تفاوت سنگ موج دار و بی موج تراورتن

سنگ تراورتن پس از استخراج از معادن به صورت کوپ سنگ است. اگر بخواهند سنگ تراورتن را به صورت موجدار برش دهند، کوپ را در جهت عمود بر موج‌های آن برش می‌دهند و به این نوع برش که باعث دیده شدن موج در سنگ می‌شود  vein cut می‌گویند. برای فرآوری سنگ تراورتن به صورت بی موج، کوپ سنگ را در راستای موج‌های کوب برش می‌دهند که به روش cross cut  معروف است. نماهای ترکیبی و نماهای کلاسیک را می‌توان با استفاده از تراورتن‌های موج دار و بی موج  کار کرد. سنگ تراورتن موجدار هم زیبایی‌های خاص خود را دارد. بعضی از این موج‌ها مرتب و منظم هستند و برخی هم پیچ در پیچ که می‌توانند زیبایی خاصی را به سنگ القا کنند.

سنگ‌هایی مانند تراورتن عباس آباد، هم به صورت بی موج و هم به صورت موجدار هر دو برای به کارگیری در نمای ساختمان مناسب هستند. سنگ تراورتن حاجی آباد بیشتر به برش بی‌موج خود معروف شده است. سنگ تراورتن شکلاتی کاشان نیز عمدتاً به صورت بی موج در بازار سنگ یافت می‌شود.

 آشنایی با سنگ جدول و نحوه خرید آن

آشنایی با سنگ جدول و نحوه خرید آن

6دقیقه مطالعه

22 آذر 1401

 آشنایی با سنگ تراورتن طبس

آشنایی با سنگ تراورتن طبس

4دقیقه مطالعه

2 خرداد 1402

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر