تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

آثار باستانی سنگی جهان

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

آثار باستانی سنگی جهان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

حرکت دادن سنگ‌های بزرگ و ساختن بناهای وسیع به وسیله آنها کاری دشواری می‌باشد. با این حال آثار باستانی سنگی زیادی در جهان به چشم می‌خورد، که به همین روش ساخته شده و از زیبایی خاصی نیز برخوردار هستند. معمولاً بناهای سنگی به دلیل وجود سنگ‌ها، از شکوه و عظمت خاصی برخوردارند و می‌توانند نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب نمایند. جهت آشنایی با این آثار باستانی سنگی جهان در ادامه چند نمونه از آنها را نام برده و بررسی خواهیم کرد.

آثار باستانی سنگی جهان

ساخت بناها با سنگ‌های کوچک و بزرگ کار بسیار سختی است. تصور بفرمایید که قرن‌ها پیش سنگ‌ها به وسیله نیروی انسانی و بدون وجود هیچ ابزاری به حرکت در می‌آمد و در ساخت بنا استفاده می‌شد. بنا‌های عجیب زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که حاصل ذوق و چیره‌دستی معماران بر روی سنگ‌ها بوده است. آثار باستانی سنگی در برخی مناطق جهان و ایران مورد آسیب قرار گرفته‌اند که باعث شده بخشی از آن یا کل آنها از بین برود. اما هنوز هم چندین آثار ارزشمند باقی مانده که قصد داریم چند مورد آن را در ادامه مورد بررسی قرار دهیم.

حلقه برودگار اسکاتلند

یکی از بناهای سنگی نادر جهان حلقه برودگار می‌باشد. این حلقه  یا دایره سنگی به خوبی توسط بریتانیایی‌ها حفظ و نگهداری شده است. ۲۷ مورد از ۶۰ سنگ اصلی این بنای تاریخی، هنوز به صورت ایستاده باقی مانده است. قدمت حلقه برودگار به بیش از چهار هزار سال پیش می‌رسد. با اندازه گیری‌های انجام شده ۱۰۴ متر فضای داخل این حلقه خالی است. اینکه از این فضای خالی برای ستاره شناسی، مراسم مذهبی و یا سایر تشریفات استفاده می‌شده است هنوز مشخص نیست و برای همه یک موضوع مبهم است.

آثار باستانی سنگی جهان
غارهای آژانتا

غارهای آژانتا

یکی دیگر از آثار باستانی سنگی جهان غارهای آژانتا می‌باشد. غارهای آژانتا که در ایالت ماهاراشترای هند وجود دارد، مربوط به قرن دوم قبل از میلاد می‌باشد. این غارها شامل آثار تاریخی هستند که بر روی سنگ حجاری شده است. تا سال ۴۸۰ پس از میلاد مسیح غارهای آژانتا خالی از سکنه بود. بعد از آنکه کم کم جنگل‌ها دوباره رشد کردند. غارها تا سال ۱۸۱۹ مخفی و بدون بازدیدکننده بودند. این معابد پس از مدتی توسط افسرهای انگلیسی دوباره کشف شدند.

دره ملکه‌ها از قدیمی ترین آثار باستانی سنگی جهان

دره ملکه‌ها یک مکان زیبا و مهم در مصر است. در زمان‌های باستان زنان فراعنه را در دره ملکه‌ها به خاک می‌سپردند. این دره در نزدیکی دره پادشاهان در ساحل غربی نیل و روبروی طبس قرار دارد. دلیل انتخاب این منطقه برای به خاک سپردن فراعنه، انزوای نسبی این مکان  و نزدیکی آن به پایتخت‌های باستانی مصر بود. این دره یا بهتر می‌توان گفت گورستان، دارای بیش از ۷۰ مقبره است که اکثر آنها را به زیبایی و شکوه تمام تزیین کرده‌اند.

آرامگاه لیکیا

لیکیا که از مهمترین آثار باستانی سنگی جهان است، فدراسیونی از شهرهای باستانی استان‌های آنتالیا و موگلای ترکیه می‌باشد. آرامگاه لیکیا شامل  اتاق‌های تشییع جنازه استادانه‌ای است که مستقیم در درون سنگ و درون صخره حجاری شده‌اند. به صورت کلی این آرامگاه را مانند نمای خانه‌های چوبی کلیسایی ساخته‌اند. این بنا توسط تکنیک‌های دقیق هنر حجاری با ظرافت تمام تراشیده شده است. سطح برخی از آرامگاه‌های موجود در این بخش، با نقش‌های برجسته از ویژگی فوت شدگان و یا اتفاقاتی که در آن دوره پیش آمده به چشم می‌خورد.

کلیساهای گوریم

حدود ۲۰۰۰ سال پیش بعد از فوران آتشفشان، مواد مذاب سنگ‌های ریز و نرمی  در منطقه کاپادوکیا ترکیه ایجاد کردند. سنگ‌های نرم‌تر توسط باد و آب به مرور زمان فرسوده شدند، اما سنگ‌هایی که سخت‌تر بودن بر روی ستون‌ها باقی ماندن و تشکیل دودکش‌های امروزی را دادند. مردم منطقه گوریم به این موضوع پی بردند که می‌توانند برای ساخت خانه های خود و یا ساخت کلیسا و صومعه، از این سنگ‌های نرم استفاده کنند و به همین دلیل در منطقه گوریم، کلیسای سنگی زیبایی ساخته شد که بسیار هم جذاب و پرطرفدار بود.

بنای سنگی پترا در اردن
بنای سنگی پترا در اردن

پترا از مهمترین آثار باستانی سنگی جهان

بدون شک می‌توان گفت که پترا ا ارزشمندترین و بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی اردن به شمار می‌آید. پترا این شهر قرمز با قدمت تاریخ، پایتخت پادشاهی نباتیان بوده است. پترا شهری وسیع و منحصر به فرد است که قرن‌های پیش توسط نباتیان در دره وادی موسی، حجاری گردیده است. برجسته‌ترین ساختمان پترا الخزانه می‌باشد که بر روی ماسه سنگ‌ها تراشیده شده و به دلیل نمای عظیمی که دارد همه بناهای اطرافش را ناچیز نشان می‌دهد. نباتیان این بنای سنگی را به تقاطع مهمی تبدیل کردند که راه‌های ابریشم و ادویه که چین، هند و عربستان جنوبی را به مصر، یونان و روم متصل می‌کند.

ابوسیمبل

اگر بخواهیم نام یکی دیگر از قدیمی‌ترین آثار باستانی سنگی جهان را نام ببریم، قطعاً به یاد ابوسیمبل خواهیم افتاد. ابوسیمبل یک محوطه باستان شناسی است، که شامل دو معبد حجاری شده در سنگ در جنوب مصر و در ساحل غربی دریاچه Nasser می‌باشد. این معابد دوقلو در اصل در دوران پادشاهی رامس بزرگ در قرن ۱۳ قبل از میلاد در میان کوه‌ها به عنوان یادبوی ماندگار از خود و ملکه حجاری شده است. ابوسیمبل همچنان با گذر سال‌های بسیار یکی از برترین جاذبه‌های توریستی مصر است و افراد زیادی به این منطقه برای دیدن آن می‌روند.

به جز موارد فوق، بناهای سنگی دیگری نیز در جهان وجود دارد. در میان این بناها آثار باستانی سنگی ایران بسیار حائز اعمیت هستند که در صورت علاقمند بودن به ین موضوع می‌توانید به مقاله‌ای که در سایت ما در این زمینه نوشته شده است مراجعه کنید.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *