تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

تاثیر شرایط آب و هوایی بر انتخاب سنگ

تاثیر آب و هوا بر سنگ ساختمانی
296
1427
27 آبان 1400
نویسنده مطلب: مدیر

همواره شرایط آب و هوایی در انتخاب سنگ ساختمانی تاثیرگذار بوده است. چرا که هر شرایط آب و هوایی برای […]

توضیحات

همواره شرایط آب و هوایی در انتخاب سنگ ساختمانی تاثیرگذار بوده است. چرا که هر شرایط آب و هوایی برای انتخاب سنگ ساختمانی، محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد. همانطور که می‌دانید سنگ‌ها از لحاظ ساختار و بافت با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین واکنش آنها و میزان دوامی که دارند، در شرایط جوی مختلف، متفاوت خواهد بود. وجود این مسئله باعث می‌شود که با شناخت بیشتر سنگ‌ها با توجه به شرایط اقلیمی که دارید، بتوانید مناسب‌ترین سنگ را انتخاب کنید. بر این اساس، در این نوشته سعی داریم تا انواع تاثیر آب و هوا بر سنگ ساختمانی را مورد بررسی قرار دهیم.

تاثیر آب و هوا بر سنگ ساختمانی

اهمیت آب و هوا در سنگ در خصوص همه جنبه‌های کاربردی سنگ بررسی می‌گردد. اما بیشترین اهمیت در این بین به سنگ نما و سنگ سنگفرش اختصاص می‌یابد. زیرا در این دو مکان است که سنگ بیشتر در معرض شرایط جوی قرار می‌گیرد. در ادامه بحث انتخاب سنگ مناسب شرایط آب و هوایی، ابتدا می‌خواهیم نگاهی به تاثیراتی که شرایط جوی بر سنگ‌ها دارند، داشته باشیم.

تخریب در اثر یخ زدگی

یکی از متداولترین تاثیر آب و هوا بر سنگ ساختمانی ، تخریب سنگ در اثر سرمای بیش از حد هوا و یخ زدن است. شرایطی که باعث تخریب سنگ‌های ساختمانی می‌شود، سرمای شدید است. به همین دلیل سنگ مقاوم در مناطق سردسیر اهمیت زیادی پیدا می‌کند. یخ‌زدگی در سنگ‌های ساختمانی که ساختار متخلخلی دارند، بیشتر تاثیر دارد. زیرا آب در این تخلخلات جمع شده و یخ می‌زند و در نهایت منجر به آسیب زدن به سنگ می‌گردد. نمونه‌ای از این سنگ‌ها که در دمای بسیار کم و مناطق سردسیر زیاد جوابگو نیست برخی از سنگ‌های ترامیت می‌باشد.

تغییر در ساختار کلی سنگ

همانطور که می‌دانید سنگ‌ها از عناصر مختلفی تشکیل می‌شوند. هر کدام از این عناصر ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. بر همین اساس واکنش و اتفاقاتی که در شرایط مختلف آب و هوایی برای آنها پیش می‌آید، متفاوت خواهد بود. برای مثال وجود آهن در سنگ گرانیت از نکاتی است که باید به آن توجه داشت. استفاده از سنگ‌هایی که در خود از این گونه عناصر دارند، قواعد خاص خود را دارد. برای مثال کاربرد سنگ گرانیت به عنوان سنگ نما در مناطق مرطوب اشتباه است، چرا که به مرور زمان به علت وجود آهن در سنگ، شاهد زنگ زدگی خواهیم بود.

توجه به تاثیر آب و هوا بر سنگ ساختمانی در هنگام انتخاب سنگ

تاثیری که شرایط جوی بر سنگ ساختمانی دارد، باعث شده تا پارامتر هایی را برای انتخاب سنگ ساختمانی در مناطق مختلف در نظر داشته باشیم. در ادامه چندین پارامتر را با هم بررسی خواهیم کرد. با در نظر گرفتن این پارامترها در هر منطقه آب و هوایی که زندگی کنید، می‌توانید مناسب‌ترین سنگ ساختمانی را برای آن منطقه انتخاب کنید.

انتخاب سنگ بر اساس تاثیر آب و هوا
انتخاب رنگ سنگ نما بر اساس شرایط آب و هوای

رنگ سنگ

یکی از نکات مهمی که باید در انتخاب سنگ و با توجه به تاثیر آب و هوا بر سنگ ساختمانی در نظر داشت، رنگ سنگ می‌باشد. تیره یا روشن بودن سنگ خصوصاً در سنگ نما، اهمیت بسیاری دارد .زیرا رنگ سنگ در میزان جذب گرما و سرما تاثیر بسزایی دارد. همچنین رنگ سنگ باعث مقاومت کمتر یا بیشتر سنگ در مقابل آفتاب می‌شود. با توجه به این موضوع بهتر است که در مناطق گرم و خشک از سنگ‌هایی با رنگ روشن استفاده شود. چرا که رنگ‌های تیره حرارت و نور خورشید را بیشتر جذب می‌کنند و باعث گرم تر شدن ساختمان می گردند. در مناطق سردتر سنگ های تیره را را انتخاب می‌کنند که به جذب حرارت و نور خورشید کمک کند.

تخلخل

توجه به میزان تخلخل سنگ نیز ،یک نکته مهم در انتخاب آن می‌‌باشد که در بحث یخ‌زدگی نیز به آن اشاره شد. همانطور که گفته شد تخلخل زیاد در سنگ‌ها باعث می‌شود که آب باران در سنگ جمع شود. این تجمع و یخ زدگی موجب شکسته شدن و یا خوردگی سنگ در بلند مدت می‌شود و آن را از بین می‌برد. این نکته هم در انتخاب سنگ نما و هم در انتخاب پایه آیفن سنگی که در فضای باز قرار می‌گیرد اهمیت دارد.

عایق حرارت بودن سنگ

موضوع بعدی در انتخاب سنگ، با در نظر گرفتن تاثیر آب و هوا بر سنگ ساختمانی ، توجه به ضریب گرمایی سنگ است. سنگ‌های ساختمانی و دیگر مصالح ساختمان دارای ضریب گرمایی مختلفی هستند. اگر شما در انتخاب، ضریب گرمایی را در  نظر داشته باشید و سنگی با ضریب گرمایی مناسب انتخاب کنید، می‌توانید به ذخیره انرژی چه در فصل گرما و به چه در فصل سرما کمک کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که سنگ‌هایی با تخلخل بیشتر عایق حرارت هستند. این ویژگی به دلیل این است که فضاهای خالی درون آنها، باعث نگهداشتن گرما و یا سرما پشت سنگ می‌شوند.

خرید سنگ ساختمانی بر اساس تاثیر آب و هوا بر سنگ

اگر قصد خرید سنگ برای ساختمان خود را دارید، علاوه بر شرایط آب و هوایی، باید فضایی که قصد دارید سنگ را در آن قسمت نصب کنید را هم در نظر داشته باشید. به طور معمول فضاهای خانه به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل نمای خارجی، نمای داخلی، کف پله و پاگرد، سرویس بهداشتی، سنگ روی کابینت و اپن در سالن، درپوش در محوطه‌ها و جان پناه می‌گردد.

حال با توجه به تقسیم بندی انجام شده و در نظر داشتن شرایط آب و هوای منطقه خود، می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. یکی از روش‌های سریع برای پی بردن به جنس مناسب سنگ، عاری بودن آن از هرگونه زدگی و ترک می‌باشد. شما می توانید جهت پی بردن به این موضوع به وسیله یک شیء فلزی به آن ضربه بزنید، اگر صدایی شبیه به ضربه زدن به ظروف چینی یا شیشه‌ای داد، یعنی آن سنگ در صحت کامل به سر می‌برد.

 مراحل مختلف سنگ کاری ساختمان

مراحل مختلف سنگ کاری ساختمان

7دقیقه مطالعه

21 مرداد 1400

 آشنایی با انواع سنگ مرمریت سفید

آشنایی با انواع سنگ مرمریت سفید

5دقیقه مطالعه

2 بهمن 1400

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر