0 امتیاز از 0 رای

آشنایی با سنگ گرانیت مروارید مشهد

گرانیت مروارید مشهد
296
829
14 شهریور 1402
نویسنده مطلب: نویسنده آتاسنگ

گرانیت جزء سنگ‌های شناخته شده و مقاوم ساختمانی است. اگر تا به‌حال برای خرید سنگ گرانیت ایرانی اقدام کرده باشید، […]

توضیحات

گرانیت جزء سنگ‌های شناخته شده و مقاوم ساختمانی است. اگر تا به‌حال برای خرید سنگ گرانیت ایرانی اقدام کرده باشید، حتما می‌دانید که گرانیت مروارید مشهد جایگاه خاص و ویژه‌ای در میان انواع این سنگ دارد. همچنین، این سنگ در بازار داخلی و خارجی به خوبی شناخته شده است. این نوع گرانیت از نظر ظاهری شبیه به گرانیت‌های نطنز و بروجرد است، اما یکسری تفاوت‌هایی با آنها دارد. در این محتوا تصمیم گرفتیم در مورد سنگ مروارید مشهد توضیح مختصر و مفیدی دهیم.

معرفی سنگ گرانیت مروارید مشهد

این سنگد جزء سنگ‌های گل پنبه‌ای با تم خاکستری و دانه بندی ریز سفید و مشکی و صدفی است. این محصول به صورت سابیده، فیلم شده، کوبیک و جدول سنگی فرآوری می‌گردد. از نظر درجه بندی باید گفت که این سنگ از درجه بندی زیادی برخوردار نیست و سورت‌های ضعیف این سنگ دارای لکه‌های سیاهی است که به آن غده می‌گویند و گره‌های سفیدی در آن پراکنده است.

موقعیت مکانی معدن سنگ مروارید

معدن سنگ گرانیت مروارید مشهد به عنوان یکی از معادن پرکاربرد و ارزشمند است که از اهمیت خیلی خاصی در صنعت ساختمان برخوردار می‌باشد. معادن مختلف این سنگ، در بخش‌های مختلف استان خراسان رضوی پراکنده بوده و نقطه خاصی را نمی‌توان برای آن متصور بود. اما بیشترین معادن آن در بخش‌های ده غیبی مشهد واقع شده است. بیشترین تعداد کارخانجات فراوری سنگ مروارید در شهرک صنعتی سنگبری‌ها و در ناحیه  ثبه سلام در جاده مشهد به فریمان قرار دارد.

ویژگی‌های ظاهری و بافتی گرانیت مروارید مشهد

سنگ مروارید از نظر کانی شناسی دارای کانی‌هایی همچون کوارتز، فلدسپار و میکا است. وجود این سه کانی موجب شده تا رنگ این سنگ به خاکستری یا طوسی متمایل گردد. کنار هم قرار گرفتن کانی‌های روشن همانند کوارتز و فلدسپات در کنار کانی‌های تیره میکا باعث ایجاد یک بافت تیره و روشن شده که اصطلاحاً به آن گل پنبه‌ای اطلاق می‌گردد. کانی‌های گروه میکا می‌توانند در ترکیبات شیمیایی خود عناصر فلزی داشته باشند. همچنین کانی‌های فلزی خاص همانند مگنیت می‌توانند به صورت فرعی در گرانیت مروارید موجود باشند. به همین دلیل، قرار گرفتن سطح این سنگ در معرض هوای آزاد، باعث اکسید شدن آهن موجود در این کانی‌ها شده و این اکسیداسیون به صورت زنگار در سطح سنگ ظاهر می‌شود که یکی از معایب اصلی سنگ گرانیت است.

ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی سنگ

از نگاه علمی گرانیت مروارید مشهد دارای ریز ترک‌های بسیاری در مرز بلور کانی‌های خود است. این ریز ترک‌ها می‌توانند به طرف داخل بلورها نیز گسترش پیدا کنند. در نتیجه اگر چه سنگ در ظاهر متراکم به نظر می‌رسد، اما در بافت آن یک سیستم گسترده از ریز ترک‌‎ها وجود دارد که تنها با میکروسکوپ قابل بررسی هستند. در ادامه به معرفی بقیه ویژگی‌های مکانیکی این سنگ می‌پردازیم.

افزایش جذب

بیشترین قسمت جذب آب در این گرانیت مربوط به ریز ترک‌های موجود در بافت سنگ است. به عبارت دیگر، آب در فضای میکروسکوپی ریز ترک‌ها نفوذ می‌کند. به همین دلیل استفاده از گرانیت مروارید مشهد در مکان‌هایی که در تماس مستمر با رطوبت هستند، توصیه نمی شود. زیرا نه تنها موجب می‌شود که رنگ سنگ در زمان خشک شدن رطوبت تغییر کند، بلکه به مرور زمان ایجاد لک روی سنگ را نیز به دنبال دارد. استفاده از این سنگ در نمای بیرونی ساختمان در مناطق پر بارش و همچنین برای سرویس‌های بهداشتی گزینه مناسبی نخواهد بود.

پایین بودن مقاومت

وجود الگویی از ریز ترک‌ها در بافت سنگ یکپارچگی آن را از میان می‌برد. در نتیجه این امر، مقاومت سنگ به خصوص مقاومت کششی و خمشی آن، کاهش خیلی شدیدی پیدا خواهد کرد. میزان مقاومت کششی سنگ خیلی کمتر از مقاومت فشاری آن است. به همین خاطر استفاده از آن در محل‌هایی که تنش‌های آن زیاد است، گزینه مناسبی نخواهد بود. به دلیل این خصوصیات ممکن است در حین استفاده ترک‌هایی با مقیاس خیلی بزرگ ایجاد گردد.

کاهش استحکام از ویژگی‌های گرانیت مروارید مشهد

دوام در برابر عوامل مخرب محیطی یکی دیگر از مهم‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار در کیفیت سنگ‌های ساختمانی است. دوام و استحکام سنگ مروارید خیلی کمتر از دیگر انواع گرانیت‌های مشابه است. دلیل اصلی این کاهش هم وجود ریز ترک در بافت کانی‌های تشکیل دهنده این سنگ است.

احتمال یخ زدگی سنگ

وجود این ترک‌ها باعث نفوذ آب به داخل بافت سنگ می‌شود. بنابراین در اثر یخ زدن آب در آنها و افزایش حجم آب، فشار زیادی به دیواره داخلی ریز ترک‌ها وارد می‌گردد. تکرار مستمر چرخه‎های ذوب و انجماد آب باعث تخریب بافت سنگ و گسیختگی آن خواهد شد. استفاده از این سنگ در مناطق سردسیر همانند استان‌های غربی و شمال غربی ایران که دارای فصل‌های یخبندان هستند، توصیه نمی‌گردد.

عدم مقاومت در برابر چرخه حرارتی

یکی دیگر از جنبه‌های دوام سنگ مقاومت در برابر چرخه‌‌های حرارتی است. سنگ گرانیت مروارید مشهد از آن جهت که دارای کانی‌های متنوع با ضرایب انبساطی حرارتی مختلف است. در برابر افزایش حرارت افزایش حجم یکنواختی در بافت کانی خود نخواهد داشت و با قرار گرفتن در معرض چرخه‌های حرارتی به مرور زمان ریز ترک‌های سنگ گسترش می‌یابد که موجب آسیب و تخریب بافت سنگ می‌گردد. با تمام این اوصاف، استفاده از این سنگ در مناطقی که با تغییرات شدید دمایی مواجه هستند، توصیه نمی‌گردد. به عنوان مثال شهرهای کویری ایران دارای روزهای گرم و شب‌های سرد هستند و تغییرات دمای مورد نظر به وجود می‌آورند. به دلیل همین مسایل است که توصیه می‌شود که در هنگام انتخاب سنگ ساختمانی بر تاثیر شرایط آب و هوایی بر سنگ توجه داشته باشید.

کاربردهای سنگ گرانیت مروارید مشهد

کاربرد سنگ‌های مروارید مشهد در کلیه قسمت‌های داخلی و بیرونی ساختمان است. این سنگ در برابر سرما، گرما و فشار مقاومت مطلوبی از خود نشان می‌دهد که مناسب‌ترین گزینه‌های کاربردی آن شامل موارد زیر است.
  • سنگفرش فضای داخلی ساختمان
  • سنگفرش فضای خارجی ساختمان
  • سمپاش محوطه و پیاده روها
  • دیواره ها و کف پارکینگ
  • بدنه راه پله و سنگ پله
  • جدول سنگی

عوامل موثر بر قیمت سنگ مروارید مشهد

قیمت این نوع سنگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل نوع معدن، سنگ پاک و بدون غده، روشن بودن، ضخامت سنگ، ابعاد سنگ است که هرچقدر ابعاد آن بیشتر باشد، سنگ گران‌تر است. کیفیت فرآوری از نظر ساب، برش روی قیمت سنگ تاثیر خواهد داشت.
 آشنایی با انواع سنگ اسلب

آشنایی با انواع سنگ اسلب

2دقیقه مطالعه

6 دی 1399

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر