تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

سنگ مرمریت نجف آباد

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

 سنگ مرمریت نجف‌آباد

زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از لوکس‌ترین متریالی که سال‌های بسیار زیادی در ساختمان سازی کاربرد داشته و دارد، انواع سنگ ساختمانی است. در میان این سنگ‌ها، سنگ مرمریت نجف آباد خوش درخشیده است. این محصول، نوعی سنگ آهکی رسوبی به‌حساب می‌آید که با شرایطی مشابه، تبلوریافته و با زمینه سیاه و رگه‌های روشن و سفید، تشکیل می‌گردد. اگر به دنبال سنگی با جذابیت بالا می‌گردید که نگاه همگان را به خود جلب کند، این سنگ، بهترین انتخاب است. این سنگ یکی از بهترین و زیباترین سنگ‌های مشکی است که در جهان هم مشهور است و دیگر کشورها این سنگ را با نام مرمریت پارس می‌شناسند. برای آشنایی بیشتر با این سنگ شما را به خواندن این مطلب دعوت می‌کنیم.

 معرفی سنگ مرمریت نجف آباد

سنگ نجف‌آباد یکی از زیباترین و محبوب‌ترین انواع سنگ‌های رسوبی کربناتی است. این سنگ با وجود رونق صنعت ساختمانی و معماری در ایران، همچنان جزء سنگ‌هایی است که برای ساختمان‌های تاریخی، مساجد، مدارس، کاخ‌ها و خانه‌های شخصی به کار می‌رود. همچنین، این سنگ دارای چگالی بالا و بافت یکنواخت است که باعث شده تا برای ساختمان‌های بلند و پروژه‌های معماری بسیار مناسب باشد.

 موقعیت مکانی معدن سنگ نجف آباد

همان‌طور که از نام این گونه سنگ بر می‌آید، معدن آن در ۴۰ کیلومتری غرب اصفهان و ۱۲ کیلومتری جنوب شرق نجف‌آباد واقع شده است. از این معدن، روزانه بیش از هزاران تن سنگ مرمریت نجف آباد استخراج می‌کنند و حتی به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شود.

 بررسی ویژگی‌های ظاهری سنگ

از نظر ظاهری، زمینه این سنگ تیره و مایل به مشکی است و بافت تقریباً ریزدانه و متراکمی دارد. محیط رسوبی تشکیل‌دهنده این سنگ، در دریای نیمه‌عمیق تا عمیق است. از دلایل اصلی سیاه بودن رنگ این سنگ، می‌توان به وجود عنصر کربن و سولفید آهن در آن اشاره کرد. رگه‌های سفید موجود در بافت زمینه این سنگ، از جنس کانی کلسیت است. این رگه‌ها نامنظم غیر ممتد و غیر هم‌راستا هستند. رگه‌های مذکور در اثر پرشدگی شکستگی‌هایی به وجود آمدند که حاصل فعالیت‌های فنّاوری هستند.

 ویژگی‌های فیزیکی سنگ مرمریت نجف آباد

همان‌طور که بیشتر اشاره شد، سنگ نجف‌آباد یک سنگ رسوبی کربنات است که کانی تشکیل‌دهنده آن کلسیت است. با این اوصاف، این سنگ دارای چند ویژگی مهم است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 مقاومت در برابر آفتاب

این سنگ در مواجه با نور آفتاب مقاومت خوبی دارد؛ اما به دلیل آنکه تمام امواج نور خورشید را به خود جلب می‌کند، ممکن است کمی دچار تغییر رنگ شود. به همین دلیل از آن در نمای بیرونی زیاد استفاده نمی‌شود.

 ترکیب رنگ جذاب

وجود رگه‌های سفید در زمینه مشکی، جذابیت این سنگ را بیشتر می‌کند. اگرچه باید گفت که هرچه زمینه سنگ مرمریت مشکی نجف آباد یکدست‌تر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود.

 عدم لک پذیری

این سنگ، جذب آب بسیار کمی دارد و لک پذیری آن خیلی محدود است؛ اما به‌هرحال در صورت وجود لک و جرم در سطح آن به علت تیره بودن سنگ، نمود ظاهری نامناسبی ندارد؛ لذا استفاده از آن در محیط‌های همانند سرویس بهداشتی و حمام مناسب است.

 قابلیت بوک مچ

به دلیل رگه‌های موجود در این سنگ، قابلیت ایجاد طرح‌های بوک مچ و فورمچ وجود دارد. مرمریت نجف آباد به‌صورت اسلب یا تایل فراوری می‌شود و در پروژه‌های لوکس مورداستفاده قرار می‌گیرد.
از دیگر ویژگی‌های بارز این سنگ می‌توان به جذب آب پایین، تراکم بالا، تخلخل کم ،مقاومت بالا در برابر سایش و فشار، یکنواختی رنگ و سورت، ساب‌پذیری بالا، رنگ مشکی خالص یا پرکلاغی اشاره کرد.

کاربردهای سنگ مرمریت نجف آباد
کاربردهای مرمریت نجف آباد

کاربردهای سنگ مرمریت نجف آباد

این سنگ ساختمان یکی از پرطرف‌دارترین انواع سنگ مرمریت مشکی ایران بوده و بسیاری از معماران و طراحان از آن در نمای داخلی ساختمان استفاده می‌کنند. این سنگ مشکی به ساختمان شما زیبایی و شکوه خاصی می‌دهد. موارد استفاده این سنگ شامل موارد زیر است.

 • نمای داخلی ساختمان
 • سنگ‌فرش ساختمان
 • دیوار داخلی ساختمان‌های لوکس و مراکز خرید
 • میزهای دارای صفحه سنگی
 • کف لابی هتل‌ها و سالن‌های مجلل
 • حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی
 • فضای آشپزخانه و کانتر تاپ
 • قاب آسانسور
 • قسمت شمشیری پله‌ها
 • سنگ پله
 • سنگ کف راهرو دکوراسیون داخلی

 فراوری سنگ

این سنگ به دلیل رنگ تیره، در صورت انجام ساب صیقلی و چرمی، بسیار زیباتر می‌شود. سنگ مرمریت مشکی نجف آباد کمی شکننده است؛ با این‌حال، امروزه با انجام فراوری‌های مختلف این مشکل نسبتاً برطرف شده و استحکام و ماندگاری آن افزایش یافته است. قبل از انجام فراوری، رگه‌های آهکی موجود در سطح سنگ به‌مرور در اثر تماس با آب واکنش داده و اصطلاحاً باد می‌کردند. برای رفع این مشکل، سطح سنگ و داخل رگه‌های موجود در آن را با استفاده از فناوری یووی، ضد آب می‌کنند، تا از واکنش رگه‌ها با آب جلوگیری گردد. در این صورت، عمر و دوام سنگ افزایش‌ یافته و مشکل شکنندگی آن حل می‌گردد.

سنگ‌های مشابه با سنگ مرمریت نجف آباد

از جهت ترکیب رنگ و طرح، این سنگ از بین دیگر مرمریت‌های مشکی، شباهت زیادی با مرمریت مشکی بووانات دارد. با این تفاوت که رگه‌های سفید موجود در مرمریت مشکی بوانات خیلی بیشتر است. همچنین قیمت آن به دلیل دوری معدن استخراج که در استان فارس واقع شده، بیشتر از سنگ نجف‌آباد است. از نظر تم رنگی، این سنگ شباهت بسیار زیادی  نیز به مرمریت لاشتر دارد. با این تفاوت که سنگ نجف‌آباد رنگ تیره‌تری دارد و رگه‌های آن نسبت به مرمریت لاشتر نامنظم‌تر هستند.

سنگ مرمریت نجف آباد چه مزایایی دارد؟

خاصیت ضد آب بودن و مقاومت در برابر رطوبت، استفاده از این سنگ را در فضاهای مرطوب همانند سرویس‌های بهداشتی یا آشپزخانه ممکن می‌سازد. این سنگ مقاومت بسیار بالایی دارد و این عمر کاربری آن را بسیار بیشتر می‌کند. استقامت و تخلخل بالا نیز از دیگر دلایل شهرت و کاربرد بالای این سنگ زیبا هستند. از دیگر مزایای این سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طرح و نقش زیبا و خاص
 • جذب آب پایین
 • ساب‌پذیری بالا
 • مقاومت فشاری زیاد

معایب سنگ

سنگ مرمریت نجف آباد همانند دیگر سنگ‌ها علاوه بر مزایا و ویژگی‌های خاص، دارای معایبی نیز هست. این معایب عبارت‌اند از:

 • عدم مقاومت در برابر نور خورشید و عدم مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف
 • شکننده بودن
 • اکسیدشدن در برابر بارش هوا و رطوبت
 • عدم مقاومت در برابر مواد شیمیایی

 قیمت سنگ مرمریت نجف آباد و عوامل مؤثر بر آن

قیمت این سنگ، معمولا مناسب است و به همین خاطر متقاضیان بسیار زیادی در داخل و خارج کشور دارد. معیارهای مختلفی در قیمت‌گذاری این سنگ مؤثر هستند که مهمترین آنها شامل: سایز سنگ، ضخامت سنگ، ابعاد موردنیاز مشتری، کیفیت فراوری، درجه‌بندی کیفی، میزان رگه‌ها، قدوقواره کوپ سنگ هستند.

خرید سنگ مرمریت نجف آباد

همانطور که گفته شد این سنگ بر خلاف زیبایی و ارزش بالایی که دارد، از قیمت مناسبی هم برخوردار است. این موضوع، ارزش خرید مرمریت نجف آباد را افزایش می‌دهد. مجموعه آتاسنگ، یکی از فروشندگان این سنگ مرمریت است که به صورت عمده در حال تولید آن ‎می‌باشد. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این محصول و همچنین اطلاع از قیمت آن، با کارشناسان فروش آتاسنگ در تماس باشید.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جست و جو های محبوب

سنگ تراورتن یزد
سنگ تراورتن یزد

سنگ بر اساس کاربرد