0 امتیاز از 0 رای

آشنایی با انواع سنگ مرمریت مشکی و کاربرد آنها

انواع سنگ مرمریت مشکی
296
1378
4 مرداد 1401
نویسنده مطلب: مدیر

سنگ‌های مرمریت یکی از سنگ‌های ساختمانی هستند که در طرح و رنگ‌های مختلفی در ساختمان به کار گرفته می‌شوند. یکی از رنگ‌های پرکاربرد سنگ مرمریت، رنگ مشکی است. انواع سنگ مرمریت مشکی یکی از جذاب‌ترین سنگ‌های ساختمانی است که در دکوراسیون داخلی و در برخی موارد در بیرون ساختمان استفاده می‌شود. در فرایند ساخت و […]

توضیحات

سنگ‌های مرمریت یکی از سنگ‌های ساختمانی هستند که در طرح و رنگ‌های مختلفی در ساختمان به کار گرفته می‌شوند. یکی از رنگ‌های پرکاربرد سنگ مرمریت، رنگ مشکی است. انواع سنگ مرمریت مشکی یکی از جذاب‌ترین سنگ‌های ساختمانی است که در دکوراسیون داخلی و در برخی موارد در بیرون ساختمان استفاده می‌شود. در فرایند ساخت و طراحی دکوراسیون داخل و خارج ساختمان داشتن اطلاعاتی در مورد رنگ سنگ‌ها و کاربرد هر یک ضروری می‌باشد. به همین منظور در این مطلب به بررسی سنگ مرمریت به رنگ مشکی و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

معرفی سنگ مرمریت مشکی

مرمریت مشکی دارای هویت و شکوه خاصی است. این سنگ ‌به دلیل داشتن ترکیبات کربنی به رنگ مشکی درآمده است و علاوه بر مزایای فراوانی که دارد بسیار مقرون به صرفه است. انواع سنگ مرمریت مشکی حاصل دگرگونی سنگ آهک تحت دما و فشار بالا می‌باشد. سنگ‌های مرمریت درصد بالایی کلسیم دارند که میزان آن در رنگ‌های مختلف آن متفاوت است. اکثر سنگ‌های مرمریت به رنگ مشکی در زمینه خود رگه‌هایی به رنگ سفید و طلایی دارند که باعث زیباتر شدن آن‌ها می‌شود. این سنگ‌ها قادر به انتقال احساس گرمی و پختگی می‌باشد. به همین دلیل می‌توان از آن در سبک‌های مختلف معماری استفاده کرد.

تولید و فرآوری انواع سنگ مرمریت مشکی

جهت ساخت و تولید مرمریت مشکی، کوپ آن را پس از استخراج از معدن به سنگبری‌ها ارسال می‌کنند. در سنگبری، کوپ سنگ را در ابعاد مختلفی برش می‌دهند. امروزه رایج ترین سایز مرمریت مشکی سایز اسلب آن است. در مرحله فرآوری، جهت افزایش استحکام و مقاومت سنگ ار روش نصب توری پشت سنگ  و برای پر کردن منافذ و تخلخل‌هایی که بر روی سنگ موجود است، از اپوکسی استفاده می‌گردد. رگه‎های موجود در رنگ‌های مشکی امکان دارد به مرور با آب اکسید شود و اصطلاحاً باد کنند. با توجه به این موضوع قسمت رویی سنگ را، در داخل رگه‌ها موقع فرآوری سنگ، با استفاده از فناوری یووی ضدآب می‌کنند و سطح سنگ را جهت براق کردن با یک لایه مواد رنگی پوشش می‌دهند.

[caption id="attachment_4319" align="aligncenter" width="750"]کاربردهای سنگ مرمریت مشکی کاربردهای سنگ مرمریت مشکی[/caption]

کاربرد انواع سنگ مرمریت مشکی

همانطور که می‌دانید به دلیل ویژگی‌های سنگ مرمریت می‌توان آنها را در قسمت‌های مختلف ساختمان به کار برد. از جمله کاربردهای سنگ مرمریت مشکی می‌توان به استفاده در کانتر آشپزخانه، سنگ نما، دیواره‌های داخلی، سنگ پله، استفاده به عنوان سنگ راه پله و استفاده به عنوان تی وی روم اشاره کرد. عمدتاً از این سنگ در فضای آشپزخانه بیشتر استفاده می‌کنند. به کارگیری رنگ مشکی در دکوراسیون آشپزخانه جلوه‌ای برجسته و زیبا ایجاد می‌کند. به این منظور از سنگ‌هایی مانند مرمریت مشکی و یا گرانیت و حتی کوارتز در این بخش بسیار استفاده می‌شود. همچنین می‌توان به افرادی که دائم نگران کثیف شدن آشپزخانه منزل خود هستند، استفاده از رنگ مشکی را برای دکوراسیون داخلی پیشنهاد کرد.

انواع سنگ مرمریت مشکی

سنگ‌های مرمریت مشکی نیز مانند سایر سنگ‌های ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند. با وجود اینکه تمام مرمریت‌های مشکی رنگ واحدی دارند، اما هر کدام دارای ویژگی و کاربردهای مختص به خود هستند. در ادامه چند نمونه از سنگ‌های مرمریت مشکی را مورد بررسی قرار می‎دهیم.

قیمت روز سنگ مرمریت

سنگ مرمریت لاشتر

یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌های مرمریت که در ایران از معادن استخراج گردیده است، سنگ مرمریت لاشتر است. این سنگ در بازار ایران و جهان از محبوبیت بالایی برخوردار است. مرمریت لاشتر دارای زمینه مشکی مایل به طوسی بوده و رگه‌های سفیدی در آن به چشم می‌خورد. معدن سنگ لاشتر در ایران، در ۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد. از این معدن سورت‎های مختلفی از سنگ لاشتر استخراج می‌گردد. سنگ اسلب لاشتر مشکی می تواند در لابی هتل ها و ساختمان های لوکس استفاده کرد.

[caption id="attachment_4320" align="aligncenter" width="750"]انواع سنگ مرمریت مشکی انواع مرمریت مشکی[/caption]

سنگ مرمریت مشکی نجف آباد

انواع سنگ مرمریت مشکی نجف آباد از لحاظ ظاهری، شباهت زیادی به سنگ مرمریت لاشتر دارند. تنها تفاوتی که بین این دو سنگ دیده می‌شود این است که مرمریت نجف آباد، رنگ مشکی خالص‌تری نسبت به مرمریت لاشتر دارد و تیره‌تر است. سنگ مرمریت لاشتر مشکی به این اندازه تیره نیست و مایل به طوسی رنگ است .معدن این سنگ نیز همانطور که از نام آن پیداست، در شهرستان نجف آباد واقع در استان اصفهان می‌باشد. در بازار سنگ سنگ‌های مرمریت نجف آباد را در نام مرمریت مشکی پارس نیز می‌شناسند.

مرمریت مشکی گلدن بلک

سنگ مرمریت گلدن بلک یکی از زیباترین سنگ‌های مرمریت مشکی است. رنگ زمینه این سنگ مشکی است و دارای رگه‌های طلایی و سفید می‌باشد. در نمای داخلی ساختمان مانند راه پله، بدنه ساختمان و کف آشپزخانه استفاده می‌کنند. سنگ مرمریت گلدن بلک را در ابعاد پلاک، اسلب و تایل برش می‌دهند. این سنگ دارای ساب پذیری بسیار بالایی است و سطح مشکی و براقی دارد. این سنگ برای نمای بیرونی که در مجاورت نور خورشید قرار دارد، مناسب نیست، زیرا رنگ مشکی این سنگ به مرور کمرنگ شده و سنگ درخشندگی خود را از دست می‌دهد.

سنگ مرمریت گلدن بلک یکی از زیباترین سنگ‌های مرمریت مشکی است. رنگ زمینه این سنگ مشکی است و دارای رگه‌های طلایی و سفید می‌باشد. در نمای داخلی ساختمان مانند راه پله، بدنه ساختمان و کف آشپزخانه استفاده می‌کنند. سنگ مرمریت گلدن بلک را در ابعاد پلاک، اسلب و تایل برش می‌دهند. این سنگ دارای ساب پذیری بسیار بالایی است و سطح مشکی و براقی دارد. این سنگ برای نمای بیرونی که در مجاورت نور خورشید قرار دارد، مناسب نیست، زیرا رنگ مشکی این سنگ به مرور کمرنگ شده و سنگ درخشندگی خود را از دست می‌دهد.

 استفاده از توری پشت سنگ

استفاده از توری پشت سنگ

4دقیقه مطالعه

21 اردیبهشت 1400

 سندبلاست و شات بلاست و کاربردها

سندبلاست و شات بلاست و کاربردها

8دقیقه مطالعه

5 مهر 1401

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر

تماس سریع:0913-818-5003