تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

سندبلاست و شات بلاست و کاربردها

سندبلاست و شات بلاست
296
1433
5 مهر 1401
نویسنده مطلب: مدیر

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آید که منظور از سند بلاست و شات بلاست کردن چیست؟ به […]

توضیحات

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آید که منظور از سند بلاست و شات بلاست کردن چیست؟ به زبان خیلی ساده می‌توان گفت که منظور از این اصطلاحات، پاکسازی و مرتب کردن سطوح از مواد و آلودگی‌ها است. برای اینکه بخواهیم یک سطح را برای رنگ کاری آماده کنیم یا اینکه آن را آماده فرآوری قرار دهیم، باید به وسیله ذره‌های ساینده خاصی آن را پاکسازی نماییم، به این روش‌ها سندبلاست و شات بلاست می‌گویند. در بسیاری از مواقع حتی هر دوی آنها را هم یکی می‌دانند در حالی که چنین نیست آنها با هم تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. تا پایان مطلب با ما همراه باشید تا کاربرد این دو روش را در سنگ های ساختمانی مورد بررسی قرار دهیم.

منظور از سندبلاست چیست؟

کلمه سندبلاست یک کلمه انگلیسی است که از دو کلمه سند به معنی ماسه و بلاست به معنی انفجار و پرتاب تشکیل شده است. در واقع به فرایندی که به وسیله آن ذرات با فشار هوا بر قطعات فولادی، شیشه ای، سنگ و غیره پاشیده می‌شوند تا آنها را برای حکاکی و رنگ کاری آماده کنند، سندبلاست می‌گویند. به بیان خیلی ساده‌تر به روش درمان سطحی، سندبلاست گفته می‌شود. این فرآیند به وسیله دستگاه واترجت انجام می‌گردد. به این صورت که یک ماده سنگین‌تر مانند ماسه و یا سیلیس با آب ترکیب شده و با سرعت خیلی زیادی به سطح پرتاب می‌گردد.

هدف از سندبلاست و شات بلاست کردن سنگ ساختمانی

یکی از روش‌های پرداختن به سطح سنگ‌ها سمپلاس یا سندبلاست می‌باشد که با استفاده از ماسه و سیلیس و به وسیله پمپ‌های باد با فشار زیادی روی سطح سنگ‌ها پاشیده می‌گردد تا آلودگی ها و خاک ها را از روی آن بردارد. سمپلاس سنگ‌ها موجب ایجاد بافت و نیمه مات شدن سطح سنگ می‌گردد. فشاری که در سندبلاست کردن به وسیله ساینده‌ها به سنگ وارد می‌آید، باعث به وجود آوردن بافت‌های زبر و سوراخ‌دار روی سنگ می‌گردد. هدف اصلی سندبلاست کردن سنگ‌ها بالا بردن افزایش اصطکاک و از بین بردن لغزندگی و لیز بودن سطح سنگ‌های کف است.

مزیت‌های سندبلاست کردن سنگ‌های ساختمانی

پیش‎تر هدف سندبلاست و شات بلاست  کردن سنگ‌ها را شرح دادیم. این روش‌ها مزایای زیادی به همراه داشته و کاربری‌های مختلفی را دارند. از مهمترین مزایای آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تمیزکاری و یکدست نمودن سطح سنگ
 • پاکسازی سنگ‌ها
 • بالا بردن رنگ پذیری سطح سنگ
 • تزیین خیلی راحت‌تر سنگ‌ها
 • بالا بردن طول عمر سنگ‌ها
 • زاویه سازی و ایجاد زاویه‌های خاص و از بین بردن گوشه‌ها و لبه‌های تیز
 • از بین بردن رسوب سطح سنگ
 • پرداخت سطح سنگ

موارد استفاده سندبلاست و شات بلاست در صنایع مختلف

سند بلاست یا همان ساب پاشی و شات بلاست در صنایع مختلف و متفاوت کاربردهای مختلفی دارند، که می‌توان آن‌ها را با اهداف گوناگون مورد استفاده قرار داد. بعضی از مهمترین کاربردهای آنها عبارتند از:

 • تمیزکاری
 • تمیزکاری قالب‌های صنعتی
 • تمیز کردن سطوح مختلف
 • آماده کردن سطوح برای آبکاری
 • حکاکی روی سطوح
 • زبر کردن سطوح و قطعات متفاوت
 • پولیش و مات کردن سطوح
 • زنگ زدایی، ماسه زدایی

منظور از شات بلاست کردن سنگ ساختمانی چیست؟

سندبلاست و شات بلاست هر دو نوعی فرایند سایش سطح هستند که از نظر عملکردی همانند یکدیگرند، اما از نظر جزئیات ذرات ساینده بین آنها تفاوتهایی وجود دارد. در شات بلاست ساچمه‌های فلزی به وسیله سیستم‌های گریز از مرکز با فشار به سطوح مختلفی همچنین سطوح سنگی پرتاب می‌گردد. فرایند شات بلاست خیلی تهاجمی است و اصولا از آن به عنوان یک سیستم مخرب هم یاد می‌کنند، زیرا با فشار خیلی بالا به سطوح پرتاب می‌شود. همین عامل موجب آسیب زدن به سطح می‌گردد.

مزایای شات بلاست کردن سنگ‌های ساختمانی

همانند سندبلاست و شات بلاست دارای مزایای فراوانی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

کاهش لغزندگی سطح سنگ

در شات بلاست گودی‌های بسیار کوچکی در سنگ ایجاد می‌گردد که این گودی‌ها موجب بالا بردن سطح تماس سنگ می‌گردد. حال علاوه بر اینکه این سطح تماس سنگ افزایش پیدا می‌کند، زبری فراوانی در آن به وجود می‌آید که این عامل با هم موجب کاهش و پایین آوردن لغزندگی سطح سنگ شود.

محافظت از حالت طبیعی سنگ‌ها

سنگ‌هایی که به صورت طبیعی در محیط وجود دارند به صورت صاف و صیقلی نیستند، به همین دلیل ایجاد پرداخت‌های سندبلاست و شات بلاست بر روی آنها موجب ناهموار شدن و یا مات شدن سطح سنگ‌ها خواهد شد و باعث می‌گردد تا سنگ‌های ساختمانی یک ظاهر طبیعی به خود گرفته و بیشتر با آن ظاهری طبیعی خودنمایی کنند.

سایندگی بیشتر

عملیات شات بلاست از نظر سایندگی بیشتر خیلی بهتر از سندبلاست عمل خواهد کرد. در این مدل پرداخت، زبری سطح سنگ خیلی افزایش پیدا می‌کند و لغزندگی سطح سنگ کمتر می‌گردد. اگر فرآیند سایش سطح با راندمان و تیراژ بالا و همچنین محدودیت‌های زمانی مدنظر باشد، عملیات شات بلاست خیلی مناسب‌تر به نظر می‌آید. البته ذکر این نکته لازم است که اگر حساسیت خیلی بالاتر مدنظر باشد، بهتر است که به سراغ سندبلاست بروند. با ترکیب شات بلاست در کنار پرداخت‌های صیقلی دیگر یک کنتراست بسیار جذاب ایجاد خواهد شد.

کاربرد سندبلاست و شات بلاست در سنگ‌های ساختمانی

پیش‌تر در مورد کاربرد و موارد استفاده هر دو این پرداخت‌ها در صنایع مختلف صحبت کردیم. حال قرار است در مورد کاربرد آنها در مورد سنگ ساختمانی سخن به میان آوریم. اولین مورد استفاده در نمای محوطه بیرونی است. از این نوع پرداخت به دلیل ناهموار بودن سطح سنگ‌ها در فضای داخلی ساختمان خیلی کمتر استفاده می‌شود. در حالی که در محوطه‌های بیرون همچون استفاده به عنوان سنگ پشت بام یا سنگ روف گاردن، چون بیشتر از دیگر فضاها تحت تاثیر لغزندگی و تردد قرار می‌گیرند، استفاده از آنها کاربرد فراوان‌تری خواهد داشت.

دومین کاربرد آنها در سنگ‌ها در مرمت و پاکسازی سنگ‌ها است. سنگ‌هایی را که برای استفاده طولانی مدت از آنها دچار تغییر در ظاهر و همینطور سایش می‌شوند را می توان به وسیله پرداخت‌های سندبلاست و شات بلاست مرمت کرد و آثاری از هوازدگی و غیره را از سطوح پاک نمود.

سندبلاست و شات بلاست بر روی چه سنگ هایی قابلیت اجرا دارند؟

سوالی که ممکن است کاربران هنگام استفاده از این عملیات داشته باشد این است که هر کدام از این دو فرایند برای چه سنگ‌هایی مناسب هستند؟ در جواب باید گفت هر دو پرداخت در همه سنگ‌ها از جمله سنگ‌های مرمریت، لایمستون و کوارتزیت قابلیت اجرا دارند که کاربرد سندبلاست در سنگ‌های ساختمانی بیشتر از شات بلاست می‌باشد.

قیمت سندبلاست و شات بلاست

هر کدام از این دو عملیات دارای قیمت و نرخ ثابتی نبوده و نمی‌توان به طور مستقل قیمت خاصی داد. در ابتدا کارشناس از سطح و مواد مورد نظر بازدید به عمل آورده سپس با توجه به جنس، نوع سطح، متراژ و نوع کار، هزینه و تعرفه را مشخص می‌کند.

 بازار سنگ ترکیه

بازار سنگ ترکیه

9دقیقه مطالعه

7 اسفند 1400

 آشنایی با نمای استرچ متال

آشنایی با نمای استرچ متال

2دقیقه مطالعه

22 اسفند 1400

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر