تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

سنگ مناسب پشت بام

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

از کدام سنگ‌ها می‌توان در پشت بام ساختمان‌ها استفاده کرد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

شاید شما هم از این که می‌توان از سنگ‌های ساختمانی به عنوان سنگ پشت بام استفاده کرد، اطلاعی نداشته باشید. در چند سال اخیر از سنگ‌های طبیعی در ساخت کفپوش پشت بام‌ها به وفور استفاده می‌کنند. از سنگ‌های متعددی می‌توان در این بخش ساختمان استفاده کرد. ‌اما اینکه بدانیم کدام ماندگاری بیشتری دارد و برای این کار مناسب‌تر هستند یک نکته مهم خواهد بود. در ادامه انواع سنگ مناسب پشت بام را بررسی خواهیم کرد.

سنگ مناسب پشت بام

از سال‌های گذشته تا به امروز از موزاییک و سنگ‌های ساختمانی طبیعی برای کفپوش پشت بام‌ها و حیاط منازل استفاده می‌شده است. در حال حاضر نیز از این متریال‌ها به دلیل قیمت مناسب و تنوع بالایی که در طرح‌های آن وجود دارد به عنوان کفپوش در محوطه‌های باز و بیرونی مثل پشت بام یا حیاط‌ها استفاده می‌کنند. سنگ‌های ساختمانی انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع فرآوری و ساخت‌شان از آنها استفاده‌های مختلفی می‌شود. سنگ‌های ساختمانی مانند گرانیت، تراورتن، مرمریت و چینی جزء پرکاربردترین سنگ های مناسب پشت‌بام هستند. در ادامه می‌خواهیم هرکدام از آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

سنگفرش تراورتن

سنگ‌های تراورتن فرشی که در ابعاد مختلف موجودند، جزء بهترین متریال‌ها برای استفاده در پشت بام هستند. سنگ‌های تراورتن، به دلیل مقاومت خوبی که در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارند، بهترین گزینه برای پشت بام هستند. از سوی دیگر، وزن سنگ تراورتن کم است و به کارگیری آن در ساختمان، بار اضافی به پشت‌بام تحمیل نمی‌کند. تراورتن‌ها را به دو صورت چرمی و صیقلی فرآوری می‌کنند. سنگ‌هایی که صیقلی باشند بر اثر بارش باران یا آبریزی، سطح رویی آنها بسیار لیز و لغزنده است. سنگ‌های چرمی این حالت را ندارند و از مقاومت بالاتری برخوردار هستند. سنگ‌های چرمی دارای قیمت مناسب‌تری نیز می‌باشند. تنوع بالایی که در طرح و رنگ سنگ‌های تراورتن وجود دارد باعث محبوبیت آنها شده است.

سنگ مناسب پشت بام
سنگ مناسب پشت بام

سنگ مرمریت

اگر بخواهیم به صورت کلی در مورد مرمریت‌های مناسب پشت بام بگویم باید گفت که همه سنگ‌های مرمریت، برای استفاده در پشت بام مناسب نیستند، زیرا سنگ‌های مرمریت، آهکی هستند و در برخورد با آب، امکان خراب شدن آنها وجود دارد. البته در مواردی سنگ‌های مرمریت را به نوعی فرآوری می‌کنند تا برای فضای بازی مانند پشت بام‌ها نیز مناسب باشند. سنگ مرمریت لاشتر که به روش تیشه‌ای و بوش همر فرآوری می‌گردد. نمونه بارزی از سنگ مناسب پشت بام است این سنگ علاوه بر مقاومت بالا، سطحی غیر لغزنده و مستحکم دارد.

سنگ گرانیت فرشی سنگ مناسب پشت بام

سنگ‌های گرانیت در دسته مستحکم‌ترین و بادوام‌ترین سنگ‌های ساختمانی قرار می‌گیرند. این سنگ‌ها به دلیل داشتن مزایای فراوان هم در فضای داخلی و هم در فضای بیرونی کاربرد گسترده دارند. نوع فرشی و ابعاد شده سنگ گرانیت، یک سنگ مناسب برای استفاده در بام منزل شما خواهد بود. این سنگ را به دو صورت صیقلی و فلیم شده فرآوری مي‌کنند. سنگ‌های گرانیت فلیم شده دارای سطح زبری هستند که باعث جلوگیری از لیز بودن و سر خوردن افراد می‌شود. از رایج‌ترین و معروف‌ترین سنگ‌های گرانیت می‌توان به سنگ‌های گرانیت نهبندان و خرمدره و نطنز اشاره کرد.

سنگ چینی پشت بام

نوع دیگر از سنگ مناسب پشت بام ، سنگ چینی است. سنگ‌های چینی با ویژگی و مزایایی که دارند می‌توانند انتخاب خوبی برای کفپوش پشت بام‌ها به شمار بروند. البته نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که باید این سنگ‌ها را برای پشت بام به صورت سنگ تیشه‌ای فراوری کرد. اگر از نوع چینی صیقلی استفاده کنید، در هنگام بارش برف و باران سطح بسیار لغزنده شده و باعث لیز خوردن افراد می‌گردد. سنگ چینی لایبید تیشه‌ای مقاوم‌ترین و زیباترین سنگ‌ها به شمار می‌رود که می‌توان از آن در محوطه بیرونی و پشت بام بهترین استفاده را برد.

ابعاد سنگ مناسب پشت بام

در هنگام خرید سنگ پشت بام، مهم‌ترین فاکتور و موردی که باید به آن توجه داشته باشید. علاوه بر ابعاد سنگ،‌ فاکتور و موارد دیگری مانند کیفیت و سورت سنگ هم مهم هستند. اما ابعاد سنگ مهم‌ترین نکته مورد توجه خواهد بود. پشت بام‌ها برای خروج آب باران نیاز دارند که یک شیب بندی اصولی در آن‌ها صورت گیرد. با توجه به این موضوع، توصیه می‌گردد که از سنگ‌هایی مانند ۴۰ در ۴۰  یا ۳۰ در ۶۰ استفاده کنید. وقتی که از سنگ‌هایی با ابعاد کمتر استفاده شود زمان سنگ کاری و شیب بندی سنگ پرتی کمتری خواهد داشت. ضخامت سنگ‌هایی که برای پشت بام استفاده می‌شوند نیز مهم است. سعی کنید از سنگ‌هایی با ضخامت ۳ و ۵ سانتی متر استفاده کنید.

سنگ مناسب روف گاردن

ساخت و ایجاد روف گاردن سبک جدیدی در ساختمان سازی است. این طرح و مدل می‌تواند برای کسانی که دوست دارند در پشت‌بام ترکیبی از سنگ و طبیعت را داشته باشند، گزینه مناسبی است. روف گاردن به مکانی گفته می‌شود که فضای سبز  روی سقف اجرا شده و بستری برای کاشت گیاه و ایجاد فضای سبز است. برای ساخت روف گاردن باید از متریالی استفاده کرد که بیانگر طبیعت باشد. همچنین دارای زیبایی خاص و مقاومت بالا باشد و مناسب پشت بام شما باشد. بهترین متریال برای ترکیب و ساخت روف گاردن،  سنگ‌های ساختمانی طبیعی هستند. سنگ مناسب روف گاردن، همان سنگ مناسب پشت بام است که می‌توانید بر اساس سلیقه و بودجه خود انواع مختلفی از آنها را تهیه کنید.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *