تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

بسته بندی سنگ ساختمانی

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

بهترین شیوه بسته بندی سنگ ساختمانی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از مهم‌ترین مراحل فرآوری و توزیع سنگ، بسته‌بندی آن می‌باشد که در واقع آخرین مرحله آن نیز به شمار می‌رود.  بسته بندی کردن سنگ از اهمیت بالایی برخوردار است و دلیل آن هم این است که بسته بندی، باعث نگهداری سنگ در حین انتقال و جابجایی آن می‌شود. در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین شیوه‌های بسته بندی سنگ ساختمانی بیشتر آشنا کنیم.

همانطور که می‌دانید بسته بندی کردن سنگ به روش‌های متعددی انجام می‌شود در کلیه این روش‌ها سعی می‌شود که با ایجاد لایه‌های پوشاننده مانند پلاستیک، چوب، فیبر و غیره یک دیوار حفاظتی برای سنگ ایجاد کرد. در برخی موارد سنگ‌ها را با پلاستیک های حباب‌دار به خوبی پوشش می‌دهند تا با محیط اطراف امکان تماس و برخورد نداشته باشد. در بین سنگ‌ها نیز تکه‌های باریکی از چوب قرار می‌دهند تا سنگ‌ها با یکدیگر برخوردی نداشته باشند. در روش دیگر نیز برای سنگ‌ها جعبه‌های محافظتی می‌سازند و آنها را در این جعبه‌ها قرار می‌دهند که در انواع بسته بندی با آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

چرا سنگ ساختمانی را بسته بندی می‌کنند؟

بسته بندی  سنگ ساختمانی با اهداف متعددی انجام می‌گیرد، که اصلی‌ترین آن حفظ و نگهداری سنگ است. در تمامی مراحل حمل و نقل سنگ امکان ضربه خوردن و برخورد با عوامل فیزیکی و گرد و غبار وجود دارد. بنابراین نیاز است که با بسته بندی از بروز این مشکلات جلوگیری کنیم.

از دیگر اهدافی که در بسته بندی سنگ ساختمانی وجود دارد هویت بخشیدن به سنگ است. با بسته بندی کردن و طراحی مناسب، محصول یا سنگی که درون بسته بندی قرار می گیرد دارای هویت می‌شود و می‌توان آن را به رسمیت شناخت.

هدف بعدی که بسیار هم مهم است نقش بسته بندی در تبلیغات و و بازاریابی و در نهایت فروش بیشتر است. بسته بندی صحیح سنگ با هدف ایجاد جذابیت بصری انجام می‌شود و اگر به خوبی عمل شود می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کند. بسته بندی می‌تواند به عنوان یک عامل تبلیغاتی مشتریان را برای خرید، ترغیب و تشویق نماید. بسته بندی صحیح سنگ می‌تواند برند سازی کند و مشتریان بتوانند به آن برند اعتماد کنند.

شیوه‌های بسته بندی سنگ ساختمانی

بسته بندی کردن سنگ نیز مانند بقیه مراحل تولید و فرآوری آن دارای روش و شیوه‌های متعددی می‌باشد. این بسته بندی امکان دارد از سنگی به سنگ دیگر از سنگبری تا سنگبری دیگر و یا از شهری به شهر دیگر متفاوت باشد. به صورت کلی بسته‌بندی‌های سنگ به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند. در ادامه می‌خواهیم هر کدام از این دسته بندی ها را مورد بررسی قرار دهیم.

روش های بسته بندی سنگ ساختمانی
روش های بسته بندی سنگ ساختمانی

بسته بندی ابتدایی

این نوع بسته بندی، اولین و مهم‌ترین نوع بسته بندی می‌باشد که در ابتدای کار انجام می‌شود. بسته بندی ابتدایی به صورت مستقیم با سنگ در تماس بوده و به دلیل این که بسته بندی اولیه مستقیماً به سنگ برخورد دارد، مواد محافظتی که در این مرحله به کار برده می‌شوند، بسیار مهم هستند. جهت حفاظت بیشتر از سنگ در این نوع بسته بندی از کاغذ و یا پوشش‌های پلاستیکی محکم استفاده می‌کنند. هدف از بسته بندی ابتدایی و اولیه سنگ‌ها محافظت آنها در مقابل شرایط محیطی و عوامل فیزیکی می‌باشد.

شیوه بسته بندی ثانویه سنگ

دیگر بسته بندی سنگ ساختمانی که پس از بسته بندی ابتدایی انجام می‌شود، بسته بندی ثانویه است. این نوع بسته بندی روی بسته بندی اولیه انجام می‌شود. بسته بندی ثانویه را با لایه‌های محافظتی محکمی مثل چوب و یا پارچه مخصوص انجام می‌دهند. این مرحله بسته بندی کردن در زمان حمل و نقل و توزیع سنگ از اهمیت بالایی برخوردار است. بسته بندی ثانویه می‌تواند علاوه بر محافظت سنگ در جابجایی، اطلاعات کافی در معرفی سنگ به مشتری داشته باشد.

بسته بندی سنگ ساختمانی برای صادرات

شیوه دیگری از بسته بندی، مربوط به سنگ‌های صادراتی است که این روش با دو روش قبلی متفاوت است. تفاوتی که در این بین وجود دارد طولانی بودن مسیر و سخت بودن آن جهت رسیدن به دست مشتری می‌باشد. سنگ‌های صادراتی قرار است مسیر زیادی را طی کنند و احتمال دارد در این مسیر چندین بار جابه‌جا شوند. بنابراین بسته بندی آنها باید به نحوی باشد که انتقال سنگ با کمترین آسیب انجام شود.

 معمولاً جهت بسته بندی این سنگ‌ها از پالت های چوبی استفاده می‌شود. انتخاب پالت مناسب این کار، تا حد زیادی به بسته‌بندی ثانویه سنگ بستگی دارد. موضوع مهم دیگری که در بسته بندی سنگ ساختمانی برای صادرات سنگ وجود دارد، کشور مقصد آن است. چرا که هر کشور قوانین بسته‌بندی مخصوص خود را دارد، بنابراین باید طبق آن قوانین بسته بندی صورت گیرد.

جابجایی سنگه بسته بندی شده

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که جابه جایی و انتقال سنگ‌های بسته بندی شده چگونه انجام می‌شود؟ جابجایی سنگ‌هایی که بسته بندی شده باشند، با ماشین آلاتی مانند لیفتراک، بالابر و جرثقیل انجام می‌شود. هر ماشینی که برای جابجایی سنگ در این مرحله انتخاب می‌شود باید تحمل وزن سنگ را داشته باشد، تا حین جابجایی برای آن مشکلی ایجاد نشود. نکته مهمی که در این بین وجود دارد این است که حتی الامکان از جابجایی سنگ‌های بسته بندی شده با دست و نیروی انسانی خودداری کرده و از ماشین آلات مورد استفاده در صنایع سنگ استفاده کنید. زیرا این کار باعث شکستگی و ترک خوردگی و یا سقوط سنگ شده و یا منجر به آسیب زدن به افراد می‌گردد.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *