تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

بهترین ابعاد سنگ

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

بهترین ابعاد سنگ برای استفاده در ساختمان

زمان مطالعه: 5 دقیقه ساختمان از چندین بخش و اجزای اصلی تشکیل می‌شود که نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن به حساب می‌آید نما در واقع همانند یک کت و شلوار برای ساختمان عمل می‌کند که علاوه بر حفظ ظاهر از آن در برابر عوامل محیطی محافظت به عمل می آورد سنگ نماهای ساختمان در اندازه و ابعاد مختلفی هستند ابعاد سنگ نما مخصوص بوده و نمی‌توان هر سنگ با هر اندازه را به کار برد. حال در این پست با نما و بهترین ابعاد سنگ های آن آشنا می‌شویم.

منظور از سنگ نما چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی ابعاد سنگ بپردازیم، بهتر است اطلاعات جامعی را در مورد سنگ نما داشته باشیم. به سنگ‌های ساختمانی فرآوری و استخراج شده که برای ایجاد نما و زیبایی خاص در قسمت‌های بیرونی ساختمان به کار گرفته می‌شوند، سنگ نما می‌گویند. این سنگ‌ها بسیار متراکم و سنگین بوده که برای همین منظور به کار گرفته می‌شوند. سنگ‌های نمای ساختمان‌ها ساخته و پرداخته شده هستند و هنوز هم افراد بسیار زیادی یک خانه خاص را از روی نمای آن می‌شناسند و قضاوت می‌کنند.

مناسب‌ترین سنگ‌های نمای ساختمان و بهترین ابعاد سنگ

سنگ‌های نما به ساختمان جان و روح تازه‌ای را می‌بخشند. سنگ‌های طبیعی بسیار زیادی در کشورمان وجود دارند که از آنها به عنوان تزیین ساختمان‌ها بهره برده می‌شود. سنگ نماهای ساختمان باید دارای ویژگی‌هایی باشند که تا سال‌های سال بدون تغییر رنگ و خراب شدن بر جای خود محکم باقی بمانند. در ادامه به بررسی مناسب‌ترین سنگ نما می‌پردازیم تا بدین وسیله با بهترین ابعاد سنگ نما نیز آشنا گردید.

سنگ نما گرانیت

گرانیت یکی از سنگ‌های آذرین با رنگ روشن است که از تبلور ماگما در سطوح زمین شکل گرفته است. انواع سنگ گرانیت اصولا از کوارتز، فلدسپات، آمفیبول‌ها و دیگر مواد معدنی ساخته شده و به وجود آمده‌اند. این سنگ در رنگ‎های قرمز، صورتی، خاکستری و سفید به کار برده می‌شود. هنگام انتخاب بهترین ابعاد سنگ نمای مناسب به مقاومت آنها هم توجه خاصی می‌گردد که این سنگ، سنگ بسیار سختی بوده و در برابر سایش مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهد. همچنین دارای چگالی بالایی است که در مقابل بارندگی و ضربه از خود به خوبی محافظت می‌کند. این سنگ را در ابعاد مختلفی برش می‌دهند. اما سایز طولی این سنگ بیشتر برای نما کاربرد دارد.

سنگ نما مرمریت و بهترین ابعاد سنگ

سنگ مرمریت هم یکی از سنگ‌های معروف در حوزه نمای ساختمان است، البته این سنگ به دلیل تخلف بسیار بالا در نمای داخلی، سنگ فرش، کف پله و راه پله‌ها مورد استافده قرار می‌گیرد. برای به کارگیری در سنگفرش از ابعاد حکمی سنگ مرمریت استفاده می‌کنند. این سنگ نسبت به سنگ‌های تراورتن از چگالی بالایی برخوردار است و دارای منافذ بسیار کمتری است. مرمریت‌هایی با ساب‌های براق زیاد مورد استفاده نیستند. بلکه هنگام بررسی ابعاد سنگ نما باید به این ویژگی سنگ مرمریت توجه خاصی گردد.

سنگ نما تراورتن

سنگ تراورتن یک نوع سنگ رسوبی است که کیفیت آن به منشاء استخراج آن بستگی خواهد داشت. این سنگ دارای تخلخل‌های بسیار مناسبی است که در ابعاد سنگ نما تأثیری نخواهد داشت. این تخلخل‌ها به دلیل موجودات زنده، ماکروفیت‌ها، بریوف، جلبک‌ها و موارد دیگر می‌باشد. رنگ اصلی این سنگ نما به صورت سفید است، اما در رنگ‌های دیگر نظیر قهوه‌ای و کرم هم یافت می‌شوند. سطح سنگ‌های تراورتن براق و شفاف است؛ به طوری که نور را به خوبی منعکس می‌کند. این ویژگی‌ها سنگ تراورتن را جزء یکی از محبوب‌ترین سنگ‌ها در نمای رومی ساختمان قرار داده است. سنگ تراورتن با ابعاد مختلف، جزء یکی از بهترین گزینه‌ها ممکن برای نمای ساختمان است.
بهترین ابعاد سنگ برای نمای ساختمان
بهترین ابعاد سنگ برای نمای ساختمان

بهترین ابعاد سنگ برای بکارگیری در نمای ساختمان

همانطور که پیشتر به عنوان نمودیم سنگ‌های ساختمان در انواع مختلف و متفاوتی هستند. این سنگ‌ها با توجه به موقعیت و فضای قرارگیری در ابعاد مختلف و متفاوتی مورد فرآوری قرار می‌گیرند. ابعاد سنگ نما اصولاً به دو صورت تایل و اسلب دسته بندی می‌شوند. در ادامه به بهترین و متداول‌ترین ابعاد سنگ نما و سایر بخش‌های ساختمان اشاره می‌کنیم.

بهترین ابعاد سنگ نما

در بندهای قبلی انواع سنگ نما را بررسی کردیم. هر کدام از سنگ‌های ذکر شده را می‌توان در ابعاد متعددی برش داد، اما باید در نظر داشت ابعاد سنگ مناسب نما بیرونی با نما داخلی متفاوت خواهد بود. در واقع سنگ‌هایی که در نمای ساختمان‌ها به کار برده می شوند شامل دو بخش سنگ‌های داخلی و خارجی هستند. معمولاً در نمای بیرونی از سنگ‌های تراورتن و در نمای داخلی از سنگ مرمریت و چینی بهره برده می‌شود. ابعاد سنگ‌های نما اصولاً ۴۰ طولی هستند. منظور از ۴۰ طولی سنگ‌هایی هستند که دارای عرض ۴۰ سانتی متر و طول‌های متغیر هستند. سنگ‌هایی با ابعاد کوچکتر از ۴۰ هم وجود دارند که به آنها سنگ ۳۰ و ۳۵ طولی می‌گویند که نسبت به دیگر سنگ‌ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند و دارای تنوع و بازی رنگ بسیار بیشتری می‌باشند. در برخی موارد سلیقه نیز در انتخاب سنگ نما تاثیر دارد، اما باید اصول این کار را نیز در نظر داشت. بهترین ابعاد سنگ نما ابعاد طولی خواهند بود. اما در نماهایی که ارتفاع زیادی ندارند و لوکس باشند، حتی می‌توان از سنگ اسلب هم استفاده کرد.

علت متداول بودن سنگ ۴۰ سانتی به عنوان سنگ نما

سوالی  که ذهن اکثر مصرف کنندگان و کاربران را به خود درگیر کرده است، علت رواج ابعاد یا عرض ۴۰ سنگ نما می‌باشد. در جواب باید گفت علت به کارگیری آن سهولت در جابجایی آن است. هرچقدر عرض سنگ‌ها بیشتر باشد، وزن آنها هم بیشتر بوده و جابجایی آن دچار مشکل خواهد شد. از طرفی دیگر، اگر ابعاد سنگ‌های نما از ۴۰ سانتی‌متر کمتر باشد، زیبایی سنگ‌ها نمایش داده نخواهد شد.

بهترین ابعاد سنگ کف

بعد از سنگ نما نوبت به ابعاد سایر قسمت‌های ساختمان می‎رسد. یکی از رایج‌ترین سنگ‌هایی که برای کف ساختمان‌ها به کار برده می‌شود، سنگ مرمریت است. مرمریت‌هایی که برای کف به کار برده می‌شوند، معمولاً در ابعاد تایل و مربعی هستند. ابعاد مناسب و متعارف سنگ کف ساختمان ابعاد ۸۰× ۸۰، ۶۰×۶۰، ۵۰ ×۵۰ و ۴۰ ×۴۰ می‌باشد. ابعاد کوچکتر همانند ۴۰×۴۰ از قیمت بسیار کمتر و مناسب‌تری برخوردار است. نکته دیگری که باید حتماً توجه داشت، این است که هر چقدر ابعاد سنگ‌ها بزرگتر باشند، قیمت سنگ‌ها هم بیشتر می‌شوند.

ابعاد سنگ‌های مخصوص دیوار و نما داخلی

دیوارهای نما داخلی هم چون به عنوان نما به حساب می‌آیند، ابعاد آن همانند، بهترین ابعاد سنگ نما است. در این مورد از سنگ‌های ۴۰ طولی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از سنگ‌های ۳۰ و ۳۵ طولی و ابعاد کوچکتر هم برای دیوار بهره برد.

بهترین ابعاد سنگ های پله

برای ساخت پله‌ها اصولا از سنگ‌های نظیر چینی، مرمریت و… استفاده می‌شود. هنگام فرآوری سنگ پله آن‌ها را با ضخامت‌های ۳ سانتیمتری مورد فرآوری قرار می‌دهند. اما سنگ‎های نما را در ضخامت‌های ۱.۶ و ۲ سانتی متری فرآوری می‌کنند. ابعاد سنگ‎های مخصوص پله برخلاف سنگ نما با عرض‌های ۳۵ سانتی متر و طول‌های ۹۰ سانتی متر و یک متر به کار برده می‌شوند، حتی ابعاد بزرگتر هم مناسب پله ساختمان است.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *