تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

0 امتیاز از 0 رای

انواع لبه کانتر آشپزخانه

انواع لبه کانتر آشپزخانه
296
779
18 مهر 1402
نویسنده مطلب: نویسنده آتاسنگ

هنگامی که پروژه ساخت یک ساختمان به مرحله طراحی داخلی می‌رسد، انتخاب کانتر یا میزهای پیشخوان نقش مهمی را ایفا […]

توضیحات

هنگامی که پروژه ساخت یک ساختمان به مرحله طراحی داخلی می‌رسد، انتخاب کانتر یا میزهای پیشخوان نقش مهمی را ایفا می‌کند، زیرا کانتر با دکوراسیون فضا باید همخوانی دقیقی داشته باشد. برای ساخت کانتر از متریال متعددی استفاده می‌شود. یکی از بهترین و مرغوب‌ترین انتخاب‌ها برای ساخت این کانترها، خرید سنگ ساختمانی است و به علت اینکه امروزه استفاده از کانترهای سنگی مزایای زیادی دارد، بسیار مورد توجه سازندگان و معماران قرار گرفته است. یکی دیگر از مواردی که در ساخت کانترها مورد توجه قرار می‌گیرد، نوع لبه آن است. انواع لبه کانتر در سبک‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. در این راستا تلاش کردیم تا شما را با لبه کانتر آشپزخانه و انواع آن آشنا کنیم.

لبه کانتر آشپزخانه چیست؟

لبه کانتر آشپزخانه، قسمتی از سطح کانترتاپ است که به شکل مستطیل یا مربع شکل بوده و در انتهای کانترتاپ قرار می‌گیرد. خود کانتر می‌تواند از متریال‌های مختلفی ساخته شود که انواع سنگ کابینت یا سنگ کانتر آشپزخانه یکی از مهمترین انتخاب‌های بیشتر افراد است. لبه کانتر معمولاً با موادی مانند چوب، سنگ، فلز و یا پلاستیک تمام شده است و هدف از آن، جلوگیری از ریختن آب و سایر مایعات به زیر کابینت‌ها و ضربه خوردن لبه کانترتاپ است. همچنین، لبه کانتر به تزئین و زیبایی کابینت‌ها و کانترتاپ‌ها نیز کمک می‌کند.

ویژگی‌های منحصر به فرد انواع لبه کانتر آشپزخانه

برخی از ویژگی‌های مهم کانتر آشپزخانه شامل موارد زیر می‎شوند.

  • ·       شکل:  لبه کانتر می‌تواند به صورت مستقیم و تند باشد یا به صورت گرد و منحنی. همچنین، شکل لبه می‌تواند تکرار شود یا تغییر کند.
  • ·       ضخامت: ضخامت کانتر نیز مهم است. لبه‌های ضخیم‌تر معمولاً برای افزایش استحکام و پایداری استفاده می‌شوند.
  • ·       متریال: انواعلبه کانتر می‌تواند از چوب، سنگ، فلز، پلاستیک یا مواد دیگر ساخته شود. انتخاب متریال مناسب بستگی به سلیقه شما و سبک دکوراسیون آشپزخانه دارد.
  • ·       رنگ و پوشش: کانتر آشپزخانه می‌تواند با رنگ و پوشش متفاوتی تمام شود. این امکان وجود دارد که لبه کانتر با رنگ و پوشش مطابق با کابینت‌ها یا کانترتاپ‌ها تطبیق داده شود.
  • ·       نگهداری آسان: لبه کانتر باید بتواند به راحتی تمیز شود و در برابر خراش و سایر آسیب‌ها مقاوم باشد.
  • ·       قابلیت نصب آسان: لبه کانتر باید به راحتی قابل نصب و جدا شدن باشد تا در صورت نیاز به تعویض یا تعمیر، این عمل به سادگی انجام شود.
  • ·       قیمت: قیمت لبه‌های کانتر نیز مهم است. بستگی به نوع متریال، طرح و کیفیت ساختار دارد.

انواع لبه کانتر تاپ آشپزخانه

لبه کانترهای آشپزخانه در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. در ادامه مطلب به بررسی آنها می‌پردازیم.

لبه کانتر استاندارد

اولین لبه‌ای که قرار است به بررسی آن بپردازیم، لبه‌های استاندارد هستند. امروزه افراد بسیاری هنوز از این لبه‌ها استفاده می‌کنند. این لبه‌ها به صورت صاف و منحنی هستند. همانگونه که پیش‌تر بیان شد، آنها به خوبی می‌توانند با انواع دکوراسیون تطابق پیدا کنند. در دکوراسیونی که همه لبه‌ها تیز و صاف هستند لبه‌های کانتر صاف به خوبی با دکوراسیون شما ترکیب می‌گردد.

لبه مورب یا اریب

لبه مورب در واقع همان لبه صاف است که از یک اریب زاویه‌دار برخوردار است. اصولاً به این اریب، پخ هم می‌گویند. استاندارد زاویه در این لبه‌ها ۴۵ درجه است در کانترهای مرمر و گرانیت می‌توان زاویه و همچنین عرض لبه مورب را به خوبی تنظیم نمود. انعطاف پذیری این لبه‌ها به سازندگان توانایی انتخاب لبه مناسب با دکوراسیون را می‌دهد.

لبه  Half Bullnose

در این نوع لبه قسمت بالایی آن به میزان قابل توجهی گرد است و لبه ضخیم‌تر به چشم می‌آید و مکمل خوبی برای دکوراسیون‌های سنتی است.

انواع لبه کانتر سنگی
انواع لبه کانتر

انواع لبه کانتر Full Bullnose

این نوع لبه به میزان قابل توجهی گرد است و می‌توان گفت لبه را به یک نیم دایره کامل تبدیل کرده‌اند. وجود این لبه در دکوراسیون، یک فضای کلاسیک را ایجاد می‌کند. غالباً از این نوع لبه‌ها در دکوراسیون‌های سنتی استفاده می‌شود، همچنین خیلی نازک‌تر به چشم می‌آید.

نوع گرد یک چهارم

این لبه از لبه‌های رایج در کانترهای گرانیتی به حساب می‌آید. شکل ظاهری آن به گونه‌ای است که لبه بالایی سنگ خیلی کم گرد شده است. تقریباً به اندازه قطر یک مداد در حالی که لبه پایینی سنگ، لبه دو چهارم گرد است.

انواع لبه کانتر دو چهارم گرد

همانطور که پیشتر بیان کردیم در لبه یک چهارم گرد، تنها یکی از لبه‌ها گرد می‌شود. در صورتی که در لبه دو چهارم گرد علاوه بر لبه بالایی، لبه پایینی هم گرد است. این نوع لبه نیز مناسب دکوراسیون‌های سنتی می‌باشد.

لبه دو اریب

همانطور که از نام این مدل از انواع لبه کانتر برمی‌آید، همان لبه مورب است که در صورت درخواست مشتری لبه پایینی آن اریب و زاویه‌دار می‌گردد. میزان زاویه به درخواست مشتری قابل تغییر است. ذکر این نکته لازم است که در قسمت‌های اریب این لبه نور  به خوبی منعکس می‌شود و زیبایی چشمگیری به فضا می‌بخشد.

نوع اوجی

تا اینجای مطلب به انواع لبه کانتر اشاره کردیم، اما بهتر است از زیباترین لبه کانتر آشپزخانه غافل نشویم. لبه اوجی ظاهری پیچیده‌تر و سخت‌تری نسبت به لبه‌های دیگر دارد. شکل ظاهری آن به گونه‌ای است که دارای انحنای مقعر می‌باشد و اگر جنس آن از میان بهترین سنگ ها برای کانتر آشپزخانه انتخاب شود، زیبایی بی‌نظیری به‌وحود می‌آورد.

لبه کانتر تراش خورده

این نوع لبه یک سبک خاص را به نمایش می‌گذارد، زیرا خود سنگ طبیعی را نشان می‌دهد و به فضا جلوه قدیمی می‌دهد. بسیاری از افراد این نوع لبه را تیز تلقی کرده و آن را آسیب پذیر می‌دانند. در حالی که چنین نیست و تا به حال برای کسی آسیب جدی ایجاد نکرده است.

موارد مهم در انتخاب انواع لبه کانتر آشپزخانه

جهت انتخاب کانتر مناسب باید یک سری نکات را در نظر بگیرید. در ادامه مطلب به این نکات اشاره می‌کنیم.

در نظر گرفتن سبک و نوع پروژه

اولین نکته‌ای که هنگام انتخاب کانتر و لبه آن باید در نظر بگیرید، نوع و سبک پروژه است. زیرا کانتر و لبه آن باید با پروژه همخوانی و تطابق داشته باشد.

محل استفاده لبه کانتر

مورد دومی که باید حتماً با آن توجه کنید فضا و یا محلی است که لبه کانتر قرار است، قرار گیرد. به این معنی که به عنوان مثال برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی لبه‌های تیز برای مناطق پرتردد یا مکان‌هایی که کودکان با آن سر و کار دارند مناسب نیست.

نحوه نگهداری کانترهای مختلف

همانطور که پیشتر توضیح دادیم لبه‌های کانتر در انواع مختلفی هستند که هر کدام شرایط نگهداری مخصوصی دارند. لبه‌های ساده‌تر نسبت به لبه‌های پیچیده، نیاز به نگهداری کمتری دارند و گرد و خاک کمتری به آنها نفوذ می‌کند.

در نظر گرفتن علاقه و سلیقه شخصی

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد علاقه و سلیقه شخصی در انتخاب لبه مناسب نقش اصلی را ایفا می‌کند. زیرا افراد جدای از تناسب و تطابق با دکوراسیون، متناسب با علاقه خود آن را انتخاب می‌کنند.

کلام آخر

در این محتوا تلاش کردیم تا شما را با انواع لبه کانتر آشپزخانه آشنا کنیم. انواع لبه‌ها شامل استاندارد، مورب، مستقیم و منحنی می‌باشند. یکی از راهکارهای محدود کردن گزینه‌هایتان آن است که سبک آشپزخانه خود را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که چه چیزی برای آن بهتر است کانترهای آشپزخانه دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی هستند. از جمله ویژگی‌هایی آنها می‌توان به پوشش متفاوت، ضخامت‌های متعدد و شکل‌های مختلف اشاره کرد. از همه مهمتر نگهداری و نصب آسان و راحت را هم جزء ویژگی‌های آنها به حساب می‌آورند.

 گابیون سنگی و کاربرد آن

گابیون سنگی و کاربرد آن

10دقیقه مطالعه

27 اسفند 1401

 آشنایی با روش‌های آب بندی نمای ساختمان

آشنایی با روش‌های آب بندی نمای ساختمان

6دقیقه مطالعه

15 شهریور 1401

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر