تولید و توزیع سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل و اسلب

آدرس : اصفهان - شهرک صنعتی محمود آباد

انواع ماسه سنگ

فهرست مطالب

جدیدترین آفرهای آتاسنگ

جدیدترین ویدیو ها

ماسه سنگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ماسه سنگ در سالیان گذشته تا به امروز نقش مهمی در زندگی افراد ایفا کرده است. امروزه ماسه یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که در ساخت بناها، ورودی شهرها و ساختمان‌های مسکونی تجاری دیده می‌شود. از آنها علاوه بر ساختمان سازی، در صنعت شیشه سازی نیز استفاده می‌کنند. با توجه به اهمیتی که این نوع سنگ ساختمانی دارد قصد داریم در این مطلب با انواع ماسه سنگ بیشتر آشنا شویم و از کاربردهای متنوعی که دارد مطلع گردیم. پس با ما همراه باشید.

ماسه سنگ چیست؟

ماسه سنگ حاصل ته نشینی ماسه‌ها در کف رودخانه یا جویبارها است. ماسه سنگ‌ها عمدتاً از کوارتز و فلزات ساخته می‌شوند. این دو ماده معدنی بیشترین فراوانی را در لایه بیرونی زمین دارند. این سنگ در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی در طبیعت یافت می‌شود و به دلیل ویژگی و مزایای که دارد، در صنایع مختلف از آن استفاده می‌گردد. به دلیل وجود کانی‌های روشن در ماسه سنگ‌ها رنگین عمدتاً قهوه‌ای مایل به زرد است. عناصر دیگری هم که در این سنگ به کار رفته‌اند می‌توانند باعث تغییر در رنگ آن شوند. به طور مثال رنگ بنفش در ماسه سنگ‌ها به دلیل وجود منگنز در آنها می‌باشد.

ویژگی‌ها و مزایای انواع ماسه سنگ

یکی از ویژگی‌های مهم ماسه سنگ‌ها مقاومت آنها در برابر هوازدگی است. این مزیت باعث شده تا از آنها در مکان‌هایی که فضای بازی دارند  و یا پر رفت و آمد هستند، مانند سنگفرش‌ها، مثلا به عنوان سنگفرش پشت بام، استفاده فراوانی شود. به دلیل سختی که در دانه‌های ماسه سنگ وجود دارد و علاوه بر این دانه‌های آن یکدست بوده و ماهیت خرد شوندگی دارند، از آن در ساخت چاقو تیز کن‌ها جهت تیز کردن تیغه استفاده می‌کنند. ماسه سنگ‌ها این قابلیت را دارند که خرد شوند، تراشیده شده و برای مصارف مختلفی صیقلی گردند. مقاومت و استحکام این سنگ قابل اعتماد است و می‌تواند تا حد قابل توجهی، وزن‌های سنگین را تحمل کند. این وضعیت آن را جهت پی ریزی و نگهداری مناسب کرده است.

ویژگی‌ها و مزایای انواع ماسه سنگ
ویژگی‌ها و مزایای انواع ماسه سنگ

انواع ماسه سنگ

با بررسی مشخصات و عوامل زمین شناسی می توان ماسه سنگ‌ها را به سه دسته مختلف تقسیم بندی کرد. اولین دسته، ماسه سنگ‌های آرکوزیک هستند که محتوای کربنی آنها زیاد می‌باشد. این مقدار بیش از ۲۵ درصد است. دسته بعدی ماسه سنگ‌ها از جنس کوارتز است که در این نوع هم محتوای کربنی بیش از ۹۰ درصد می‌باشد. در برخی موارد به این ماسه سنگ، اورتو کوارتزیت هم گفته می‌شود. دسته بندی آخر شامل انواع ماسه سنگ رسی مانند به نام گریوک‌ها می‌شود که محتوای رس و لای آن قابل ملاحظه است.

کاربرد ماسه سنگ

همانطور که گفته شد ماسه سنگ یک ماده معدنی طبیعی است که به صورت گسترده در دنیا به کار گرفته می‌شود. این سنگ به دلیل ویژگی و مزایای فراوانی که دارد، طرفداران خاص خود را داشته و می‌توان از آن در بخش‌های مختلف ساختمان و قسمت‌های دیگر آن استفاده کرد. کاربردهای متعددی که این سنگ در صنایع مختلف دارد، آن را به یک سنگ محبوب تبدیل کرده است. در بخش بعدی با تعدادی از این کاربردها آشنا خواهیم شد.

به کارگیری انواع ماسه سنگ
کاربرد انواع ماسه سنگ در ساختمان

به کارگیری انواع ماسه سنگ در ساختمان

اگر بخواهیم نام تعدادی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی را ببریم، حتما نام ماسه سنگ در این لیست جای دارد. ماسه سنگ‌های نرم جهت شکل دادن دیوارها، ستون‌ها سقف و نرده‌ها کاربرد فراوانی دارند. این سنگ در هر یک از بخش‌های ساختمان که به کار گرفته شود، زیبایی و جلوه خاصی به آن محیط می‌بخشد. ماسه سنگ‌هایی که دارای بافت زبر و خشن هستند، جهت به کارگیری در اطراف شومینه گزینه‌های مناسبی خواهند بود. از آنجا که مقاومت ماسه سنگ‌ها بسیار بالا است می‌توان از آنها در قسمت‌هایی که قرار است وزن زیادی تحمیل شود، استفاده کرد.

ماسه سنگ در ساخت مجسمه

یکی از بهترین و کاربردی‌ترین مصالح برای ساخت یادبودها و مقبره‌های سنگی، انواع ماسه سنگ است. بسیاری از مجسمه‌ها و یادبودهایی که تا به حال دیده‌اید به وسیله ماسه‌ها ساخته می‌شوند. در مواردی نیز مانند وسایل باغ، فواره‌ها و حصارهای سنگی از این نوع سنگ استفاده می‌کنند. هر چند این سنگ بسیار بادوام و محکم است، اما این قابلیت را دارد که به هر شکلی که تمایل داشته باشید برش داده شود در نتیجه می‌توان در بخش‌های متعددی از آن استفاده کرد.

ساخت پیاده رو با انواع ماسه سنگ

از ماسه سنگ‌ها در کف و دیوارهای کاشی شده و سنگفرش‌ها استفاده‌های زیادی می‌شود. این سنگ، یک نوع سنگ تزئینی است که به عنوان سنگ برای ویلا و یا جهت تزیین سطوح داخلی و خارجی نیز از آن استفاده می‌شود. سنگ‌هایی که در سنگفرش و پیاده‌روها به کار برده می‌شوند، حتماً باید محکم و با دوام بوده و در هر شرایط آب و هوایی از سردترین تا گرمترین دما، تحمل زیادی داشته باشند. گزینه بعدی تحمل وزن زیاد است که باید سنگ‌های سنگفرش و پیاده‌روها این ویژگی را داشته باشند. تمام موارد گفته شده با استفاده از ماسه سنگ‌ها قابل اجرا خواهد بود و می‌تواند تا سالیان طولانی برای شما کار کند. علاوه بر این موارد، مراقبت و نگهداری از آن بسیار ساده است  و می تواند یک گزینه ایده‌آل برای پیاده‌روها که در معرض آلودگی هستند، باشد.

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *