0 امتیاز از 0 رای

آشنایی با انواع سنگ قبر

انواع سنگ قبر
296
1377
6 دی 1401
نویسنده مطلب: مدیر

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع سنگ قبر و سنگ‌های مناسب برای آن صحبت کنیم. در گذشته از سنگ‌های معمولی و خیلی کوچکی به عنوان سنگ قبر استفاده می‎کردند که هیچگونه اطلاعات تکمیلی به جز اسم و فامیل بر روی آن نمی‌نوشتند. با گذشت زمان و بالا رفتن تعداد فوتی‌ها افراد مجبور شدند […]

توضیحات

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع سنگ قبر و سنگ‌های مناسب برای آن صحبت کنیم. در گذشته از سنگ‌های معمولی و خیلی کوچکی به عنوان سنگ قبر استفاده می‎کردند که هیچگونه اطلاعات تکمیلی به جز اسم و فامیل بر روی آن نمی‌نوشتند. با گذشت زمان و بالا رفتن تعداد فوتی‌ها افراد مجبور شدند علاوه بر نام از دست رفتگان، اطلاعات دیگری هم مانند تاریخ درگذشت، تاریخ تولد، نام پدر و جملات اشعاری را روی سنگ‌ها بنویسند. با تمام این اوصاف استحکام سنگ‌ها از دیگر مواردی بود که از قدیم تا به حال مهم بوده است. یعنی باید سنگ‌هایی به کار برده می‌شد که از استحکام بالایی برخوردار باشد. در ادامه مطلب با انواع سنگ مناسب برای قبر و ویژگی‌هایی که باید برای خرید انواع سنگ برای قبر در نظر داشته باشید آشنا می‌شویم.

سنگ قبر چه نوع سنگی است؟

منظور از سنگ قبر سنگی است که به صورت خوابیده یا ایستاده بالای قبرها قرار می‌دهند. در کشور ما مزارها به صورت خوابیده خیلی بیشتر از ایستاده رواج دارند. این سنگ‌ها اغلب در سایزهای استاندارد و در انواع مختلفی ارائه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که در انتخاب سنگ قبر باید حتماً مورد توجه قرار بگیرد، مقاوم بودن سنگ‌ها در برابر فرسایش است؛ زیرا سنگ‌ها در فضای آزاد سالیان سال باید روی مزارها باشد.

انواع مختلف سنگ قبر از نظر جنس

هرگاه برای خرید سنگ قبر مراجعه می‌کنید، قطعاً با انواعی از آنها مواجه می‌گردید که هر کدام دارای مزیت‌ها و معایب خاص خود هستند. هر کدام از این انواع سنگ، قیمت متفاوتی با دیگری دارند که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می‌پردازیم.

سنگ قبر مرمر

سنگ‌های مرمر جزء یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع سنگ قبر هستند که از گذشته تا به حال مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. این سنگ در برابر سرما و گرما مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. یکی از نشانه‌های مقاومت بالای آن براق بودن سنگ است.‌ سنگ‌های قبری که به عنوان سنگ مرمر شناخته می‌شوند، در رنگ‌های مختلفی می‌باشند که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم.
  • مرمر سبز: همانطور که از نام این نوع سنگ بر می‌آید، از رگه‌های سفید و سبز و قهوه‌ای برخوردار است که از مناسب‌ترین سنگ قبرها در فضاهای معنوی و مذهبی به حساب می‌آید. این سنگ مقاومت بسیار بالایی در برابر تماس افراد با آن دارد و همین امر مورد جذابیت آن گشته است. ویژگی خاص این سنگ، توانایی عبور نور از آن است که موجب زیبایی هرچه بیشتر آن می‌شود.
  • مرمر سفید و کرم: این سنگ نسبت به سنگ‌های مرمر سبز شفافیت بسیار بالایی دارد و اصولاً به آن سنگ قبر مرمر خالص می‎‎گویند و یکی از زیباترین انواع سنگ مرمر برای استفاده به عنوان سنگ قبر است.
  • مرمر هرات: سنگ مرمر هرات یکی از سنگ‌های قبر زیبایی است که رگه‌های صورتی کمرنگ در آن دیده می‌شود. همانطور که از نام آن برمی‌آید، این سنگ از هرات افغانستان استخراج می‌گردد، سپس وارد ایران می‌گردد.
[caption id="attachment_4396" align="aligncenter" width="832"]انواع سنگ قبر سنگ قبر گرانیت[/caption]

انواع سنگ قبر گرانیت

در میان تمام سنگ‌های قبر سنگ گرانیت یکی از بهترین انواع سنگ شناخته می‌شود که کاربرد بسیاری در این زمینه دارد. بسیاری از سنگ‎های قبری که امروزه در بازار موجود هستند، از همین نوع سنگ گرانیت هستند. این سنگ‌ها در انواع مختلفی تولید شده و ویژگی‌های خاصی دارند که در ادامه به تعدادی از آنها به صورت مختصر اشاره می‌کنیم.
  • گرانیت تویسرکان: سنگ قبر تویسرکان یک سنگ مشکی است که از مقاومت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. این سنگ زیبایی و دوام خوبی دارد. بارها استفاده از آن را بر روی مزارها دیده‌ایم. این سنگ جذابیت و ظاهر بسیار زیبایی را القا می‌کند.
  • انواع سنگ قبر گرانیت برزیلی:سنگ گرانیت از نوع برزیلی سنگی است با سطحی صاف و یکدست که سنگ مناسب برای لیزر می‌باشد. این سنگ از کشور چین و در ضخامت‌های مختلفی وارد کشور می‌شود.

سنگ قبر نانو

شاید شما هم با شنیدن نام این نوع سنگ برای استفاده بر روی مزارها تعجب کنید. اما واقعاً این سنگ کاربرد فوق العاده‌ای برای مزار ها دارد. سنگ نانو سنگ جدیدی است که وزن خیلی کمتری نسبت به دیگر سنگ‌ها دارد. سبک بودن آن موجب شده که به راحتی بر روی مزار نصب گردد. سنگ قبر نانو از ترکیب سنگ‌های دیگر با رزین و سیمان سفید به وجود می‌آید. همین ترکیبات موجب شده که در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دوام بالایی داشته باشد. سنگ‌های نانو جذب آب خیلی پایینی دارند و از دوام و مقاومت بالایی برخوردار هستند.

سنگ شبق

یکی دیگر از سنگ‌هایی که به عنوان سنگ قبر به کار برده می‌شود، سنگ شبق است. رنگ این سنگ کاملاً مشکی بوده و درخشندگی خاصی دارد. این براقیت‌ها یک حالت آینه‌ای به سنگ می‌دهد. از مزیت‌های مهم و اصلی این سنگ، چگالی بالای آن است که موجب می‌شود نظافت آن به راحتی انجام گردد. [caption id="attachment_4397" align="aligncenter" width="1024"]خصوصیات انواع سنگ قبر ویژگی‌های سنگ قبر مناسب[/caption]

خصوصیات انواع سنگ قبر

سنگ‌هایی که به عنوان سنگ قبر مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید دارای ویژگی‌ها و خصایص ضروری باشند. پس در ادامه  این ویژگی‌ها را شرح می‌دهیم.

محکم و مقاوم بودن

اولین و مهم‌ترین ویژگی سنگ قبرها استحکام و مقاومت بالای آن‌ها در برابر عوامل مختلف است. منظور از مقاومت، آستانه تحمل خیلی بالای سنگ در برابر عوامل خارجی است. سنگ‌های قبر باید در برابر عوامل خارجی از خود استحکام و مقاومت خوبی نشان دهند. همچنین در برابر ضربه و فشار هم تغییر ناپذیر باشند پس با تمام این اوصاف، استحکام و مقاومت از ویژگی‌های جدایی ناپذیر سنگ قبرها می‌باشد.

مقاوم بودن در برابر شرایط مختلف آب و هوایی

همانطور که می‌دانید سنگ قبرها در فضای باز هستند و مدام با تابش نور خورشید در ارتباط می‌باشند. همچنین بارش مداوم باران ممکن است فرسودگی سنگ‌ها را به همراه داشته باشد. از همه مهمتر کاهش و افزایش دما در هر فصلی از سال بر سنگ‌ها تاثیر مستقیم خواهد داشت. به این ترتیب اگر سنگ‌ها مقاومت خوب و مناسبی نداشته باشند، در برابر این شرایط استحکام خود را از دست می‌دهند و ترک می‌خورند. بنابراین در هنگام اتخاب انواع سنگ قبر باید حتما به تاثیر آب و هوا بر انواع سنگ توجه داشته باشید.

مقاوم بودن در برابر سایش

سنگ‌های مزار نسبت به دیگر سنگ‌ها خیلی بیشتر در معرض عبور و مرور افراد قرار می‌گیرند. پس بسیار مهم است که دارای مقاومت سایشی قابل‌ قبولی باشند. امروزه به دلیل ایجاد ارتفاع در ساخت مزار‌ها همانند گذشته این خصیصه دیگر حائز اهمیت نیست. زیرا دیگر بسیاری از مزارها را با ارتفاعی بالا می‌سازند که سنگ‌ها هم با زمین تا حد زیادی فاصله خواهد داشت. حال در مواقعی که قبرها در یک سطح یکسان با زمین قرار دارند، بهتر است توجه خیلی بیشتری به این موضوع گردد.

زیبایی

سنگ‌های قبر به جز موارد بالا بهتر است ظاهری زیبا داشته باشند. زیرا برای همه بازماندگان حائز اهمیت است که سنگ مزاری زیبا برای عزیز از دست رفته‌ خود انتخاب کنند. پس باید این سنگ علاوه بر زیبایی از ساب پذیری مطلوبی هم برخوردار باشد.
 معیارهای درجه بندی سنگ‌های تراورتن

معیارهای درجه بندی سنگ‌های تراورتن

10دقیقه مطالعه

10 آبان 1401

 ویژگی‌ها و کاربرد سنگ آنتیک

ویژگی‌ها و کاربرد سنگ آنتیک

5دقیقه مطالعه

12 اردیبهشت 1400

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر

تماس سریع:0913-818-5003