0 امتیاز از 0 رای

انواع ابزار ساخت نمای ساختمان را بیشتر بشناسید

ابزار نمای ساختمان
296
1317
8 فروردین 1401
نویسنده مطلب: مدیر

نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان است. زمانی که سازندگان به بخش ساخت نما می‌رسند، می‌بایست ابزار مناسبی برای […]

توضیحات

نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان است. زمانی که سازندگان به بخش ساخت نما می‌رسند، می‌بایست ابزار مناسبی برای این کار داشته باشند،‌ تا بتوانند آن را به بهترین نحو انجام دهند. ابزار نمای ‌ساختمان یکی از وسایل ضروری است که باید در اختیار سازنده قرار گیرد، تا یک نمای عالی بسازد. این ابزارها انواع زیادی دارند و به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. با خواندن این مطلب می‌توانید با ابزارهای ساختن نما بیشتر آشنا شوید.

ابزار نمای ساختمان چیست؟

جدای از دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت سنگ، برای ساخت نما نیز مانند سایر بخش‌های ساختمان، نیاز به وسایل و ابزار مختلفی است. ابزارهای نما سازی بسیار متنوع بوده و تقریبا می‌توان گفت استفاده از هر کدام از آنها ضروری است. حال نکته‌ای که وجود دارد این است که انتخاب ابزارهای نما بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟ استفاده و انتخاب ابزارهای مختلف نما بر اساس جنس نما، نوع نما، متریال و نقشه‌اي که دارد مشخص می‌گردد. در ادامه هر کدام از این ابزارها را بررسی می‌کنیم تا بیشتر با آنها و کارکردشان آشنا شویم.

ابزار اسکرید

یکی از ابزارهای نمای ساختمان اسکرید می‌باشد. به وسیله این ابزار می‌توان ناهمواری‌های روي سطح را برش داد. در هنگام ساختن نما ابتدا می‌بایست سطح زیر آن را صاف و مسطح کنید تا در زمان نصب سنگ مشکلی ایجاد نشود. اگر سنگ‌هایی که برای نما جایگذاری می‌شوند روی سطح ناهمواری قرار گیرند، باعث ایجاد مشكلاتي از جمله شل شدگی و سقوط سنگ می‌گردد. اگر سطح زیر سنگ هموار نباشد، آب و رطوبت جذب ملات خواهد شد و سنگ به زودی کیفیت خود را از دست می‌دهد. پس ابزاري با نام اسكريد می‌تواند وسیله خوبی در این بخش از ساختن نما باشد.

اره‌های دیسکی مهم‌ترین و ضروري‌ترین ابزار نمای ساختمان

از مهم‌ترین و ضروري‌ترین ابزارهای نماسازی، اره‌های دیسکی می‌باشند که در اغلب نماکاری‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. در برخی از قسمت‌های نما لازم است که سنگی برش داده شود و یا قابی را ایجاد کنیم. اجرا کننده یا سازنده نما به وسیله همین اره دیسکی، اقدام به برش‌های مورد نظر کرده و با این وسیله آنها را در کمترین زمان برش می‌دهد. اره‌های دیسکي دقت بیشتری نسبت به اره‌های دستی دارند. از دیگر ویژگی‌های این نوع اره، امنیت بیشتري است كه نسبت به سایر اره‌ها دارد. چرا که در اره‌های دستی احتمال بریدن دست زیاد است، اما در سایر اره‌ها این گونه نیست. نکته قابل توجه دیگر آن است که نباید این نوع اره را با سایر اره‌های مخصوص سنگبری اشتباه گرفت.

انواع ابزار نمای ساختمان
انواع ابزار نمای ساختمان

زنجیر و ميخ لوييس

برای کاربرد کلیه ابزارهای ستگی نما، به‌منظور جابجايي سنگ پس از برش و برای نصب سنگ در محل مورد نظر، به وسیله‌ای نیاز است که این عملیات را انجام دهد. در ساخت نما این کار را به وسیله زنجیر و میخ لویس انجام می‌دهند. برداشتن سنگ های سنگین به وسیله دست امکان پذیر نخواهد بود. ابزار نمای ساختمان لوئیس و زنجیر کمک می‌کنند تا هنگام جابجایی و بلند کردن سنگ به آن آسیبی وارد نشود. برخی از سنگ‌ها به دلیل بلورها و ترک‌هایی که در خود دارند، حساس هستند و باید آنها را با دقت بالا‌تري حمل کرد و این ابزار در این موارد به بهترین نحو نقش خود را ایجاد می‌کند.

مخلوط کن

يكي از ملزومات ساختن نما ساخت بتونه است. بتونه در بخش‌های مختلفی از ساختمان کاربرد دارد و موجب مستحکم شدن متریال‌های موجود در ساختمان می‌شود. با توجه به این موضوع مخلوط کن ابزاری اساسی و ضروری در ساختن نما خواهد بود. در مخلوط کن آب و سیمان ریخته می‌شود تا تمام دانه‌های ریز و درشت سیمان با یکدیگر مخلوط شود و در آخر یک بتونه یکدست حاصل گردد. همان طور که می‌دانید در نما کاری حتما باید از سیمان شسته شده استفاده کرد. زیرا این مدل سیمان‌ها بعد از شسته شدن مقاومتشان افزایش می‌یابد.

چکش مخصوص آجر از دیگر انواع ابزار نمای ساختمان

اگر نمای شما نیاز به آجر داشته باشد و یا در کنار سنگ نیاز به متریالی مانند چوب وجود داشته باشد، ابزاری به نام چکش مخصوص آجر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای برش دادن لازم است که از چکش استفاده شود. علاوه بر برش  آجر در هنگام جایگذاری آجرها در جای مورد نظر باید از چکش‌هايی استفاده کرد تا آجرها به‌طور منظم و مرتب در جای خود قرار گیرند. اگر شما آجر چینی را به صورت دستی و بدون چکش انجام دهید، ناهماهنگی در چیدمان ایجاد خواهد شد.

رول پلاک و مته اساسی‌ترین ابزار نمای ساختمان

اين ابزار، جزء اساسی‌ترین ابزارهای نماسازی است. زیرا نصب سنگ‌های نما ساختمان بدون پیچ و رولپلاک انجام نشده و اگر هم نصب شود، کار اشتباهی خواهد بود. سنگ‌های ساختمانی را به وسیله پلاک و مته مستحکم سازی می‌کنند. سنگ‌هایی مانند سنگ گرانیت که وزن زیادی دارند، به این وسیله در ساختمان نصب می‌شوند. عوامل مختلفی مانند باران‌های اسیدی، زلزله، طوفان و غیره می‌تواند موجب شل شدگی سنگ در نما شون.  اما اگر سنگ ساختمان را به وسیله رول پلاک محکم کنید دیگر این موارد پیش نمی‌آید.

پولیش سنگ نما

پس از اینکه سنگ ساختمانی بر روی نما نصب شد امکان دارد که ظاهر آن کثیف باشد. این آلودگی به علت تماس مستقیم سنگ با ملات و سیمان یا بتونه است. با استفاده از دستگاه پولیش می‌توان بعد از اتمام کار آن را بر روی سنگ کشید و درخشش خاصی روی آن ایجاد کرد. به وسیله دستگاه پولیش تمام آلودگی‌ها از سطح سنگ پاک شده و می توان سنگ زیبایی داشت.

 موارد کاربرد سنگ گرانیت در ساختمان

موارد کاربرد سنگ گرانیت در ساختمان

3دقیقه مطالعه

5 آذر 1399

 آشنایی با انواع سنگ مرمر

آشنایی با انواع سنگ مرمر

8دقیقه مطالعه

2 شهریور 1400

Be the first to write a review

نظرات کاربران نظرات دیگران رابطه با این محتوا0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


آیا می دانید
آتاسنگ به سراسر ایران ارسال رایگان دارد

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

مطالب مشابه دیگر